Makijaż lat 50. Jak wygląda i jak go wykonać?
Makijaż lat 50. skradnie twoje serce, jeśli kochasz podkreślać usta czerwoną szminką. Pełne wargi w soczystym odcieniu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ponad 70 lat temu. Przykuwały wzrok i dodawały niezwykłej kobiecości. Tak jest do dziś. Podobnie jak focus na klasyczne kocie oko, wprawiające mężczyzn w zakłopotanie.

Makijaż lat 50. łączy zmysłowość i seksapil. To mejkap inspirowany największymi gwiazdami światowego kina, takich jak Marilyn Monroe, czy Audrey Hepburn. Ikony piękna wzbudzały podziw wśród mężczyzn i zazdrość u kobiet. Wszystkie kobiety chciały wyglądać, tak jak one! Dziś ich makijaż możemy odtworzyć z łatwością w domowych warunkach.
Spis treści:
- Charakterystyka makijażu lat 50.
- Makijaż oczu w latach 50.
- Makijaż twarzy w latach 50.
- Makijaż ust w latach 50.
- Makijaż gwiazd lat 50.
- Makijaż lat 50. krok po kroku
Charakterystyka makijażu lat 50.
W latach 50. dominował styl pin-up girls, czyli tak zwanych dziewczyn z plakatu. Amerykańscy chłopcy i mężczyźni wręcz szaleli na ich punkcie, wieszając na ścianie portrety z podobiznami kobiet w wyrazistym makijażu. Ikony stylu i piękna tamtych czasów zachwycały swoim wdziękiem i zmysłowym spojrzeniem. Kokietowały urokiem i figlarnym uśmiechem. Najczęściej przedstawiano je w rozkloszowanych sukienkach w stylu retro, w bieliźnie lub w strojach kąpielowych. Miały zagrzewać żołnierzy do walki.
Makijaż lat 50. wyróżniała charakterystyczna jaskółka, alabastrowa cera, długie zalotne rzęsy, zarysowane kości policzkowe i wyraziste czerwone usta. Ten styl był kwintesencją kobiecości i seksapilu.

Makijaż oczu w latach 50.
W tamtych latach makijaż oka był połączeniem delikatności i zadziorności. Spojrzenie było bardzo zmysłowe i przenikliwe, wręcz hipnotyzujące. Kobiety miały długie i gęste rzęsy. To właśnie w latach 50. pojawiły się pierwsze sztuczne rzęsy z cienkiego plastiku. Do sesji zdjęciowych zakładały je światowe gwiazdy, takie jak Marilyn Monroe, czy Rita Hayworth. Dodawały spojrzeniu głębi, tajemniczości i wyrazistości.
Na powieki kobiety nakładały jasny cień w pastelowych, subtelnych barwach. Stawiały na beże i brzoskwiniowe odcienie. Ciemniejszymi kolorami podkreślały jedynie załamanie powieki. Pierwsze skrzypce w makijażu oka odgrywała kreska wykonana za pomocą eyelinera. To właśnie ona pomagała w uzyskaniu tzw. "kociego oka".

Makijaż twarzy w latach 50.
Podczas wykonywania codziennego makijażu lat 50. dziewczyny skupiały się na uzyskaniu efektu porcelanowej cery. Dążyły do perfekcyjnego i nieskazitelnego wyglądu. Preferowały matowe podkłady, które świetnie wyrównywały koloryt skóry i tuszowały wszelkie niedoskonałości. Utrwalały makijaż sypkimi lub kompaktowymi pudrami prasowanymi, które zawsze miały w torebce. W tamtych czasach makijaż twarzy miał być delikatny i jak najbardziej naturalny.
Na kości policzkowe aplikowano klasyczne odcienie różu lub brzoskwini. Subtelne rumieńce dodawały kobietom niezwykłego uroku i romantyczności. Ich twarz wyglądała na zdrową i pełną witalności.
Makijaż ust w latach 50.
W latach 50. nie rozstawano się na krok z czerwoną szminką. Popularnością cieszyły się też burgundy, ciemne róże i koralowe odcienie. Wyraziste, pełne i zmysłowe usta były uznawane za podstawę makijażu. Pomadki miały matowe lub perłowe wykończenie. Kobiety obrysowywały usta konturówką dopasowaną do odcienia szminki, aby uzyskać efekt optycznego powiększenia. Obecnie, przy wykonywaniu makijażu w stylu lat 50. możesz wykorzystać błyszczyk powiększający usta, który pomoże ci uzyskać trójwymiarowy efekt.

