Reklama

Szalone lata 60., określane często jako epoka transformacji kulturowej, politycznej i społecznej, miały rewolucyjny wpływ na modę. To dziesięciolecie nie tylko zdefiniowało świeże trendy, ale stało się okresem wręcz ikonicznym. Moda damska lat 60. odeszła od przyjętych wcześniej konwencji, poszukując nowych rozwiązań i manifestując ducha zmian. Jakie są charakterystyczne elementy stylu lat 60? W jaki sposób odzwierciedlamy je we współczesnej modzie damskiej? Podpowiadamy.

Reklama

Spis treści:

  1. Moda lat 60. - tło historyczne
  2. Jakie są charakterystyczne elementy mody lat 60.?
  3. Najważniejsze ikony stylu lat 60.
  4. Trendy damskie lat 60. - przykłady stylizacji
  5. Dziedzictwo lat 60. we współczesnej modzie
  6. Moda lat 60. w Polsce, czyli czasy PRL'u

Moda lat 60. - tło historyczne

Szalone lata 60. to czas rewolucji. To właśnie w tamtym okresie świat stanął przed poważnymi wyzwaniami i zaczął otwierać się na to, co nowe. Ruch hippisowski, rewolucja seksualna, podbój kosmosu, szybki przełom technologiczny - to tylko niektóre z wydarzeń prowadzących do transformacji mentalnej obywateli praktycznie całego świata. Nic dziwnego, że zmiany mocno odbiły się też na rynku mody.

Co było modne w latach 60.? Trendy możemy przypisać do trzech głównych okresów tego dziesięciolecia. Każdy z nich jest związany z przełomowym ruchem kulturowym - od rewolucji seksualnej kobiet, przez hołd klasycznej elegancji lat 50., po kolorową, wolnościową modę hippisowską. Co ważne, moda tamtych czasów stała się o wiele bardziej inkluzywna. Projektanci przestali szyć tylko dla dorosłych członków społecznej i finansowej elity. Skupiono się na zaspokajaniu potrzeb klasy średniej oraz młodzieży, a stolica światowego stylu przeniosła się z Paryża do Londynu.

Pierwszy fenomen, który na zawsze odbił się w historii mody, to zjawisko Swinging London, skupione wokół rewolucji kulturowej, do której dążyła ówczesna młodzież. Na czele ruchu stała Mary Quant - brytyjska projektantka, która wprowadziła trend na spódnicę mini. Jej kolorowe, nowoczesne projekty przemawiały przede wszystkim do młodych kobiet, które jak nigdy wcześniej walczyły o zmianę swojej roli w społeczeństwie i emancypację. Panie przestały bać się pokazywać więcej ciała, coraz chętniej wybierały 'kontrowersyjne' w tamtych czasach stylizacje i wyrażały swoją osobowość poprzez ubiór.

Getty Images/Bettmann

Na popularności nie traciła też klasyczna elegancja w stylu lat 50. W kolejnym dziesięcioleciu stała się jednak nowocześniejsza i odświeżona, tak, aby nadążyć za ciągłymi zmianami kulturowymi. Proste, wyjściowe kroje były szyte z mniejszej ilości materiału, a coraz większa liczba Pań pozwalała sobie na eksperymentowanie z kolorem. Pod koniec lat 60-tych moda wybrała kompletnie nowy kierunek. Ruch hippisowski, który szturmem podbił serca obywateli Stanów Zjednoczonych, bardzo szybko przeniknął do stylu ubierania ludzi na całym świecie. Jak widzimy, moda damska dekady lat 60. była pełna sprzeczności, swobodna, inkluzywna i otwarta - idealnie odzwierciedlała ducha tamtych czasów.

Getty Images/HultonArchive

Jakie są charakterystyczne elementy mody lat 60.?

Moda lat 60. była pełna nowatorskich i rewolucyjnych elementów, które zdefiniowały ten okres jako wyjątkowy i ikoniczny. Kilka z najbardziej charakterystycznych atrybutów tego czasu to:

  1. Spódnice mini. Minispódniczki to jedno z najbardziej rewolucyjnych osiągnięć mody lat 60. Wcześniej wspomniana Mary Quant odegrała kluczową rolę w wprowadzeniu tego trendu, który zapoczątkował prawdziwą modową rewolucję.
  1. Styl unisex i androgynia. To dziesięciolecie było świadkiem eksperymentów z androgynicznym stylem. Kobiety zaczęły nosić spodnie, co w poprzednich latach nadal było rzadkością. Idea ubrań unisex zyskiwała na sile, a granice między modą męską a żeńską zaczęły się zacierać.
  1. Wyraziste dodatki. Duże, kocie okulary przeciwsłoneczne, chustki noszone na głowie, kolorowe rajstopy, berety, szerokie paski, buty z kwadratowymi noskami, kozaki w lecie - to tylko kilka przykładów bogactwa modowych dodatków, które nadawały charakteru i wyrazu damskim stylizacjom.
  1. Haftowane sukienki. Hafty, zwłaszcza na sukienkach, były mega modne w latach 60. Dodawały wyjątkowego uroku i delikatności kreacjom, tworząc romantyczny element w kontrze do bardziej awangardowych trendów.
  1. Krój A i kloszowane sukienki. Sukienki o kroju litery A, poszerzające się ku dołowi, oraz kloszowane sukienki były bardzo popularne w tamtym okresie. Te fasony były częstym wyborem w modzie kobiecej, szczególnie w kolorowym, wzorzystym wydaniu.
  2. