Makijaż permanentny - co to jest i na czym polega? Gojenie, przeciwwskazania, ceny
Makijaż permanentny to swego rodzaju tatuaż, czyli trwały makijaż wykonywany za pomocą barwnika aplikowanego pod naskórek. Po jego wykonaniu możemy zapomnieć o malowaniu ust, brwi czy oczu nawet na kilka lat! Pamiętajcie jednak, żeby makijaż permanentny wykonywać tylko u sprawdzonych specjalistów, a wcześniej warto zapoznać się z listą przeciwskazań do wykonania makijażu permanentnego brwi, ust czy oczu. Makijaż permanentny to często bolesny zabieg, co również powinniśmy brak pod uwagę, przed zabiegiem.

- Aneta Zygmuntowicz, Katarzyna Dobrzyńska
Makijaż permanentny to idealny sposób na trwały i naturalny makijaż bez użycia ani grama kosmetyków! Dzięki niemu możemy podkreślić oko i optycznie zmienić jego kształtu, uzupełnić braki w brwiach i zbudować ich kształt, a także nasycić usta kolorem i optycznie je powiększyć, a w dodatku zaoszczędzić mnóstwo czasu. Dobrą wiadomością jest to, że zabieg zawsze wykonywany jest w znieczuleniu, a jego efekt może się utrzymywać aż do 3-5 lat. A jeśli chodzi o ceny takiego zabiegu, to zaczynają się od 400 złotych za kreski i około 700 złotych za usta i brwi.
Spis Treści:
- Co to jest makijaż permanentny?
- Jak przebiega zabieg makijażu permanentnego?
- Gojenie po makijażu permanentnym
- Jak pielęgnować skórę po zabiegu makijażu permanentnego?
- Makijaż permanentny - efekty przed i po
- Po jakim czasie wykonujemy korektę makijażu permanentnego?
- Jakie są przeciwwskazania do wykonania makijażu permanentnego?
- Makijaż permanentny w ciąży
- Usuwanie makijażu permanentnego
- Cena makijaż permanentnego
Co to jest makijaż permanentny?
Makijaż permanentny to nic innego jak wykonanie trwałego makijażu na naszej skórze. Wykonuje się go techniką tatuowania, czyli wprowadza się barwnik za pomocą igły lub specjalnych ostrzy pod naskórek. Makijaż możemy wykonać na różnych częściach twarzy. Pozwala on nam na dużą oszczędność czasu. Najpopularniejsze rodzaje makijażu permanentnego to makijaż oczu, czyli kreski permanentne oraz makijaż permanentny brwi, ale dość często wykonuje się również zabiegi na ustach.
Jak przebiega zabieg makijażu permanentnego?
Zabieg makijażu permanentnego można podzielić na trzy etapy, które zazwyczaj odbywają się na dwóch lub trzech wizytach. Każdy z nich jest bardzo ważny, by ustalić efekt, na jakim najbardziej wam zależy, zadbać o bezpieczeństwo i trwałość makijażu permanentnego.
- Etap 1 - to konsultacja, na której ustalane są wszelkie szczegóły zabiegu. Często specjalista wykonuje również wizualizacje, by przedstawić jakiego efektu można się spodziewać.. Na tym etapie powinniście być również poinformowani i przeciwskazaniach i dostać zalecenia, jak należy dbać o skórę przed zabiegiem.
- Etap 2 - to sam zabieg, który może trwać od godziny do trzech, w zależności od wykonywanego makijażu. Zabieg rozpoczyna się miejscowym znieczuleniem, a później za pomocą specjalnej maszynki wprowadzany jest pod skórę odpowiedni pigment.
- Etap 3 - to korekta wykonanego makijażu permanentnego. Po całkowitym zagojeniu się i zniknięciu strupków można ocenić czy makijaż dobrze „wbił się” pod skórę, jeśli nie wykonywana jest poprawka. Korekta odbywa się po około 4 tygodniach od wykonanego zabiegu.
Gojenie po makijażu permanentnym
Makijaż permanentny brwi, ust i oczu goi się około dwa tygodnie. Po kilku dniach (zazwyczaj 3 dniach) od zabiegu na skórze zaczynają pojawiać się strupki. Pod żadnym pozorem nie można ich zrywać, gdyż przyspieszy to proces gojenia się skóry i może zniszczyć efekt makijażu. Warto również wiedzieć, że podczas procesu gojenie kolor makijażu staje się dużo mniej intensywny, dlatego zazwyczaj po około 4 tygodniach należy zgłosić się poprawkę.
Jak pielęgnować skórę po zabiegu makijażu permanentnego?
Należy pamiętać, że makijaż permanentny to swego rodzaju tatuaż, a one są traktowane jak rana, więc w czasie gojenia powinniśmy zachować szczególną higienę. Na pewno nie powinnismy opalać tego miejsca, nie pływać w publicznych basenach czy unikać sauny. W czasie gojenia się ranek należy odpowiednio dbać o higienę i przemywać rany wodą z delikatnym mydłem. Warto również zadbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry. Odpowiedni preparat zostanie dobrany przez osobę wykonującą zabieg. Zazwyczaj są to maści natłuszczające i łagodzące, typu Alantan, maść z witaminą A.
