Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie
Łuszczyca paznokci występuje u osób chorujących na łuszczycę zwyczajną lub stawową albo poprzedza zachorowanie na którąś z nich. Najczęstszym jej objawem są wgłębienia na płytce paznokci, ale w skrajnym wypadku może ona również doprowadzić do ich całkowitej utraty.

Tak jak w przypadku łuszczycy zwyczajnej czy stawowej, lekarze nie znają dokładnego powodu zachorowania na łuszczycę paznokci. Przyjmuje się, że jest to choroba autoimmunologiczna, czyli taka, w której z niewiadomego powodu organizm zaczyna atakować własne tkanki i je niszczyć. Łuszczyca paznokci wymaga leczenia dermatologicznego oraz wyjątkowego dbania o dłonie.

Łuszczyca paznokci – przyczyny
Łuszczyca paznokci zwykle występuje u osób, które już chorują na łuszczycę zwyczajną (ma ją 50 procent chorych) lub stawową (ma ją ponad 80 procent chorych). Łuszczyca paznokci może jednak pojawić się samodzielnie (najczęściej u dzieci), będąc zapowiedzią późniejszego zachorowania na łuszczycę zwyczajną lub stawową. Tak jak już wspominaliśmy, łuszczyca paznokci to choroba autoimmunologiczna, której dokładne przyczyny nie są znane. Wiadomo jednak, że istnieją czynniki, które mogą ją wywołać lub spowodować jej nawrót. Są to:
- ostre i przewlekłe infekcje – zapalenie zatok, próchnica, nawracające zapalenie pęcherza lub przydatków, angina, różyczka, ospa czy odra,
- choroby przewlekłe – cukrzyca, dna moczanowa
- przyjmowanie niektórych leków – tetracycliny (antybiotyk stosowany w leczeniu trądziku pospolitego), sterydów, leków hormonalnych, interferonu (lek stosowany w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C) czy beta-blokerów (leków przyjmowanych między innymi przez osoby z chorobą niedokrwienną serca),
- stres.
Łuszczyca paznokci – objawy
Zmiany typowe dla łuszczycy paznokci pojawiają się najczęściej w obrębie dłoni i bardzo rzadko dotyczą paznokci u stóp. Najczęstszym objawem łuszczycy paznokci jest tak zwane naparstkowanie, czyli pojawienie się na płytce paznokciowej pojedynczych wgłębień. Wgłębienia te mogą być dość duże i głębokie oraz mieć nieregularny kształt. Inne popularne objawy łuszczycy paznokci:
- podłużne bruzdowanie,
- poprzeczne wgłębienia (linie Beau),
- tak zwana szorstkość paznokcia, czyli jego nierówna powierzchnia (trachyonychia),
- kruszenia się płytki paznokciowej
- bielactwo paznokci, czyli białe plamki lub paski na płytce paznokciowej (leukonychia),
Osobną kategorię objawów łuszczycy paznokci stanowią te, które pojawiają się, gdy choroba zaatakuje łożysko – tkankę położoną bezpośrednio pod płytką paznokcia, która go odżywia. Wtedy mogą się pojawić:
- plamy olejowe (łososiowe) – okrągłe lub owalne, przezroczyste i żółto-czerwone przebarwienia w obrębie łożyska paznokci. Zwykle występują pojedynczo, ale mogą też pojawiać się dwójkami lub trójkami. Na początku plamy objawiają się jako ciemniejszy kolor fragmentu paznokcia – bardziej różowy niż normalnie – i dopiero z czasem stają się żółtawe. Pojawieniu się plam olejowych towarzyszy zwykle tkliwość i bolesność paznokci.
- onycholiza – oddzielanie się płytki paznokcia od łożyska. Pod płytką paznokciową tworzy się przestrzeń, w której mogą rozwijać się drobnoustroje. W związku z tym, przy okazji pojawienia się takich objawów występuje też dość duże ryzyko infekcji bakteryjnej.
- hiperkeratoza podpaznokciowa – rogowacenie naskórka pod paznokciem. W efekcie zachodzących zmian, płytka staje się krucha i łamliwa, a na jej powierzchni pojawiają się wgłębienia i rowki. Z czasem paznokieć zmienia kolor i zaczyna się odwarstwiać (oddzielać) od palca.
- linijne wylewy krwawe – podłużne, ciemnoczerwone pasemka w obrębie płytki.
Leczenie łuszczycy paznokci
Łuszczyca paznokcia wymaga leczenia dermatologicznego. Ignorowanie objawów tej choroby będzie prowadziło do ich zaostrzenia i w skrajnym wypadku nawet do utraty paznokci. W leczeniu łuszczycy paznokci stosuje się:
- maści z kwasem salicylowym,
- żele z kortykosteroidami,
- preparaty z retinoidami (pochodnymi witaminy A) i witaminą D3,
- preparaty dziegciowe,
- fototerapię (PUVA), czyli łączenie naświetlania paznokci ultrafioletem A (UVA) z równoczesnym podawaniem leku (psoralenu), który sprawia, że skóra jest bardziej wrażliwa na to światło,
- wstrzykiwania glikokortykosteroidów do macierzy paznokci.
Łuszczyca paznokci – leczenie w domu
Chcąc złagodzić objawy choroby lub doprowadzić do jej uśpienia trzeba przede wszystkim prowadzić zdrowy tryb życia – ograniczać stres, wysypiać się i odpowiednio odżywiać. Dieta osoby chorującej na łuszczycę paznokci musi być przede wszystkim bogata w kwasy omega-6 i omega-3. Dlatego chorym zaleca się spożywanie ryb, orzechów, migdałów, oleju rzepakowego i lnianego.Przy łuszczycy paznokci trzeba też odpowiednio dbać o dłonie:
- mieć zawsze krótko obcięte paznokcie (to zapobiegnie ich łamaniu się),
- zmywać naczynia czy pracować w ogrodzie zawsze w ochronnych rękawiczkach,
- regularnie nawilżać dłonie,
- unikać wycinania skórek (zranienie skóry przy paznokciu może doprowadzić do infekcji i zaostrzenia objawów łuszczycy).
Łuszczyca paznokci – malowanie lakierem, hybrydy
Wbrew opiniom, które można znaleźć na różnych forach, łuszczyca paznokci to choroba wykluczająca zarówno zwykły manicure, jak i ten hybrydowy. Malowanie paznokci lub robienie manicuru hybrydowego może na początku prowadzić to wygładzenia płytki paznokcia, a nawet dawać wrażenie, że została ona wzmocniona.Z czasem jednak manicure będzie dodatkowo osłabiał chory paznokieć. Ponadto lakier do paznokci czy manicure hybrydowy uniemożliwiają leczenie łuszczycy paznokci oraz obserwowanie natężenia zmian chorobowych.Zobacz także: Grzybica paznokci to uciążliwa choroba, która może mieć poważne konsekwencje. Sprawdź, jak ją rozpoznać!Zdjęcie główne: iStock