Czy hybryda może uczulać? Te zdjęcia nie zostawiają złudzeń...
Jedni ją kochają za to, że jest trwała i wygodna, inni boją się, czy nie zniszczy paznokci. Teraz okazuje się, że na manicure hybrydowy można mieć... alergię. Jak ją rozpoznać?

Czy można mieć uczulenie na manicure hybrydowy? Do tej pory na Wizaż.pl pytałyśmy ekspertów o to, czy hybryda niszczy paznokcie. Ale historia Marty, która prowadzi bloga probkowo.blogspot.com, udowodniła, że przy tym typie manicure uszkodzeniu może ulec nie tylko płytka. Marta przez osiem miesięcy regularnie robiła manicure hybrydowy. Paznokcie świetnie to znosiły - nie było żadnych problemów. W dziewiątym miesiącu pojawiły się bolesne komplikacje.Pewnego dnia Martę zaczęły swędzieć opuszki palców. Skóra w tym miejscu była lekko opuchnięta i zaczerwieniona. W nocy problem się nasilił, a rano na palcach pojawiły się bąble. Tego samego dnia Marta zdjęła hybrydę i dała odpocząć paznokciom. Smarowała wrażliwą okolicę kremem i piła wapno. Po miesiącu wszystko wróciło do normy. Marta wybierała się na wakacje, więc postanowiła wrócić do hybrydy. I to był błąd - uczulenie dało o sobie znać ze zdwojoną siłą.

Źródło: Instagram
Już podczas podróży skóra wokół paznokci bolała Martę tak, że nie była w stanie wyjąć czegokolwiek z torebki. Podczas dwutygodniowego urlopu walczyła z ropnymi pęcherzami oraz schodzącą skórą. Ból był tak przeszywający, że czuła go aż w nadgarstkach. Była zmuszona poszukać lekarza, który przepisał jej odpowiednie maści oraz tabletki.
Jakie są objawy uczulenia na hybrydę

Źródło: Facebook
Co tak naprawdę uczula? Nie sam lakier do wykonania hybrydy, ale jeden z jego składników. Alergizować może np. formaldehyd, czyli składnik znajdujący się w niektórych produktach (m.in. odżywkach) do paznokci. Jednak w większości przypadków jego zawartość jest poniżej dopuszczalnych norm i producenci nie mają obowiązku umieszczać go na liście składników.
Kolejnym składnikiem występującym w niektórych lakierach, który może uczulić są akrylany. Jeśli kobieta jest na coś uczulona, powinna zawsze sprawdzać skład produktu, który chce użyć. Uczulenie, które pojawia się po raz pierwszy, może mieć wiele przyczyn i zawsze należy dokładnie zbadać, co mogło przyczynić się do wywołania reakcji alergicznej - mówi Renata Pożoga, kosmetyczka i manicurzystka, Salon Nails&More.
Co ciekawe, bardzo rzadko zdarza się, by reakcja alergiczna na składniki lakierów do maniure hybrydowego, pojawiła się od razu. Często jest to kwestia nawet kilku miesięcy.
Wszystko zależy to od tego, jak silny jest alergen i jak długo jest „przyjmowany” na nasze paznokcie. Nie bez znaczenia jest odporność organizmu. Jeśli kobieta jest na coś uczulona, reakcja najprawdopodobniej wystąpi w ciągu kilku lub kilkunastu dni - dodaje ekspert.
Kiedy się już pojawi - objawy nie należą do najprzyjemniejszych. Gojenie też nie jest proste - trwa długo, jest nieprzyjemne, a ponadto palce wyglądają naprawdę nieestetycznie.
Uczulenie takie może objawiać się świądem, pieczeniem, drobnymi krostkami, zaczerwienieniem i łuszczeniem się skóry wokół paznokci. W silnych reakcjach alergicznych mogą pojawiać się nawet ropne pęcherze wokół paznokci lub skórek. Sam paznokieć może być wysuszony i łamać się - mówi Renata Pożoga.
Jak walczyć z uczuleniem na hybrydę?
Nasz ekspert podkreśla, że w pierwszej kolejności należy bezpiecznie usunąć lakier hybrydowy z paznokci w profesjonalnym salonie kosmetycznym, a także skorzystać z konsultacji i zaleceń kosmetyczki. Następnie konieczna jest wizyta u lekarza, który wypisze receptę na leki przeciwuczuleniowe.

Renata Pożoga dodaje, że jeśli składnik, który nas uczula, występuje w składzie każdego lakieru hybrydowego różnych marek, wszystkie te produkty mogą nas uczulać. Dlatego tak istotne jest sprawdzanie składników kosmetyków, których używamy, a w przypadku manicure w salonie kosmetycznym konsultacja ze specjalistką.
Wizażanki ostrzegają
Ale nie oskarżajmy zbyt pochopnie hybrydy o wszelkie problemy z paznokciami. Ropne pęcherze i zaczerwienienia mogą być objawami uczulenia na coś innego. Na naszym forum Wizażanki często dzielą się swoimi doświadczeniami z tak bolesnymi problemami. Czasami problemy ze skórą wokół paznokci wynikają z używania niezdezynfekowanych narzędzi. A wycinanie nimi skórek może powodować powstawanie ropnych bąbli...
Każde z uczuleń na składniki chemiczne objawia się podobnie - suchość, świąd, pieczenie, zaczerwienienie. Czasem więc trudno określić, który produkt stosowany przy wykonywaniu manicure hybrydowego mógł wywołać reakcję alergiczną. Mogą to być zarówno składniki lakieru, jak i preparaty chemiczne typu aceton, cleaner, lub składniki występujące w produktach pielęgnacyjnych np. kremie czy oliwce. Ale uczulić może nawet pyłek powstający przy piłowaniu żelu lub akrylu - dodaje Renata Pożoga.
Jak dodaje nasz ekspert, przy uczuleniu na składnik występujący w lakierze hybrydowym zmiany zazwyczaj widoczne są po jakimś czasie od wykonania manicure. Mogą pojawić się nie tylko na skórze, ale również na płytce paznokcia. Uczulenie na inne preparaty objawia się od razu po nałożeniu produktu. Gdy cokolwiek zaczyna swędzieć, lepiej od razu pokazać palce manikiurzystce. Nie radzimy czekać, aż pojawią się bąble...Zdjęcie główne: Instagram