Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? To pytanie często pojawia się w naszych głowach przed rozmową o pracę. Zastanawiamy się, jakie typ ubrać sprawdzi się na rozmowie, czy iść na nią w spódnicy, sukience, a może w spodniach, czy obowiązkowe są szpilki i biała koszula, a może wystarczy elegancki sweter i jeansy? Kiedy ubiegasz się o pracę, swój strój musisz dopasować do zasad obowiązujących w firmie, do której aplikujesz. Jednak jak je poznać?

Reklama

Na pytania dotyczące tego, w czym przyjść na rozmowę rekrutacyjną odpowiedziała nam ekspertka, Renata Wilczyńska, People & Culture Manager w Burda Media Polska. Zdradziła nam, co ubrać na rozmowę o pracę, co obowiązuje w modzie biurowej, czy strój w stylu smart casual to obowiązek i jak zrobić dobre pierwsze wrażenie i jak dobrze wypaść przed potencjalnym pracodawcą.

Spis treści:

  1. Jakie kolory ubrań wybrać na rozmowę kwalifikacyjną?
  2. Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną latem, a jak zimą?
  3. Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną online?
  4. Strój damski na rozmowę kwalifikacyjną. Spodnie czy spódnica?
  5. Czy na rozmowę kwalifikacyjną trzeba przyjść "na galowo"?
  6. Jak mężczyzna powinien ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?
  7. Jakie dodatki na rozmowę kwalifikacyjną?
  8. Czego unikać w ubiorze na rozmowę kwalifikacyjną i jakich błędów nie popełniać?

Jakie kolory stroju na rozmowę kwalifikacyjną?

Czy na rozmowę kwalifikacyjną musimy iść w określonych kolorach, np. bieli, czerni, błękicie i szarościach? A może najlepiej postawić na beż? Renata Wilczyńska wyjaśnia, że najważniejszy jest wybór odcieni stonowanych, które nie odwrócą uwagi przyszłego pracodawcy od tego, co mówimy.

Unikajmy kolorystycznych eksperymentów, czy wzorów, które będą odciągały uwagę od tego co mówimy i co jest głównym tematem spotkania, czyli nasze kompetencje, wiedza czy doświadczenia. Jeżeli zupełnie nie mamy pomysłu i nie wiemy, które z kolorów wybrać, to biel, czerń, granaty czy wszelkie pastele będą zawsze niezawodne - mówi ekspertka

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną latem, a jak zimą?

Często zadawanym pytaniem jest też jak należy się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną latem, a jak ubrać się na rozmowę o pracę zimą. W końcu ekstremalne warunki pogodowe wcale nie pomagają w wyborze stylizacji, a wręcz utrudniają. Kiedy za oknem panuje upał, nie pójdziemy przecież na spotkanie w pełnym garniturze, a gdy na zewnątrz szaleje siarczysty mróz, nie postawimy na ołówkową spódnicę i cienkie rajstopy.

Zobacz także

Co więc założyć na rozmowę kwalifikacyjną kiedy jest bardzo gorąco lub bardzo zimno? W czasie upału najlepszym rozwiązaniem będzie klasyczna szmizjerka w stonowanym kolorze, wykonana z lekkiego, oddychającego materiału, np. wiskozy. Nie zakładamy jednak sukienek z dużymi dekoltami, bardzo krótkich, na cienkich ramiączkach, ani tym bardziej szortów.

Co do butów, wszystko zależy od firmy, do której idziemy na rozmowę. Jeśli ma bardzo formalny charakter, postawmy na baleriny lub mokasyny. Jeśli dress code organizacji dopuszcza luźniejszy ubiór, możemy założyć trampki, sneakersy lub eleganckie sandały. Zdecydowanie odradzamy za to klapki.

A jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną zimą? Tutaj sprawa jest dość prosta. Sprawdzą się eleganckie spodnie, np. cygaretki, klasyczne botki, koszula i ciepła, tweedowa marynarka, albo elegancki sweter czy kardigan. Tak, by było nam ciepło, ale jednocześnie elegancko.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną online?

Od czasu pandemii i wprowadzenia pracy zdalnej, rozmowy kwalifikacyjne i spotkania biurowe coraz częściej są prowadzone online. To, że odbywamy je siedząc we własnym domu nie oznacza jednak, że powinniśmy odpuścić sobie kwestię ubioru i pokazać się rekruterowi w tym, w czym akurat spaliśmy.

