Makijaż oka krok po kroku. Poradnik dla początkujących osób
Makijaż oka może podkreślać tęczówkę i dodawać głębi spojrzeniu. Wszystko dzięki odpowiedniemu dobraniu kolorów cieni do powiek! Podpowiadamy, jak malować oczy, aby je powiększyć i podkreślić swoją urodę.

- Laura Grzelak, Sylwia Przygoda
Makijaż oka wcale nie musi być trudny. Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć przygodę z makijażem, podpowiemy Ci kilka prostych zasad, które ułatwią sam proces malowania się, a także dobór odpowiednich kosmetyków, w tym palety z dopasowanymi do Ciebie kolorami.
- Prosty makijaż oka. Jak dobrać kolory makijażu dziennego i wieczorowego?
- Łatwy makijaż oka krok po kroku dla początkujących
- Makijaż powiększający i podkreślający oko
- Makijaż kocie oko krok po kroku
Prosty makijaż oka. Jak dobrać kolory makijażu dziennego i wieczorowego?
Pasujące cienie do powiek dobiera się na podstawie koloru tęczówki oraz karnacji. W zależności od tego, czy wybierasz makijaż na co dzień, czy na większe wyjście, dobierasz mniej lub bardziej nasycone barwy. Ciemniejsze makijaże są idealne na wieczór, a jaśniejsze na dzień.
Makijaż oka niebieskiego
Zacznijmy od makijażu niebieskich oczu. Dobierając kolory, możesz kierować się trzema podejściami: kontrastem, harmonią lub podkreśleniem. Jeśli chcesz kontrastowy, mocno rzucający się w oczy makijaż, postaw na pomarańcze i wszelkie ich odcienie: brzoskwinia, rudości, te bardziej zbliżone do czerwieni lub żółci. Kolory tworzące harmonijny makijaż będą wszelkimi wariacjami koloru niebieskiego, świetnie sprawdzą się granaty, fiolety, ale również róże czy zielenie. Natomiast błękitną tęczówkę podkreślą i wydobędą z niej głębię wszelkiego rodzaju brązy, ciepłe złota i metaliczne, miedziane odcienie.
Makijaż oka brązowego
Ciemne oczy z natury już posiadają głębię w spojrzeniu, dlatego warto wiedzieć, jak ją dodatkowo podkreślić odpowiednim dobraniem kolorów w makijażu. Postaw na ciemniejsze zielenie, granaty i purpurę. W przypadku brązowych oczu warto postawić na makijaż wieczorowy typu smoky eyes, natomiast na co dzień najlepiej wykorzystać kolory nude, jak beże, brązy, czy szeroko rozumiane „odcienie ziemi”, a także ciepłe złoto czy miedź.
Makijaż oka zielonego
W przypadku zielonych oczu masz bardzo dużo możliwości kolorystycznych. Do tego typu tęczówki będą pasować wszelkie odcienie fioletu, np. lawenda czy śliwka, a także beże i brązy, a nawet zielenie, pod warunkiem, że zastosujesz kolory w tonacji podobnej do swojej tęczówki. Kolorowy makijaż będzie wyglądał świetnie, ale głębię spojrzenia podkreśli czerń. To idealne rozwiązanie na makijaż wieczorowy.
Łatwy makijaż oka krok po kroku dla początkujących
W zaledwie kilku krokach wykonamy modny i podkreślający urodę makijaż oka. Te zasady możemy zastosować niezależnie od wybranych kolorów cieni do powiek. Ważne jest jednak, aby zdecydować się na trzy pasujące do siebie odcienie: jasny, średni i ciemny cień.
- Korektorem zakrywamy cienie pod oczami, następnie na ruchomą powiekę aplikujemy cienką warstwę bazy pod cienie. Jeśli nie mamy problemu z trwałością makijażu, zamiast bazy możemy użyć korektora (tego samego, który stosujemy pod oczami).
- Strefę pod oczami utrwalamy pudrem, najlepiej specjalnym pudrem pod oczy lub kosmetykiem, który nie przesusza skóry.
- Na puchaty pędzelek nakładamy jasny, zbliżony do koloru skóry cień. Rozprowadzamy go równomiernie po ruchomej powiece i w załamaniu.
- Następnie na nieco mniejszy pędzel nakładamy cień w średnim odcieniu. Delikatnymi, kolistymi ruchami aplikujemy go w zewnętrznym kąciku, a następnie rozprowadzamy go dalej, w załamanie powieki.
- Na kolejny, mały pędzel o okrągłym kształcie nakładamy najciemniejszy cień. Następnie aplikujemy go w załamaniu powieki. Tym samym pędzlem możemy zaaplikować cień na zewnętrznej części dolnej powieki, lub wybrać płaski, skośny pędzel.
- Wracamy do pędzla drugiego i blendujemy średni i ciemny cień tak, aby uzyskać płynne przejście między kolorami.
- Wracamy do pędzla pierwszego i na środek powieki aplikujemy najjaśniejszy cień. Możemy użyć także rozświetlacza lub cienia brokatowego. Dokładnie tuszujemy rzęsy, a ewentualne osypane pigmenty zdejmujemy z twarzy dużym, puchatym pędzlem.
Makijaż powiększający i podkreślający oko
Taki makijaż jest ponadczasowy i zawsze odpowiedni do okazji. Jeśli zastosujemy cienie w odcieniach pomarańczu, różu czy pastelowego fioletu, uzyskamy modny delikatny makijaż oka. Jeśli natomiast zdecydujemy się na ciemne brązy i czernie, uzyskamy piękny makijaż na wieczór. Stopień przyciemnienia zewnętrznego kącika oraz załamania powieki zależy nie tylko od oczekiwanego charakteru makijażu, ale i od kształtu oka. Posiadaczki opadającej powieki i mniejszych oczu powinny skupić ciemny cień w zewnętrznej części oka, a te z nas, których oczy są duże i okrągłe, ciemny cień mogą wyciągnąć mocniej ku górze. W makijażu oka najważniejsza jest jednak metoda prób i błędów. Dzięki częstemu wykonywaniu makijażu oczu przekonamy się najlepiej, jaka technika najbardziej pasuje do naszego typu urody.
Makijaż kocie oko krok po kroku
Kocie oko to jeden z klasycznych makijaży wieczorowych, który z łatwością wykonasz na swojej powiece. Maksymalnie podkreśla spojrzenie, dodaje mu zmysłowości i zadziorności. Możesz go wykonać za pomocą eyelinera, kredki lub cieni do powiek.
- Zacznij od nałożenia bazy na powiekę, następnie zaaplikuj beżowy cień.
- Użyj eyelinera, kredki lub cienia, aby narysować kreskę od zewnętrznego kącika. Jej końcówkę wyznacz nieco wyżej, tak, by dawała optyczne złudzenie liftingu.
- Następnie, używając tego samego kosmetyku, pociągnij kreskę od wewnętrznego kącika aż do zewnętrznego, trzymając się linii rzęs.
- Jeśli chcesz stworzyć bardziej rozmyty, codzienny look, jaśniejszym cieniem rozblenduj kreskę ku górze. Dla dramatycznego efektu wykorzystaj ciemny cień.
- Wytuszuj rzęsy. Gotowe!