Figura kolumna - jak wygląda, co powinna nosić i jakich ubrań unikać
Figura kolumna to kształt bardzo często widywany u modelek na wybiegach. Charakteryzuje się wysokim wzrostem, długimi nogami i wąską budową ciała. Osoby o tej figurze nie mają dużego biustu i krągłości, posiadają za to wąską talię, płaski brzuch i równą linię bioder oraz ramion. Mamy przykłady stylizacji korzystnej dla kolumn i kilka modowych porad, które podkreślą jej cechy.

Figura kolumna może być wymagająca, jednak dość wiele kobiet ma właśnie ten typ sylwetki. Jeśli zastanawiacie się, jakie są jego główne cechy, jak dobrze go stylizować i w czym będziecie dobrze wyglądać, poniżej przedstawiamy kompleksowy poradnik dotyczący stylizowania figury w kształcie kolumny.
Spis treści:
- Typ figury kolumna - charakterystyka
- Figura kolumna jak się ubierać?
- Jakich ubrań powinna figura kolumna unikać?
- Figura kolumna stroje i przykładowe stylizacje
- Jaka sukienka dla figury kolumny?
- Jakie są typy figur?
Typ figury kolumna - charakterystyka
Figura typu kolumna to jeden z typów sylwetki, charakteryzujący się pewnymi określonymi cechami. Oto kilka cech charakterystycznych dla figury typu kolumna:
- Równomierne proporcje: Osoby o figurze kolumny mają zazwyczaj proporcjonalne ramiona, talię i biodra. Brak znacznych różnic w szerokości między tymi obszarami sprawia, że sylwetka wydaje się równomierna.
- Brak wyraźnej talii: W odróżnieniu od innych typów sylwetki, takich jak klepsydra czy gruszka, figura kolumna nie charakteryzuje się mocno zaznaczoną talią. Linia talii jest raczej prosta, jednak dość wąska. Brzuch jest płaski i szczupły.
- Małe piersi i pośladki: Osoby o figurze kolumny często mają mniejsze piersi i pośladki w porównaniu do innych partii ciała. Brak wyraźnych krzywizn w tych obszarach przyczynia się do prostoty sylwetki.
- Linia ramion i bioder podobna szerokością: Szerokość ramion i bioder jest zbliżona, co przyczynia się do utrzymania proporcji i linii prostej.
- Wąska rama ciała: Osoby o figurze kolumny zazwyczaj mają wąską rama ciała, co oznacza, że ich kości są stosunkowo delikatne.
- Długie nosi i smukła figura: Kolumny najczęściej są osobami wysokimi (powyżej 170 cm wzrostu) o długich i smukłych nogach.
Warto podkreślić, że każda figura ciała jest wyjątkowa, a te cechy mogą się różnić w zależności od konkretnej osoby. Nie wszystkie osoby o figurze kolumny muszą mieć identyczne proporcje czy cechy.

Figura kolumna - jak się ubierać?
Figura typu kolumna to sylwetka charakteryzująca się proporcjonalnymi ramionami, talią o niewielkim obwodzie i biodrami o podobnej szerokości. W przypadku tego typu sylwetki naszym głównym zadaniem jest podkreślenie jej smukłości i jednocześnie dodanie nieco kobiecości i zmysłowości. Dobrym wyborem będą m.in. bluzki i sukienki z marszczeniami i falbanami, zwłaszcza w okolicach biustu. Pomogą optycznie podkreślić małe piersi i uwydatnić dekolt.
Dobrym wyborem są ubrania z paskiem w talii, które podkreślą jej delikatne zwężenie. Warto też eksperymentować z asymetrią w krojach ubrań, dodając iluzję ruchu. Spódnice o kroju ołówkowym mogą podkreślić smukłość nóg, równoważąc proporcje ciała, jednak dobrze zestawiać je z oversizową górą, by nieco przełamać "prostotę" tej figury. Najlepsze będą dla was kolory grafitowe, granatowe, czy ciemne odcienie zieleni, które mogą dodatkowo wyszczuplić sylwetkę kolumny i podkreślić jej "strzelistość". Warto inwestować w dobrze dopasowane, jednolite ubrania, które podkreślą elegancję i wyrafinowanie figury typu kolumna.
Jakich ubrań powinna figura kolumna unikać?
Pierwszą rzeczą, o której powinny zapomnieć posiadaczki figury typu kolumna są bezkształtne, mocno oversizowe ubrania. Zaburzą tylko formę sylwetki i będzie ona wyglądać na jeszcze mniej kobiecą i prostą. Zdecydowanie unikajcie także spodni z niskim stanem i bardzo krótkich topów typu crop. Sprawią, że proporcje będą wyglądać bardzo nienaturalnie. Nie decydujcie się też na jednolite stylizacje w jednym kolorze, w których będziecie prezentować się mdło. Z kolei w kwestii butów, powinniście odrzucić szpilki na wysokich platformach, bo z waszym wzrostem i szczupłymi nogami będziecie w nich wyglądać nieco karykaturalnie.
Figura kolumna stroje i przykładowe stylizacje
Poniżej przygotowaliśmy kilka propozycji stylizacji, w których kobiety o figurze typu kolumna będą prezentować się znakomicie. Na ich przykładzie łatwiej będzie nam wytłumaczyć wam, co powinniście, a czego nie w kwestii modowych wyborów. Zacznijmy od tej superprostej stylizacji z białym t-shirtem i spódnicą plisowaną o długości midi. Mamy tu pięknie podkreśloną talię i duże plisy, które dodają nieco kształtów w okolicy bioder. Z kolei luźniejszy t-shirt dodaje krągłości na górze sylwetki. W banalnie prosty sposób zyskujemy proporcjonalny, kobiecy wygląd. Spódnice z plisami, w kształcie litery A i trapezowe to dla was strzał w 10!

