Reklama

Regularnego czyszczenia wymagają nie tylko rzęsy przedłużone u kosmetyczki. Jeśli samodzielnie doczepiacie w domu rzęsy na pasku i chcecie korzystać z nich wielokrotnie, przed ponownym użyciem musicie je dokładnie umyć. Podpowiadamy, jak myć sztuczne rzęsy i jakich preparatów najlepiej do tego używać.

Reklama

Spis treści:

  1. Czy trzeba myć sztuczne rzęsy?
  2. Czym myć sztuczne rzęsy?
  3. Jak prawidłowo myć sztuczne rzęsy?
  4. Jak pielęgnować sztuczne rzęsy?
  5. Jak myć sztuczne rzęsy na pasku?

Czy trzeba myć sztuczne rzęsy?

Sztuczne rzęsy łatwo zbierają kurz i zanieczyszczenia. Ich regularne mycie jest koniecznością, w przeciwnym razie możecie nabawić się nieprzyjemnych dolegliwości. Niemyte sztuczne rzęsy to doskonała pożywka dla bakterii czy grzybów.

Jeśli zanieczyszczenia nie będą codziennie usuwane, może dojść do powikłań w postaci stanu zapalnego powieki lub oka, któremu będzie towarzyszyć pieczenie, łzawienie, zaczerwienienie. Na brzegu powiek mogą też pojawić się bolesne grudki. Nieprzestrzeganie zasad higieny rzęs sprzyja też zarażeniu nużeńcem.

Zobacz także: TikTokerka pokazała, jak może się skończyć niemycie przedłużanych rzęs

Czym myć sztuczne rzęsy?

Najważniejsze jest to, aby w żadnym wypadku nie czyścić sztucznych rzęs tłustymi produktami. Na pewno nie sprawdzą się mleczka do demakijażu czy płyny dwufazowe. Po takim kosmetyku rzęsy bardzo szybko by odpadły, ponieważ oleiste substancje mogą doprowadzić do rozpuszczenia kleju trzymającego włoski na miejscu.

Najlepiej używać preparatów, które są dedykowane sztucznym rzęsom, np. szamponów do mycia rzęs, które zwykle mają postać pianek. Takie pianki do mycia rzęs dokładnie usuną wszelkie zanieczyszczenia, a przy tym na pewno nie zaszkodzą sztucznym rzęsom. Zawierają też łagodne substancje myjące, które są bezpieczne dla oczu. Pianki do mycia sztucznych rzęs kupicie w sklepach internetowych lub drogeriach, np. Rossmann.

Do mycia sztucznych rzęs możecie użyć też płynu micelarnego, który w odróżnieniu od płynów dwufazowych do demakijażu nie ma w składzie olejku.

Często pojawia się pytanie, czy sztuczne rzęsy można myć płynem do higieny intymnej. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Choć płyn do higieny intymnej jest łagodnym kosmetykiem bez zbędnych barwników czy konserwantów, jednak nie jest on przeznaczony do mycia twarzy, więc bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie korzystanie z wymienionych wcześniej preparatów.

Trzeba również pamiętać, aby do czyszczenia sztucznych rzęs nie używać wacików kosmetycznych. Mikrowłókna mogą się wczepiać we włoski. Potem trudno je usunąć, a trwałość rzęs może być mniejsza. Warto zaopatrzyć się w specjalne akcesoria, na przykład miękki pędzelek i szczoteczkę do rozczesywania włosków. Z kolei do osuszania sztucznych rzęs warto używać ręcznika papierowego bądź np. bambusowych ściereczek do demakijażu.

Jak prawidłowo myć sztuczne rzęsy?

Pamiętajcie, żeby przedłużane rzęsy rozczesywać i myć codziennie. Tylko wtedy będziecie mieć pewność, że nie dojdzie do stanów zapalnych, a rzęsy utrzymają się nawet kilka tygodni. Poniżej znajdziecie krótką instrukcję, jak myć oczy ze sztucznymi rzęsami.

  1. Namoczcie delikatnie miękki pędzelek i z jego pomocą nałóżcie na powieki wybrany szampon lub piankę do mycia sztucznych rzęs.
  2. Najpierw umyjcie powiekę górną, wykonując pionowe ruchy w kierunku brzegu powieki, aż do końca rzęs. Następnie przemyjcie też dokładnie powieki, zarówno górną, jak i dolną.
  3. Przepłuczcie pędzelek pod strumieniem wody i już bez nanoszenia szamponu przemyjcie rzęsy.
  4. Delikatnie osuszcie rzęsy. Pamiętajcie jednak, żeby ich nie trzeć, lecz lekko dociskać np. papierowy ręcznik. Możecie też skierować na nie strumień letniego powietrza z suszarki.
  5. Na koniec rzęsy należy dokładnie rozczesać.

Jak pielęgnować sztuczne rzęsy?

Istnieje kilka zasad, które sprawią, że będziecie się cieszyć sztucznymi rzęsami o wiele dłużej. Zazwyczaj trzeba się liczyć z faktem, iż każdego dnia wypada mniej więcej po jednej rzęsie/kępce z każdego oka. Jeśli jednak zauważycie, że rzęs wypada więcej, powodem może być albo nieprawidłowe założenie rzęs, albo ich nieprawidłowa pielęgnacja.

Podstawowe zasady właściwej pielęgnacji sztucznych rzęs:

  • nie trzyjcie oczu;
  • unikajcie korzystania z sauny i długich kąpieli w wannie czy basenie;
  • nie stosujcie tłustych substancji w okolicach oczu, np. płynów dwufazowych, korektorów, kremów pod oczy;
  • nie używajcie zalotki, niewskazane jest też malowanie sztucznych rzęs tuszem;
  • do malowania dolnych naturalnych rzęs używajcie tuszu bez dodatku olejków;
  • unikajcie spania na brzuchu;
  • nie czeszcie rzęs od samej nasady włosków, tylko w pewnej odległości od niej.

Nie zapominajcie też o tym, że kluczowe jest przestrzeganie pewnych zasad w ciągu pierwszych 48 godzin od zabiegu przedłużania rzęs. Jest to czas, w którym klej utrwala się, więc wszelkie błędy na tym etapie mogą utrudnić wiązanie kleju. Stosujcie się ściśle do reguł, które przekaże wam kosmetyczka.

simazoran

Jak myć sztuczne rzęsy na pasku?

Czyszczenia wymagają nie tylko rzęsy przedłużane, ale też te, które samodzielnie doczepiacie w domu np. przed wielkim wyjściem. Jeśli chcecie skorzystać z nich kilka razy, musicie dokładnie je umyć, żeby usunąć zarówno klej, jak i nagromadzone na włoskach zanieczyszczenia. Najpierw oczywiście musicie zdjąć sztuczne rzęsy z powiek.

  1. Namoczcie rzęsy na pasku w miseczce z płynem micelarnym bądź wodą z dodatkiem szamponu do mycia rzęs. Powinny się moczyć 10-15 minut. Nie przedłużajcie tego czasu zanadto, żeby ich nie uszkodzić.
  2. Po wymoczeniu starannie usuńcie klej za pomocą pęsety. Możecie też domyć rzęsy, przecierając je namoczonym w preparacie patyczkiem kosmetycznym.
  3. Na koniec rzęsy oczywiście muszą wyschnąć. Połóżcie je po prostu na ręczniczku i poczekajcie, aż będą suche. Rozczeszcie je szczoteczką lub grzebykiem do rzęs.
Reklama

Źródło: glossandtalk/YouTube

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane