Włosy cieniowane z przodu – komu pasują, jak je układać i jak obciąć je samemu?
Włosy cieniowane z przodu powracają jako jedna z najmodniejszych fryzur 2022. Nowoczesne cieniowania wyszczuplają twarz, dodają fryzurze lekkości i dobrze się układają. Zobacz nasze, co musisz wiedzieć o cieniowani z przodu i poznaj propozycje najbardziej twarzowych cięć w tym stylu.

Włosy cieniowane z przodu spopularyzowała zdecydowanie Jennifer Aniston, gdy grała Rachel w serialu „Przyjaciele”. Były lata, gdy „pazurki” przy twarzy nosiła co druga kobieta, a fryzjerzy marzyli, by moda na nie wreszcie minęła. Dzisiejsze cieniowania są jednak dużo bardziej zróżnicowane i dopasowane do różnych typów urody i długości włosów. Nadal jednak pozostały twarzowe i uniwersalne, można z nich stworzyć wiele różnych uczesań i nie są trudne w pielęgnacji.
Spis treści:
- Komu pasują włosy cieniowane z przodu?
- Jak układać włosy cieniowane przy twarzy?
- Cieniowanie włosów z przodu samemu - jak to zrobić?
- Cieniowanie włosów z przodu – wersja klasyczna
- Długie włosy cieniowane z przodu – lwia grzywa
- Włosy do ramion cieniowane z przodu
- Cieniowanie włosów do ramion w wersji ombre
- Cieniowanie długich włosów z przodu dla gęstych włosów
- Cieniowane włosy przy twarzy na krótszych włosach
- Cieniowane włosy z grzywką
- Mocno cieniowane włosy do ramion – „ośmiornica”
Komu pasują włosy cieniowane z przodu?
Praktycznie każdy kształt twarzy i typ włosów może dobrze wyglądać wycieniowany z przodu. Zadaniem fryzjera jednak jest zaproponowanie długości i kształtu, który będzie pasował w konkretnym przypadku. Cienkie włosy dobrze wycieniowane wyglądają na grubsze i gęstsze, chociaż wymagają dobrej stylizacji i wykorzystania dodających objętości produktów. Grube i gęste włosy nabierają lekkości i są łatwiejsze do opanowania dzięki sprawnemu cieniowaniu.
Jak układać włosy cieniowane przy twarzy?
Cieniowanie przy twarzy, chociaż wyszczupla i nadaje całej twarzy atrakcyjne proporcje, najczęściej nie układa się dobrze w całkiem naturalny sposób. Zazwyczaj konieczne jest chociaż minimum stylizacji. Jeśli wolisz ułożony, gładki look, nałóż produkty nabłyszczające i chroniące przed wysoką temperaturą i użyj prostownicy na wycieniowanych sekcjach włosów. Jeśli wybierasz modny artystyczny nieład, konieczne będą kosmetyki nadające włosom odpowiednią strukturę i skręt. Możesz też zainteresować się trikami na to, jak wydobyć skręt włosów w naturalny sposób
Zaletą cieniowania jest uniwersalność, możesz włosy wywinąć do środka i na zewnątrz, wyprostować lub podkręcić, możesz nawet całkiem cieniowaną część upiąć, a uzyskasz kolejną fryzurę, zupełnie inną, niż wcześniejsze.
Zobacz także: TOP 15 inspiracji z Instagrama na cieniowane włosy
Cieniowanie włosów z przodu samemu - jak to zrobić?
Cięcie włosów w domu, które kiedyś było zabawą dla odważnych, w okresie lockdownów okazuje się często koniecznością. Dlatego warto wiedzieć, jak w sytuacji awaryjnej poradzić sobie z cieniowaniem samemu. Widziałyśmy tutoriale cięcia „na kucyka”, gdzie włosy obcina się po prostu po przerzuceniu włosów z kucyka do przodu, ale najlepsze rezultaty naszym zdaniem daje metoda prezentowana na YouTube przez Paula Wattsa.
Polega ona na tym, że:
- włosy związujemy w dwa kucyki, jeden po drugim w pionie,
- przerzucamy jeden kucyk do przodu, związujemy końcówkę gumką lub przytrzymujemy palcami i ścinamy je na prosto,
- zdejmujemy dolną gumkę – jeśli jej używaliśmy - i przerzedzamy końcówki, by nie były całkiem proste,
- ten sam proces powtarzamy na drugim kucyku.
Cieniowanie włosów z przodu – wersja klasyczna
Zaczynamy więc od najbardziej znanej, kultowej wersji włosów cieniowanych z przodu, czyli tzw. „Rachel hair”. Włosy w długości około do obojczyków są przy twarzy ścinane w charakterystyczne, regularne „pazurki”. Fryzura jest dokładnie wyprostowana, przedziałek zawsze na środku, a pasma z przodu wywijane są lekko do środka.
