Zakola u kobiet – przyczyny i jak pozbyć się zakoli?
Zakola u kobiet i młodych dziewcząt, czyli cofająca się linia włosów, to problem, który często ma podłoże hormonalne, ale nie tylko. Poznajcie domowe sposoby na zakola i sprawdźcie, jak skutecznie wyleczyć ten problem.

Problem zakoli nie dotyczy jedynie mężczyzn, również u kobiet pojawiają się nieestetyczne ubytki włosów. Wypadanie włosów jest najczęściej spowodowane nieodpowiednią pielęgnacją, zaburzeniami hormonalnymi lub genetyką. Na zakola u kobiet mogą pomóc domowe sposoby, takie jak olejowanie skóry głowy, odpowiednia dieta czy ziołowe napary. Niekiedy niezbędne jest wprowadzenie leczenia.
- Co to są zakola?
- Przyczyny powstawania zakoli u kobiet
- Hormony a powstawanie zakoli
- Domowe sposoby na zakola u kobiet
- Jak ukryć zakola? Fryzury damskie i nie tylko
- Leczenie zakoli u kobiet - preparaty i zabiegi
Co to są zakola?
Zakola to nadmierne wypadanie włosów po bokach czoła, w okolicy tzw. kątów czołowo skroniowych, które powoli pogłębia się w stronę czubka głowy. Problem ten najczęściej pojawia się u mężczyzn i jest pierwszą oznaką łysienie. U niektórych panów ten problem pojawia się już między 20 a 30 rokiem życia, choć zazwyczaj zdecydowanie później. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie występuje u kobiet, nie jest ona tak powszechny, jednak również się pojawia. Zakola u kobiet i zakola u dziewczyn związane są najczęściej z tzw. łysieniem androgenowym. Linia włosów jest cofnięta, a wysokie czoło i przerzedzone włosy są często wstydliwym problemem dla kobiet. Zazwyczaj pojawienie się zakoli prowadzi z czasem do dalszej utraty włosów, ale nie zawsze.
Przyczyny powstawania zakoli u kobiet
Dość często zakola u kobiet są objawem nieprawidłowej pielęgnacji włosów, zbytniego obciążania i złego traktowania włosów. Najczęstsze przyczyny powstawania zakoli u kobiet to:
- częste farbowanie i prostowanie,
- stosowanie dużej ilości lakieru,
- zbyt ciasne upięcia,
- przewlekły stres,
- nieodpowiednia dieta, niedobór witamin i minerałów,
- przyjmowanie sterydów, antybiotyków lub leków przeciwnowotworowe.
Przerzedzenie włosów może się pojawić także na podłożu genetycznym lub być wynikiem choroby. W przypadku gdy zakola są bardzo duże, a nie występowało to w naszej rodzinie, należy jak najszybciej skonsultować się z specjalistą - dermatologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu, bo może to być objaw chorób skóry głowy lub nieprawidłowości hormonalnych.

