Bomber – krótka historia sławnej kurtki
Bomber to kurtka o ponadczasowym kroju, którą pokochał cały świat. Wszyscy ją znamy, gdyż w tym sezonie stanowi obowiązkowy element kobiecej oraz męskiej garderoby. Nie każdy jednak wie, że to mała podróżniczka, która zanim trafiła do naszych szaf noszona była wyłącznie przez mężczyzn - amerykańskich lotników. Następnie uwielbiana przez subkultury oraz promowana przez gwiazdy kina, aż wreszcie na dobre zadomowiła się w świecie mody.

Swoje wojaże rozpoczęła podczas I Wojny Światowej jako okrycie wierzchnie pilotów. W tamtych czasach kokpit samolotu nie był w żaden sposób osłonięty i nie chronił pilotów przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. W związku z tym, poszukiwano kurtki, która ochroniłaby przed zimnem i wiatrem. Pierwszy „bomber jacket”, uszyty dla Royal Flying Corps przez Air Force wykonany był ze skóry, obszytej na kołnierzu futrem, z dwoma kieszeniami z przodu. Niestety szybko okazało się, że kurtka wykonana z tego materiału jest zbyt sztywna, szybko nasiąka wodą i krępuje ruchy pilotów.
Podczas II Wojny Światowej skórę zastąpiono lżejszym i wodoodpornym materiałem - z którego wykonane były spadochrony - nylonem. Futrzany kołnierz zamieniono na ściągacz, dodano również ściągacze na rękawach, kieszenie z zamkami oraz odblaskowe elementy.
Bomber-kę produkowano od lat 60-tych z pomarańczową podszewką w dwóch wersjach kolorystycznych: popularnym obecnie kolorze oliwkowym – „sage green" oraz granatowym – „midnight blue". Kurtka w kolorze zielonym była bardzo funkcjonalna ze względu na możliwość kamuflażu, a dzięki zastosowaniu wewnątrz koloru "indian orange" pilot mógł wezwać pomoc, wywijając kurtkę na lewą stronę.
Nylonowa wersja szybko przeniknęła do świata subkultur, a jej produkcją zajęła się Alpha Industries. Pod koniec lat 70-tych była ulubionym okryciem wierzchnim punk-ów oraz skinhead-ów. Najczęściej noszono ją z wąskimi jeansami oraz glanami.
Skórzany bomber został zaadoptowany przez gwiazdy kina i podbił Hoollywood w latach 8o-tych. Mogliśmy podziwiać go m.in. w „Grease” (1978 r. - John Travolta), „Top Gun” (1986 r. - Tom Cruise) czy też w „Pulp Fiction" (1994 r. - Bruce Willis).
W ostatniej dekadzie nasza bohaterka promowana jest przez Wielkie Domy Mody, takie jak: Gucci, Rick Owens, Balenciaga, Saint Laurent, Helmut Lang oraz Raf Simons. Obecnie również sieciówki rozpowszechniają trend bomber-ki: Zara, H&M, Asos to tylko kilka z nich.
W kolekcjach najczęściej pojawiają się wersje dwukolorowe w pastelowych odcieniach, krótsze modele oraz standardowej długości. Jednak zamiast militarnych wzorów znajdziemy na nich motywy ludowe, hafty oraz motywy azjatyckie: smoki, kwiaty wiśni, płomienie. Większość w satynowej, bardzo efektownej odsłonie.
Ja jeszcze nie znalazłam swojej idealnej bomber-ki. A wy? Co myślicie o naszej podróżniczce?
Zobaczcie kilka inspiracji z Instagrama, jak ją nosić.
Znamy trendy tego sezonu! Zobacz na Modago.pl najmodniejsze kurtki jesienne damskie.
Zobaczcie także: Jak samodzielnie zrobić spodnie z dziurami?
Foto: Instagram