Blendowanie cieni. Poradnik, jak poprawnie rozcierać cienie do powiek w makijażu oka
Blendowanie cieni to technika makijażu oka, dzięki której kolory płynnie się przenikają oraz tworzą chmurkę, która niemal niezauważalnie przechodzi w naturalny kolor powieki. Blendowanie pozwoli ci stworzyć profesjonalny makijaż oka, zbudować jego kształt i je powiększyć.

- Aneta Zygmuntowicz, Paulina Brzozowska
Blendowanie cieni wykorzystujemy właściwie w każdym makijażu oka. Do tej techniki potrzebne będą minimum dwa małe pędzle, kilka kolorów cieni z tej samej palety kolorystycznej oraz baza pod cienie/korektor. Jeśli będziesz się trzymać poniższych instrukcji i nabierzesz trochę wprawy, twój makijaż będzie wyglądał niesamowicie. Sprawdź!
Spis treści:
- Co to jest blendowanie cieni?
- Jak blendować cienie?
- Jak malować oczy cieniami?
- Pędzle do blendowania cieni
Co to jest blendowanie cieni?
To nic innego jak technika wykorzystywana w makijażu oczu, która polega na dokładnym rozcieraniu cieni do powiek przy użyciu pędzla. Dzięki temu zyskujemy łagodne i płynne przejścia kolorów oraz brak "plam" na powiekach. Dobrze wyblendowany cień powinien stopniowo "zanikać" pod łukiem brwiowym i za zewnętrznym kącikiem oka.

Jak blendować cienie?
Blendowanie cieni to nie jest taka łatwa sprawa i trzeba mieć trochę wprawy, aby uzyskać wymarzony efekt. Chodzi tutaj o takie roztarcie cieni, aby stworzyć delikatne chmurki, które się przenikają i nie tracą intensywności koloru. Dzięki temu makijaż nie ma ostrych kształtów, a kolory płynnie przechodzą przez siebie - granica jest niemal niezauważalna.
Istnieje kilka technik blendowania cieni, jednak najprostsze wydaje się aplikowanie najpierw jaśniejszych kolorów i stopniowe budowanie głębi.
- Zacznij od nałożenia jasnego cienia w wybrany kolorze, który jest odrobinę ciemniejszy od skóry. Taki kolor nakładaj w załamanie powieki puszystym pędzlem do blendowania, a następnie wyciągaj go ponad załamanie.
- W każdym następnym kroku przechodź do ciemniejszych kolorów i mniejszych pędzli, dzięki czemu zbudujesz głębię makijażu. Coraz to ciemniejsze barwy powinny skupiać się na zewnętrznym kąciku oka oraz na załamaniu powieki.
- Nie zapomnij o dolnej powiece. Tutaj najłatwiej zastosować odwróconą metodę. Ciemniejszy cień nakładaj tuż przy linii oka, a następnie rozcieraj go za pomocą większego pędzelka z odrobiną jaśniejszego koloru.
- Tak wygląda technika blendowania. Jeśli jednak nadal widzisz różnicę między zaaplikowanym cieniem a skórą, możesz zastosować jeszcze inną metodę blendowania kolorów. W tym przypadku użyj puchatego, czystego pędzla, którym należy stopniowo rozcierać granicę. Możesz też nałożyć na niego odrobinę transparentnego pudru.
Jak malować oczy cieniami?
Malowanie oczu cieniami to jeden z najtrudniejszych etapów makijażu, szczególnie jeśli chodzi o wizaż wieczorowy. Musisz tutaj zwrócić uwagę na kilka rzeczy, takich jak:
- dobranie odpowiedniego koloru cieni do tęczówki i ubioru,
- technika aplikowania cieni dobrana do kształtu oka,
- prawidłowe blendowanie cieni.
Pamiętaj również, że przed malowaniem oczu należy odpowiednio przygotować powiekę. Trzeba nałożyć na nią bazę pod cienie lub korektor, który wyrówna jej koloryt, przytrzyma suche produkty i podbije ich kolor. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z makijażem, mokry kosmetyk delikatnie przypudruj - dzięki temu łatwiej będzie blendować cienie i unikniesz plam na powiekach.
Następnym krokiem jest aplikowanie cieni i ich odpowiednie rozcieranie, czyli właśnie blendowanie cieni. Nie zapominaj, że kolor należy nakładać zarówno na górną, jak i na dolną powiekę. Jeśli tego nie zrobisz, optycznie zmniejszysz sobie oczy!

Pędzle do blendowania cieni
Do blendowania cieni przydadzą się minimum dwa pędzle. Jeden większy, bardzo puszysty, z rzadko rozstawionym włosiem oraz mniejszy pędzelek, który jest nieco bardziej zbity. Już te dwa pędzle dają możliwość wykonania make upu 2-3 kolorami, dzięki czemu możesz wykonać zarówno makijaż dzienny, jak i wieczorowy.
Do blendowania cieni na oku mogą się przydać również inne pędzle, takie jak kuleczka czy pędzel skośny, lecz bez nich poradzisz sobie równie dobrze.