Będziecie też świetnie wyglądać w spódnicy ołówkowej, jednak warto tutaj dorzucić nieco objętości na górze sylwetki, by przełamać prostą linię kolumny. Poniżej mamy idealny podział optyczny na wysokości talii, wyraźny kontrast kolorów i warstwy, które dodają sylwetce lekkości i objętości.

Z kolei na poniższym przykładzie widzicie wyraźnie, jak ważnym elementem może być zwykły pasek. Zwłaszcza dla kobiet o figurze typu kolumna. Dzięki niemu podkreślona jest talia, a sylwetka zyskuje na kobiecości i sensualności. Świetnym przełamaniem jest tutaj objętościowa, puchata kurtka, która łagodzi wąskość ramion.

Jeansy dla kolumny? Zdecydowanie z wysokim stanem, który podkreśli wcięcie w talii i najlepiej typu flare lub wide leg. Byle nie proste nogawki. Delikatnie rozszerzane spodnie uwydatnią smukłość i długość nóg i odwrócą uwagę od prostoty kolumn.

Kobiety o figurze kolumny mają mały biust, płaski brzuch i często kościste, wystające ramiona. Żeby zmiękczyć ze strefy i nadać im kobiecych krągłości, wybierajcie bluzki i koszule z falbanami, drapowaniami i marszczeniami przy dekolcie. Mogą być lekko oversize, jeśli dół stroju jest dopasowany.

Jaka sukienka dla figury kolumny?
Skupiając się wyłącznie na sukienkach, które będą pasować do kolumny, możemy odpowiedzieć następująco: niemal każda! Wysokie, smukłe kobiety z proporcjonalnymi ramionami i biodrami będą pięknie wyglądać zarówno w dopasowanych mini, jak i w maxi kreacjach w stylu boho. Jedyny krój, który nie jest dla nich najbardziej sprzyjający to ten zupełnie prosty ala tuba. On tylko podkreśli prostokątność tego typu sylwetki. Dobrze, jeśli sukienka ma wcięcie w talii, ale równie dobrze możecie po prostu podkreślić ją paskiem. Tutaj wasze możliwości są naprawdę ogromne.
Jakie są typy figur?
Istnieje wiele różnych typów sylwetki kobiecej, a klasyfikacja ta opiera się na proporcjach ciała i kształcie figury. Poniżej znajdziesz kilka popularnych typów sylwetki kobiecej:
- Sylwetka klepsydrowa:
- Charakteryzuje się proporcjonalnymi ramionami i biodrami, z węższym pasem.
- To jest uznawane za "idealną" sylwetkę, ponieważ proporcje są zazwyczaj zrównoważone.
- Sylwetka jabłko:
- Większa górna część ciała, z szerokimi ramionami i pełniejszym biustem.
- Tendencja do przechowywania wagi w okolicy brzucha.
- Sylwetka gruszka:
- Szersze biodra w porównaniu do ramion i mniejszy biust.
- Skupienie się na dolnej części ciała, zazwyczaj z mniejszym pasem.
- Sylwetka prostokątna:
- Ramiona, talia i biodra mniej więcej o tych samych wymiarach.
- Brak wyraźnych krzywizn, co sprawia, że sylwetka jest bardziej prosta.
- Sylwetka klepsydrowa odwrócona (trójkątna):
- Szersza górna część ciała, z węższymi biodrami i mniejszym pasem.
- Bardzo wyraźny kontrast między górną a dolną częścią ciała.
- Sylwetka kolumna:
- Podobna szerokość ramion i bioder z dość wąską talią i płaskim brzuchem.
- Mały biust i brak krągłości.

Warto zauważyć, że te kategorie są pewnym uproszczeniem, a rzeczywiste sylwetki mogą różnić się znacznie od tych ogólnych typów. Ponadto, kształt ciała może zmieniać się z czasem z powodu różnych czynników, takich jak dieta, aktywność fizyczna i genetyka. Nie ma jednego "idealnego" typu sylwetki, ponieważ każda jest piękna i wyjątkowa.