Wypadanie włosów - jak radzić sobie z tym problemem?
Jeśli po przebudzeniu widzicie na poduszce kępki włosów albo wyciągacie coraz więcej kosmyków ze szczotki, to znak, że wasze pasma potrzebują pomocy. Pytanie – jakiej?

- Marta Jankowska

Włosy, które wypadają, wymagają od nas troski oraz uwagi. Nie znaczy to jednak, że trzeba inwestować w niebotycznie drogie zabiegi, aby przywrócić im dawny blask. Warto zacząć od zdiagnozowania problemu, co pozwoli opracować skuteczny plan działania.
Jakie są przyczyny wypadania włosów?
1. Niepoprawna pielęgnacja włosówJeśli nie dbacie o dopasowanie kosmetyków do rodzaju włosów, prędzej czy później zauważycie charakterystyczny puch, sfilcowanie przy skórze głowy lub, co gorsza, brak nawilżenia. To wszystko skutkuje niestety szorstkością, brakiem blasku, a w efekcie nadmiernym wypadaniem włosów.Niepoprawna pielęgnacja oznacza:
- zbyt częste używanie szamponów z silnymi detergentami;
- nieregularne używanie odżywek i masek;
- niezłuszczanie skóry głowy;
- stylizowanie wysoką temperaturą - prostowanie włosów lub kręcenie.
2. Szarpanie włosów podczas rozczesywaniaWypadanie włosów bardzo często wynika również z osłabionych cebulek. Przyczyną tego jest zbyt ciasne wiązanie włosów, ale również szarpanie ich podczas rozczesywania.

Jeśli walczycie z kołtunami, sposób na to jest dość prosty:
- wczesujcie odżywkę grzebieniem jeszcze podczas mycia;
- rozpoczynajcie czesanie włosów od końcówek i stopniowo przechodźcie w górę;
- używajcie kosmetyków ułatwiających rozczesywanie;
- kupcie szczotkę z giętkimi ząbkami lub grzebień z szeroko rozstawionymi zębami.
3. Nieprawidłowa dietaNierzadko dzieje się jednak tak, że pielęgnacja włosów jest bardzo dobrze dopasowana, a mimo to problem wypadania nadal istnieje. Co wtedy? Niestety często zapominamy, że o włosy trzeba dbać nie tylko z zewnątrz…Pierwszym krokiem powinna być konsultacja z lekarzem, a następnie zrobienie podstawowych badań. Wyniki pozwolą wam określić, czego organizm potrzebuje najbardziej oraz ile mniej więcej zajmie wam przywrócenie niezbędnej harmonii.W tej sytuacji ważne jest również zrobienie rachunku sumienia i przeanalizowanie obecnej diety. Czy na pewno dostarcza wam ona niezbędnych witamin oraz minerałów? Czy nie składa się głównie z wysoko przetworzonej żywności? Jeśli dieta jest uboga w witaminy oraz minerały, wasz organizm zawsze da wam o tym znać.

Kluczowe do zahamowania wypadania włosów jest wprowadzenie do jadłospisu nabiału. Zawarte w nich białko jest budulcem keratyny, czyli podstawowej części włosa. Należy pamiętać także o warzywach i owocach - szczególnie tych, które są źródłem witaminy A. To na przykład: morele, pomarańcze, papryka, pomidory, brokuł, pietruszka, sałata.Równolegle ze zmianą diety warto wprowadzić odpowiednią suplementację, która wspomoże proces uzupełniania braków w organizmie. Warto wybrać taką, która zawiera kompleks witaminy C, biotyny, witamin z grupy B, kwasu foliowego.Drażetki Merz Spezial to skoncentrowane źródło witamin i składników mineralnych wykazujących efekt odżywczy. Należy jednak pamiętać, że suplementy diety nie zastępują zrównoważonej diety. Przyjmując zbilansowaną dawkę minerałów i witamin, wspomagamy organizm.Pamiętajcie o tym, że jeśli naszemu organizmowi brakuje niezbędnych makro i mikroelementów, cierpią na tym nie tylko włosy, ale również paznokcie. Stają się miękkie, często się łamią, a ponadto na płytce pojawiają się nieestetyczne białe plamki. Witaminy sprawiają, że paznokcie stają się silniejsze. Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!Materiał powstał z udziałem marki Merz Spezialzdjęcia: mat. prasowe, iStock