Zobacz także: Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby
Problemy hormonalne a powstawanie zakoli
Bardzo często łysienie u kobiet ma przyczyny hormonalne, niezależnie od jego rodzaju. W przypadku zakoli są to najczęściej nieprawidłowości związane z: niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy, zespołem policystycznych jajników czy ze zmianami w organizmie podczas menopauzy. Bardzo często przyczyną jest również objaw nadwrażliwości na pochodną testosteronu – dihydrotestosteron, co prowadzi do łysienie plackowatego. Pojawianie się zakoli o podłożu hormonalnym najczęściej dotyczy kobiet w dojrzałym wieku, choć nie zawsze. W przypadku pojawienia się zakoli warto więc zrobić badania krwi, które mogą wykazać nieprawidłowości w działaniu organizmu i bezpośrednią przyczynę i powstawania.
Domowe sposoby na zakola u kobiet
Istnieje kilka skutecznych sposób na pozbycie się zakoli. Oczywiście nie usuwają ona źródła problemu, ale mogą wspomóc proces leczenia i wzmocnić włosy.
Dieta na zakola
Dieta na porost włosów powinna być pełnowartościowa i urozmaicona, pełna witamin i składników odżywczych. Bardzo ważne jest to, aby w naszej diecie znalazły się źródła krzemu. Możemy również wprowadzić suplementację, która będzie się opierała na cynku, witaminach z grupy B, aminokwasach siarkowych, krzemionce oraz biotynie.
Olejek rycynowy na zakola
Jednym z najbardziej skutecznych preparatów na zakola jest olejek rycynowy. Wzmacnia on cebulki i stymuluje wzrost nowych włosów, tzw. "baby hair". Olejek rycynowy dodajemy do szamponów, odżywek do skóry głowy lub wcierek. Nie należy go nakładać samodzielnie na skórę głowy, bo jest bardzo gęsty i ciężko go zmyć. Można go również stosować do olejowania skóry głowy, jednak najpierw trzeba go zmieszać z innym olejem, w proporcji 3/4 oleju bazowego i 1/4 oleju rycynowego.
Zioła na zakola
Świetnym sposobem na urozmaicenie diety na zakola są ziołowe napary. Najbardziej skuteczna będzie herbatka z pokrzywy i skrzypu. Do jej przygotowania wystarczą zioła sypane lub w torebce i wrząca woda. Pamiętaj, aby herbatkę parzyć pod przykryciem, wtedy pozostaje w niej więcej właściwości leczniczych. Tego typu herbatkę można pić dwa razy dziennie przez okres miesiąca, następnie należy zrobić przerwę.

Zobacz także: Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Jak ukryć zakola? Fryzury na zakola i nie tylko
Jedynym z najprostszych sposobów na ukrycie zakoli fryzurą jest zrobienie grzywki. Najlepiej sprawdzi się tutaj długo grzywka curtain bags, które okala całe boki twarzy. Grzywka cięta na wprost sprawdzi się tylko wtedy, kiedy mamy grubsze włosy, w innym przypadku miejsca z zakolami mogą prześwitywać. Jeśli nie jesteśmy przekonane do grzywki, możemy zrobić sobie fryzurą obciętą na prosto i z przedziałkiem na środku, którą następnie będziemy lekko zaczesywać do przodu.
Innym sposobem na ukrycie odrostów może być np. zagęszczenie włosów dodatkowymi pasmami, które następnie zaczeszemy do przodu. Na drobnych przerzedzeniach opcją może być także tatuaż, który zniweluję widoczność zakoli.
Leczenie zakoli u kobiet - preparaty i zabiegi
Istnieje kilka metod leczenie zakoli u kobiet. Oczywiście najważniejsze jest to, żeby znaleźć przyczynę problemu i ją wyeliminować. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, a czasami czasochłonne. Możemy zadziałać bezpośrednio, aby szybciej rozprawić się z zakolami. Bardzo polecanym sposobem są zabiegi na skórę głowy. Najbardziej popularne to laseroterapia i mezoterapia, które pobudzają włosy do wzrostu. Odnotowana jest duża skuteczność tych metod. W przypadku mezoterapii działanie jest podwójne. Efektowne jest nakłuwanie skóry – niewielkie urazy pobudzają skórę do pracy i poprawiają ukrwienie tkanki, w tym cebulek. Dodatkowo działamy tutaj odpowiednimi preparatami, koktajlami witaminowymi lub osoczem. Osocze bogatopłytkowe pobiera się z własnej krwi pacjenta. Jest ono bardziej skuteczne niż koktajle witaminowe.
Inną metodą są preparaty lecznicze doustne i zewnętrzne do stosowania miejscowego. Dobór odpowiedniego preparatu zależny jest od źródła problemu i jego nasilenie. Lekarz na konsultacji i po badaniach dobierze odpowiednie leczenie. W leczeniu farmakologicznym łysienia androgenowego u kobiet niekiedy stosuje się tabletki dostępne na receptę, takie jak leki antyandrogenowe.
Najbardziej inwazyjnym rodzajem zabiegi jest przeszczep włosów. W tym przypadku mieszki włosowe z innego miejsca przeszczepia się w miejsce łysienie, czyli na zakola. Ta metoda leczenie jest jednak dosyć radykalna, dlatego najpierw zaleca się zazwyczaj przetestowanie innych metod leczenia.