Pryszcz podskórny - jak powstaje, jak się go pozbyć w 2 minuty?
Pryszcz podskórny bywa bardzo bolesny, długo się goi i każdego dnia wydaje się większy. Niektóre bywają wyjątkowo paskudne i odporne na makijaż. Znamy trzy tanie sposoby, które pomogą pozbyć się ich i skutecznie zamaskować.

- Milena Majak
Pryszcz podskórny łatwo rozpoznać, ale już nie tak łatwo się go pozbyć. Wygląda jak wybrzuszenie i znajduje się w głębokiej warstwie skóry. Jest zaczerwieniony, nie ma ropnej końcówki, więc nie można go też wycisnąć i nie należy robić tego na siłę. Znamy zupełnie inne, zdecydowanie mniej inwazyjne, domowe sposoby na pozbycie się pryszcza, które nie zostawiają trwałych blizn.
Jak powstaje pryszcz podskórny?
Zanim jednak opowiemy wam o tych sposobach, warto poznać przyczynę powstawania pryszczy pod skórą. W tym przypadku świetnie sprawdza się zasada, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć.
Przyczyn jest kilka i warto przyjrzeć się rutynie pielęgnacyjnej, aby wyeliminować błędy, przez które te podskórne pryszcze powstają:
- nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, które zapychają się od nadmiernego wydzielania sebum,
- nieprawidłowa praca gospodarki hormonalnej,
- stosowanie kosmetyków komedogennych, czyli zapychających pory,
- choroby, jak na przykład cukrzyca, hashimoto, PCOS,
- niedokładny demakijaż,
- używanie niesprawdzonych kosmetyków,
- używanie kosmetyków niedopasowanych do potrzeb skóry.
Głównym powodem, dla którego tak się dzieje, są nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej powodujące nadmiar androgenów, czyli hormonów męskich. Dlatego też podobne zmiany występują u większej liczby mężczyzn niż kobiet.
Jak pozbyć się pryszczy podskórnych?
Po pierwsze, dajcie czas takiemu pryszczowi. Może się okazać, że po kilku dniach sam zniknie, wchłonie się, lub po prostu powstanie ropna końcówka. Wtedy nie będzie problemu z usunięciem go.
Jeśli jednak chcecie przyspieszyć proces leczenia, mamy dla was sposób, który polega na zastosowaniu trzech prostych kroków w celu usunięcia podskórnego pryszcza.
- Lód na pryszcza - owijamy kilka kostek w papierowy ręcznik lub czystą ściereczkę bawełnianą i delikatnie przykładamy do niedoskonałości. Trzymamy tak przez 1-2 minuty. Dlaczego to działa? Niska temperatura pomoże zmniejszyć spowodowane stanem zapalnym obrzęk i zaczerwienienie. "Zamrożenie" pryszcza sprawia, że nie będzie się z niego sączyć ropa.
- Zielony korektor na pryszcza - nakładamy go ostrożnie za pomocą pędzelka (chyba, że stosujecie zwykle wygodniejszy dla was sposób). Zieleń niweluje zaczerwienienia, ale żeby pryszcz nie wyróżniał się spod warstwy korektora, delikatnie rozcieramy produkt. Należy go wtopić w skórę, ponieważ wtedy nie zostawi na pryszczu suchej skorupy.
- Cielisty korektor na pryszcza - cienką warstwą kryjącego korektora malujemy pryszcza i blendujemy całość gąbką lub pędzelkiem. Jeśli planujemy wykonać pełny makijaż, dopiero na tak przygotowanego pryszcza możemy dołożyć warstwę kremu BB, kremu CC lub podkładu.
Aby kupić kultowe korektory z atrakcyjną zniżką, podaj kod rabatowy SuperPharm podczas składania zamówienia.
Poniżej możecie zobaczyć, jak to wygląda w praktyce i że rzeczywiście działa:
Przetestowałyśmy ten sposób i potwierdzamy - połączenie działania lodu i dwóch rodzajów korektora jest naprawdę skutecznie, nawet w pozornie beznadziejnych sytuacjach. A jeżeli jednak nie wychodzicie nigdzie z domu i możecie poświęcić pryszczowi więcej czasu, polecamy wam sposób z surowym ziemniakiem na pryszcza.
Znacie inne sposoby na szybkie zmniejszenie widoczności pryszcza? :)