Prawdą jest jednak, że dress code na rozmowę o pracę online jest mniej wymagający, bo wystarczy, że zadbamy o te części ubioru, które widać w kamerze, czyli zazwyczaj górną część garderoby. Możemy założyć elegancką bluzkę lub koszulę, marynarkę albo klasyczny sweter. Taka stylizacja na pewno dobre się sprawdzi. Odradzamy za to wszelkie wyciągnięte i poplamione t-shirty, bluzki z dużym dekoltem i odsłaniające dużo ciała i wszelkie części garderoby "po domu", czyli np. dresy.

Strój damski na rozmowę kwalifikacyjną. Wybrać spodnie czy spódnicę?

Mężczyźni idąc na rozmowę kwalifikacyjną mają dość prosty wybór. Spodnie, koszula i marynarka to zawsze dobry zestaw. W przypadku kobiet opcji jest znacznie więcej. Damski strój na rozmowę o pracę może składać się zarówno ze spodni, jak i spódnicy albo sukienki. Czy w tej kwestii istnieje jeden słuszny wybór, a może jest to wyłącznie wybór indywidualny?

Najważniejsze, żeby czuć się komfortowo i żeby ubiór na jaki się zdecydujemy, nie ograniczał nas w żaden sposób podczas rozmowy. Nie ma więc znaczenia, czy będą to spodnie, spódnica, kombinezon, czy garsonka. Ważne, aby ubiór nie przeszkadzał nam w trakcie spotkania i nie powodował, że będziemy czuć się niepewnie. Strój nie może nam przeszkadzać ani rozpraszać naszych myśli w trakcie rozmowy. Nie powinnyśmy zastanawiać, czy na pewno dobrze wyglądamy lub czy jest coś co powinniśmy poprawić - tłumaczy Renata Wilczyńska

Ekspertka dodaje, że rozmowa o pracę sama w sobie jest bardzo stresująca, więc niewygodne ubranie, które trzeba nieustannie poprawiać tylko niepotrzebnie nam tego napięcia dołoży.

Dodatkowo ciągłe poprawiane elementów garderoby w trakcie spotkania wygląda nieprofesjonalnie i rozprasza zarówno kandydata, jak i rekrutera. Zatem, jeśli zdecydujemy się na spódnice, to zadbajmy o jej odpowiednią długość (optymalna długość to sięgająca lekko przed kolana), jeśli spodnie to takie, które nie będą krępowały naszych ruchów - mówi

Zatem minispódniczka, szorty lub opięte legginsy nie będą tutaj na miejscu. Znacznie lepiej sprawdzi się klasyczna, ołówkowa spódnica od garsonki, elegancka spódnica lub sukienka midi, spodnie garniturowe albo te w typie modnych cygaretek. Niezbyt elegancki jest również zbyt wysoki obcas, zwłaszcza jeśli nie potrafimy w nim chodzić.

Czy na rozmowę kwalifikacyjną trzeba przyjść "na galowo"?

Określenie "strój galowy" pamiętamy jeszcze ze szkoły, ale nawet w przypadku dorosłych oznacza po prostu bardzo elegancką stylizację składającą się z białej koszuli i czarnej spódnicy lub spodni. Dotyczy też każdego zestawu, który jest bardzo oficjalny i dopracowany w najmniejszym szczególe, odpowiadając normom savoir-vivre'u, które bardzo szczegółowo opisują ubiór odpowiedni na poszczególne okazje.

Czy w takim razie idąc na oficjalną rozmowę kwalifikacyjną powinniśmy ubrać się "na galowo"? Zdaniem naszej ekspertki wszystko zależy od typu spotkania (stacjonarnie, online, w biurze czy na luźniejszym spotkaniu) i firmy, do której się rekrutujemy. Każda z nich ma bowiem swoje własne zasady dotyczące dress codu. Inaczej też ubierzemy się, gdy idziemy na rozmowę o pracę biurową, urzędową, a inaczej do kawiarni czy sklepu muzycznego.

To zależy. do jakiej organizacji wybieramy się na rozmowę oraz w jakiej formie odbywa się spotkanie (stacjonarnie lub online). Na pewno nieco mniej formalne w kwestii ubioru są spotkania onlinowe, tym bardziej, że musimy wówczas zadbać jedynie o górę stroju. Dobrze jest zatem sprawdzić przed spotkaniem z jakim pracodawcą mamy do czynienia - czy firma posiada dress code i jaka jest kultura organizacyjna spółki - wyjaśnia Wilczyńska

Informacje o standardach firmy można pozyskać ze strony internetowej lub dopytać rekrutera umawiającego nas na spotkanie. Zdaniem ekspertki ważne jest również stanowisko na jakie aplikujemy, jego specyfika oraz rola w organizacji jaką będziemy pełnić. Jeśli mamy objąć stanowisko dyrektora, musimy być przygotowani na bardziej wymagający dress code niż w przypadku aplikacji na inne stanowisko.

czy kardigany

Jak mężczyzna powinien ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Jeśli chodzi o męski ubiór na rozmowę o pracę, zawsze dobrym wyborem ją eleganckie spodnie, koszula, marynarka i pasujące do całości pantofle. Dopuszczalne są również proste jeansy bez przetarć, które w połączeniu z koszulą i marynarką będą stanowić bardzo modną stylizację smart casual.