Makijaż permanentny - efekty przed i po
Efekty makijażu permanentnego utrzymują się od roku do nawet 5 lat. Przed ten czasu możemy skorzystać z zabiegów dopigmentowania, dzięki czemu nasz tatuaż będzie cały czas tak samo intensywny i nie zniknie. Rezultat bezpośrednio po zabiegu nie jest rezultatem końcowym. Zazwyczaj po procesie gojenia makijaż jest jaśniejszy nawet o 50-60% od efektu tuż po zabiegu.
Makijaż permanentny oczu
Makijaż permanentny oczu to sposób nie tylko na podkreślenie oczu czy optyczne zagęszczenie rzęs, ale również na drobną zmianę ich kształtu. Możemy na przykład odrobinę podnieść zewnętrzne kąciki. Polega ona na wykonaniu ostrej lub rozmytej permanentnej kreski na górnej powiece. Dużo rzadziej wykonywany jest makijaż dolnej kreski.
Makijaż permanentny brwi
Makijaż permanentny brwi może być wykonany różnymi metodami. Najpopularniejsze podział to metoda mechaniczna oraz piórkowa. Metoda piórkowa znana jest również jako microblading i polega na nacinaniu skóry specjalnym nożykiem. Znany jest również podział ze względu na efekt:
- metodą włoskową, która imituje naturalne włoski,
- metoda ombre, w której dolna linia brwi i zewnętrzna część jest mocniej podkreślona,
- metoda cieniowania, czyli efekt brwi pomalowanych cieniem,
- metody mieszane.
Makijaż permanentny ust
W makijażu permanentnych ust mamy bardzo dużo technik, które daję zupełnie odmienne efekty. Możemy wybrać takie rodzaje tatuażu jak:
- sam kontur,
- kontur z cieniowaniem,
- całkowite wypełnienie ust,
- usta 3D (metoda optycznie powiększająca usta),
- usta pudrowe.
Po jakim czasie wykonujemy korektę makijażu permanentnego?
Korekta makijażu permanentnego to nic innego jak sprawdzenie, jak zagoił się makijaż. Wykonuje się ją po około 4 tygodniach po wykonaniu zabiegu. Podczas takiej konsultacji najczęściej wykonuje się depigmentacje, czyli dołożenie tuszu, w miejsca, gdzie go brakuje. Można również delikatnie poprawić kontur makijażu - w przypadku makijażu permanentnego ust lub makijażu permanentnego brwi. Najczęściej korekta makijażu permanentnego jest wliczona w cenę zabiegu.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania makijażu permanentnego?
Makijaż permanentny to bezpieczny i nieinwazyjny zabieg, jednak nie może być wykonany u każdego. Przygotowałyśmy dla was listę najważniejszych przeciwwskazań do zabiegu:
- infekcje, np. infekcje grzybicze, wirusowe, opryszczka,
- uszkodzenia skóry, przerwanie ciągłości skóry,
- ciąża i karmienie piersią
- chemioterapia oraz choroby nowotworowe,
- miesiączka,
- choroby zakaźne, np. półpasiec,
- świeże blizny na miejscu zabiegu,
- poparzenie słoneczne,
- stany zapalne skóry,
- przyjmowanie leków sterydów i leków na krzepliwość krwi,
- sztuczne rzęsy,
- świeży botoks,
- opalenizna,
- stosowanie odżywek na porost rzęs lub brwi.
Makijaż permanentny w ciąży
Ciąża i okres karmienia jest dużym przeciwskazaniem przed wykonywaniem makijażu permanentnego. Po pierwsze jest to zwiększone ryzyko do reakcji alergicznych i infekcji, co mogłoby narazić matkę i jej dziecko na powikłania. Podczas zabiegu dochodzi również do przerwania naskórka, co jest szczególnie niebezpieczne, biorąc pod uwagę infekcje i choroby zakaźne. Należy też pamiętać, że kobieta w ciąży lub w czasie laktacji ma różne zmiany hormonalne, co może wpłynąć na efekt makijażu permanentnego, kobiety w tym okresie mają również mniejszą tolerancję na ból.
Usuwanie makijażu permanentnego
Usunięcie makijażu permanentnego jest możliwe, ale wymaga zdecydowanie więcej czasu i pieniędzy niż samo wykonanie makijażu permanentnego. Odbywa się to za pomocą lasera, który usuwa pigment spod skóry. Niestety, takie zabiegi nie zawsze są w 100% skuteczne i czasem mogą pozostać blizny - aby zminimalizować, to ryzyko najlepiej odczekać kilka lat po zrobieniu makijażu, kiedy pigment będzie bardziej podatny na usuwanie. Wymaga to często kilku sesji, co wiąże się z kosztami, które zaczynają się od 500 zł za jedną sesję.
Cena makijaż permanentnego
Cena makijażu permanentnego uzależniona jest od kilku czynników. Przede wszystkim duże znaczenie ma tutaj rodzaj wykonywanego makijażu, ale także lokalizacja i wybór salonu. Koszt makijażu permanentnego brwi wynosi od 600 do 1000 złotych, istotna jest tutaj także metoda wykonania tatuażu. Z kolei cena makijażu permanentnego ust może się wahać od 500 do 600 złotych za kontur do nawet 1500 złotych za wypełnienie całych warg ze specjalnymi efektami. W tym zestawieniu zdecydowanie najniższą jest cena kresek permanentnych, które możemy zrobić już za 400 złotych lub nieco więcej.
W większości salonów w ciągu roku lub półtora roku możemy skorzystać z opcji dopigmentowania, która zazwyczaj wynosi około 50% ceny pierwotnego zabiegu.