Długie włosy cieniowane z przodu – lwia grzywa
Lwia grzywa to także bardzo modne cięcie, które dodaje objętości fryzurze od góry. Taka fryzura najlepiej pasuje osobom o podłużnym lub owalnym kształcie twarzy, ponieważ zaokrągla czoło i zmiękcza rysy twarzy. Zadowolone z niego będą też osoby o bardzo gęstych włosach, które nie chcą rezygnować z długości, dzięki cieniowaniu górna fryzura staje się lżejsza i łatwiejsza w stylizacji.
Zobacz także: Włosy cieniowane od góry - fryzura, która dodaje objętości
Włosy do ramion cieniowane z przodu
Długość do ramion to chyba najbardziej uniwersalna fryzura, jaka istnieje. Można z nią zrobić praktycznie wszystko, upiąć, rozpieścić, zapleść, skręcić. My wybrałyśmy uczesanie typu „Aniołki Charliego”, rozjaśniany pasemkami blond z dramatycznie wywiniętymi na zewnątrz hollywoodzkimi falami. Dzięki dość silnemu cieniowaniu, fale są doskonale widoczne i wyglądają trójwymiarowo. Dramatyczny efekt gwarantowany, ale bez silnego spray’u utrwalającego się nie obędzie.
Cieniowanie włosów do ramion w wersji ombre
Generalnie, wszelkie cieniowania naszym zdaniem fantastycznie wyglądają w koloryzacji ombre, ponieważ różnice w długości włosów są jeszcze bardziej podkreślone kolorem, a włosy podwójnie wyglądają na gęstsze. Rozjaśnione cieniowanie przy twarzy odmładza i dodaje witalności, trzeba tylko opamiętać, że taka fryzura tylko pozornie wygląda na „bałagan”. Tak naprawdę, trzeba włożyć w nią nieco pracy, by wyglądała tak super naturalnie.
Cieniowanie długich włosów z przodu dla gęstych włosów
To fryzura dla tych szczęśliwych osób, których włosy są grube, gęste i mocne. Jeśli chcesz mieć długie włosy, ale twoje grube pasma stają się ciężkie, opadają pod własnym ciężarem i nie ma w nich życia, to rozwiązanie dla ciebie. Cieniowanie z przodu doda fryzurze lekkości, będziesz mogła zrobić wokół twarzy piękne fale, a włosy mniej będą wyglądać lekko i kobieco.
Cieniowane włosy przy twarzy na krótszych włosach
Dla krótszych i cieńszych włosów proponujemy fryzurę typu short layered bob, czyli bob długości do brody, cieniowany bardziej z przodu, niż z tyłu. Dzięki takiemu cięciu nawet delikatne, mniej gęste włosy nabierają objętości. Z przodu włosy są nie tylko wycieniowane, ale także utrwalone stylizacją, by wyglądały na gęstsze i grubsze. Grzywka jest tu absolutnie opcjonalna, przy bardzo cienkich włosach nawet ją odradzamy na rzecz np. asymetrycznego przedziałka.
Cieniowane włosy z grzywką
Klasyczne „pazurki” wokół twarzy, tym razem w wersji z półokrągłą grzywką. Pomimo dość cienkich włosów, zachowano ich długość, ale dość mocno wycieniowano przód i boki. Dzięki dodaniu prześwitującej grzywki, fryzura świetnie sprawdzi się dla osób o podłużnej twarzy lub z wysokim czołem, które chcemy odrobinę zamaskować. Podkreślamy blask pasm uzyskany dzięki właściwej pielęgnacji, bez niej żadna gładka fryzura nie będzie wyglądać dobrze.
Zobacz także: Long bob cieniowany – komu pasuje i jak go układać? TOP 10 fryzur z grzywką, ombre, blond
Mocno cieniowane włosy do ramion – „ośmiornica”
Nie mogłyśmy pominąć trendującego mocno „octopus hair”, czyli wycieniowanych włosów przy twarzy, które wyglądają trochę jak macki ośmiornicy. Tu mamy przykład dość ekstremalny, bo silne cieniowanie i słomkowy, rozjaśniany blond nie dadzą przejść obok siebie obojętnie. Warstwy wokół twarzy sprawdzą się nawet na mniej gęstych włosach, ale absolutnie konieczna będzie dobra stylizacja, która nada włosom objętość i utrzyma ich kształt. Nie jest to fryzura, która będzie dobrze prezentować zaraz po obudzeniu.