Makijaż gwiazd lat 50.
Ikona światowego kina i symbol kobiecego seksapilu, czyli Marilyn Monroe słynęła z najmodniejszego makijażu pin-up. Jej zalotne spojrzenie, czerwone usta i kokieteryjny pieprzyk, nie mógł umknąć niczyjej uwadze. Tak samo jak piękne platynowe blond włosy, które były fenomenem w tamtych latach. To właśnie one otworzyły jej drzwi do kariery. Budziła zachwyt publiczności i pożądanie wśród mężczyzn.
W kosmetyczce Marilyn Monroe nie mogło zabraknąć kosmetyków od marki Max Factor, Guerlain i Elizabeth Arden. Nie rozstawała się z nimi na krok. Swoją codzienną rutynę zaczynała od nałożenia na twarz nawilżającego kremu Nivea. Potem jako bazę pod makijaż stosowała wazelinę, która dawała efekt glazed skin. Używała jej zawsze przed zaaplikowaniem podkładu. Makijażu ust nie wyobrażała sobie bez ulubionej konturówki. Wargi obrysowywała ciemniejszym kolorem konturówki, a środek jaśniejszym, ceglastym odcieniem szminki. Nadmiar pomadki odciskała na chusteczce i na koniec nakładała jeszcze szminkę w intensywnym, rubinowym kolorze „Rubby red”. W ten sposób usta stawały się optycznie pełniejsze i bardziej ponętne. Co ciekawe do tej pory w asortymencie Max Factor możecie znaleźć odcienie uwielbiane przez Marilyn Monroe, tylko w nieco odświeżonej wersji. Do makijażu oczu jej wizażysta używał brązowej kredki i białego cienia. Kocie oczy dodawały jej tajemniczości i kobiecej zmysłowości.
Make-up Marilyn to znak rozpoznawczy Hollywood w latach 50., jednak warto wspomnieć też o innych ikonach stylu.
Audrey Hepburn preferowała minimalistyczny makijaż. Do pielęgnacji podchodziła holistycznie, twierdząc, że zdrowa skóra zaczyna się od zdrowego ciała. Nie przebywała zbyt długo na słońcu i dostarczała organizmowi odpowiednią dawkę snu. Dbała o odpowiednie nawilżenie stosując nawilżające kremy pod makijaż.
Audrey słynęła z uwodzicielskiego makijażu oczu. Używała delikatnych, pastelowych cieni, stapiających się ze skórą. Czarna kreska w makijażu lat 50 była passe, zastąpiono ją brązową ziemistą linią. Eyliner nadawał jej oczom kształt migdała. Jej wizażysta Alberto De Rossi za pomocą pęsety starannie oddzielał poszczególne włoski. Robił to zarówno przed, jak i po nałożeniu tuszu. Dzięki temu rzęsy nie były posklejane i wyglądały bardziej naturalnie. Makijaż brwi charakteryzował się mocniejszym podkreśleniem. Były grube i wyraziste, układały się w prosty łuk. Do stylizacji używała ciemnobrązowej kredki.
Rita Hayworth również słynęła ze zmysłowych, pełnych czerwonych ust i bujnych sztucznych rzęs. Na poniższym video, możecie sprawdzić jak wizażyści wykonywali jej makijaż. To fragment z kultowego filmu pt. Coverl girl w reżyserii Charlesa Vidora.
Makijaż lat 50. krok po kroku
- Na oczyszczoną twarz nałóż nawilżający krem pod makijaż np. Nivea, czyli ulubieńca Marilyn Monroe;
- Za pomocą ciemnobrązowej kredki wymodeluj brwi w kształt skrzydła ptaka;
- Nałóż gąbeczką do makijażu podkład zbliżony do karnacji cery lub o ton jaśniejszy;
- Korektorem zamaskuj przebarwienia i cienie;
- Zabierz się za konturowanie twarzy, by wyszczuplić policzki. W tym celu użyj bronzera;
- Na kości policzkowe i w okolicach oczu zaaplikuj transparentny puder, stapiający się ze skórą;
- Nałóż odrobinę różu, najlepiej płynnego, aby dodał ci subtelnego wdzięku i romantyczności;
- Na załamanie powieki górnej nałóż brązowy cień i lekko go rozetrzyj. Na obie powieki zaaplikuj delikatny, biały odcień, który będzie stapiał się ze skórą;
- Użyj białego cienia, by rozjaśnić wewnętrzne kąciki oka;
- Weź do ręki ciemnobrązowy eyliner i podkreśl linię górnych rzęs;
- Następnie namaluj brązową kreskę cieniem do połowy oka na dolnej powiece;
- Użyj maskary i przyklej sztuczne rzęsy;
- Dorysuj nad ustami pieprzyk. Możesz wykorzystać do tego eyliner;
- I na koniec przy pomocy brązowej konturówki obrysuj usta, a środek wypełnij rubinową czerwienią.