Latem buty można zamienić na klasyczne mokasyny, które również są dopuszczalne w modzie biurowej. Panowie powinni za to unikać t-shirtów, dresów, krótkich spodenek i klapek. Nawet jeśli upał na dworze daje się we znaki. Ważną kwestią jest też to, że koszula zakładana na rozmowę kwalifikacyjną powinna mieć długi rękaw. Nawet jeśli na zewnątrz jest gorąco. Tego wymaga biurowa elegancja. Krawat można wówczas zrezygnować, jednak długi rękaw jest obowiązkowy.

Jakie dodatki na rozmowę kwalifikacyjną?

A co z dodatkami? Czy idąc na rozmowę kwalifikacyjną powinniśmy zdjąć widoczne kolczyki, jeśli mamy piercing, a może biżuteria jest dozwolona? Tutaj ponownie powinniśmy się przyjrzeć standardom firmy, do której aplikujemy i podpytać rekrutera o zasady panujące w organizacji. W większości miejsc nie trzeba już martwić się kolczykami czy tatuażami, jednak istnieją branże, w których wciąż jest to brane pod uwagę.

Przede wszystkim jednak szykując strój na rozmowę kwalifikacyjną w kwestii dodatków i biżuterii powinniśmy zachować umiar, tak samo jak w przypadku ubrań. Wybierzmy raczej delikatne kolczyki czy naszyjnik, klasyczną torbę i eleganckie buty. Darujmy sobie wielkie kamienie szlachetne, błysk, jaskrawe kolory i krzykliwe fasony, które będą odwracać uwagę rekrutera od rozmowy z nami i naszych kwalifikacji.

Czego unikać w ubiorze na rozmowę kwalifikacyjną i jakich błędów nie popełniać?

Zastanawiając się, co założyć na rozmowę kwalifikacyjną, musimy też wziąć pod uwagę błędy i rzeczy, które absolutnie nie powinno się wybrać na taką okazję. Damski strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien być przede wszystkim schludny i skromny, męski również powinien kierować się tymi zasadami. Przepych, wulgarność i chęć zwrócenia na siebie uwagi nie powinny grać tutaj pierwszych skrzypiec. Renata Wilczyńska podkreśla, że niewskazane są przede wszystkim:

  • zbyt kuse ubrania,
  • ubiór imprezowy, sportowy,
  • stroje letnio-plażowe, typu klapki, sandały, krótkie spodenki, czy sukienki na cienkich ramiączkach,
  • bardzo wzorzyste ubrania, które mogą rozpraszać i odciągać uwagę od rozmowy.
Pamiętajmy, że ubiór jest wyrazem szacunku dla naszego rozmówcy, więc bez względu na to, czy jest to firma bardziej, czy mniej formalna w temacie dress codu, koniecznie zadbajmy o schludny i czysty ubiór. Pierwsze wrażenie możemy zrobić jedynie raz, więc przy wyborze odpowiedniego stroju, warto zastanowić się jakie wrażenie chcemy pozostawić na przyszłym pracodawcy - podsumowuje ekspertka

Zanim pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną weź więc pod uwagę, czy ubiegasz się o stanowisko wymagające szczególnej staranności w kwestii ubioru i w firmie, w której obowiązuje strój oficjalny, czy np. o stanowisko kreatywne, gdzie panuje większy luz, a elegancki strój biznesowy nie jest wymagany.

Reklama

Strój na rozmowę o pracę powinien pokazywać twój szacunek do osoby rekrutującej i robić dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy. Najważniejsze jednak to znalezienie złotego środka. Strój codzienny to nie jest najlepszy wybór, ale spinki do mankietów, bardzo eleganckie suknie czy smoking to również przesada. Przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej wybierz to, w czym będziesz wyglądać schludnie i czuć się dobrze. Styl smart casual sprawdzi się tutaj doskonale. Jego zasady są wręcz stworzone z myślą o spotkaniach biznesowych.

Reklama
Reklama
Reklama