Reklama

Kupując skórzane buty, myślisz, że wspierasz rodzinne włoskie manufaktury? Przyjrzyj się uważniej ich metce. Aż 87 proc. butów produkuje się w Azji – w Chinach (15 mld par rocznie), Indiach, Wietnamie i Indonezji. Włochy są dopiero na 10. miejscu pod względem wielkości produkcji.Większość azjatyckich wyrobów może mieć tak niską cenę, bo za głodową płacę i w nieludzkich warunkach wykonuje je lokalni robotnicy. I może nie zniszczą ci skóry tak jak podróbki kosmetyków, ale przeczytaj, w jakich warunkach powstają.Film dokumentalny „Toksyczna skóra z Hazaribag” wyprodukowany przez Planete+ obnaża kulisy powstawania toksycznych skór.

Reklama

Skórę wytwarzają w przeważającej mierze mieszkańcy slumsu Hazaribag (jest na liście 30. najbardziej zanieczyszczonych miejsc świata) na obrzeżach bangladeskiej stolicy, Dhaki.Wśród 500 tysięcy ludzi większość pracuje w jednej z fabryk za 2 dolary dziennie. Choć to niezgodne z prawem, do pracy zatrudniane są także dzieci.Na każdym etapie garbowania skóry pracownicy mają kontakt z niebezpiecznymi, często rakotwórczymi, środkami chemicznymi.

Zanieczyszczenia z garbarni spływają do rzeki, w której mieszkańcy Hazaribag myją się i piorą swoje ubrania.Jedynym ubraniem ochronnym pracowników są plastikowe okulary. Nie mają nawet butów. Chodzą boso. 90 proc robotników jest przewlekle chorych, a śmiertelność w tym rejonie jest 300 razy większa niż w reszcie kraju, bo codzienna styczność z substancjami rakotwórczymi zabija nawet młodych. Po pracy ludzie wymiotują, gorączkują, cierpią na migreny.

Reklama

Robotnicy nie mogą jednak nie przyjąć pracy w fabryce. Bo pozostaje im śmierć z głodu...Kupując rzeczy wykonane ze skórę z Bangladeszu, zastanów się więc, czy warto dla pary butów narażać życie tysięcy robotników.Dopóki firmy nie zaczną wprowadzać w życie humanitarnych zasad zatrudnienia i dogodnych warunków pracy, Zachód powinien bojkotować nieetycznie wykonane produkty. Powstaje jednak inne pytanie. Co stanie się wtedy z robotnikami, których życie zależy od pracy w fabryce, gdy przestanie ona działać?

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane