Reklama

Zakażenie pałeczkami ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa), inaczej nazywane zieloną bakterią, pojawia się zwłaszcza w trakcie ogólnego osłabienia organizmu. Potrafi być naprawdę uciążliwa i trudno się z nią walczy, a potencjalne skutki uboczne nie ułatwiają tego. Sprawdź, jak rozpoznać tę chorobę.

Reklama

Spis treści:

  1. Czym jest i jakie ma objawy zakażenie pałeczkami ropy błękitnej?
  2. Jak dochodzi do zakażenia pałeczkami ropy błękitnej?
  3. Jak leczy się zakażenie pałeczkami ropy błękitnej?

Czym jest i jakie ma objawy zakażenie pałeczkami ropy błękitnej?

Zakażenie pałeczkami ropy błękitnej po wykonaniu hybrydy jest co prawda rzadkie, ale może się zdarzyć, zwłaszcza jeśli hybryda została nałożona na uszkodzoną płytkę paznokcia lub skórę. Pałeczki ropy błękitnej są bakteriami, które mogą infekować rany i uszkodzoną skórę, a także rozwijać się w wilgotnym, ciepłym środowisku. Przestrzeń pod hybrydą, zwłaszcza zapowietrzoną, jest do tego idealna.

Po czym rozpoznać, że masz zakażenie pałeczkami ropy błękitnej?

  1. Paznokieć jest odbarwiony. Mogą być to plamki, podłużne linie lub większy obszar paznokcia. Zmiany mają zabarwienie zielone lub niebieskie. Kolor ten wynika z produkcji barwników przez bakterie.
  2. Zakażenie może prowadzić do bólu w okolicy paznokcia, a także do jego obrzęku. Czasem pojawia się równie tkliwość przy dotyku.
  3. W bardziej zaawansowanych przypadkach infekcji może pojawić się ropna wydzielina z przestrzeni pod paznokciem, co świadczy o rozwoju zakażenia.
  4. Zakażenie bakterią może powodować charakterystyczny nieprzyjemny zapach. Przypomina on zapach pleśni lub zgnilizny i wydobywa się spod paznokcia.
  5. W wyniku infekcji paznokieć może stać się bardziej łamliwy, osłabiony, a nawet może dojść do jego odklejenia się od łożyska paznokciowego.

Jak dochodzi do zakażenia pałeczkami ropy błękitnej?

Zieloną bakterią możemy zarazić się nie tylko z naszej winy, ale także przez stylistkę. Bakterie mogą zostać przeniesione na niewysterylizowanych narzędziach i brak higieny. Dlatego zawsze sprawdzaj wykorzystywane przez nią akcesoria oraz poziom higieny w salonie. Równie ważne jest noszenie jednorazowych, sterylnych rękawiczek. Zielona bakteria może pojawić się także poprzez mikrourazy paznokci, które mogą wziąć od niewłaściwego piłowania lub usunięcia starej hybrydy. Tak samo zła technika nakładania hybrydy może być przyczyną zakażenia. Jeśli pojawi się przestrzeń między warstwą lakieru a paznokciem, stworzy to idealne środowisko do rozwoju choroby.

Reklama

Jak leczy się zakażenie pałeczkami ropy błękitnej?

Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie pałeczkami ropy błękitnej, znajdź szybko dermatologa. Będziesz potrzebować specjalisty, który przepisze odpowiednie tabletki. Zakażenie leczy się antybiotykami w ustalonej przez lekarza dawce. Dodatkowo warto zadbać o same paznokcie. Koniecznie zdejmuj hybrydę i nie nakładaj jej aż do całkowitego wyleczenia. Staraj się unikać wilgoci. Nie odmaczaj paznokci i dbaj o odpowiednią higienę.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane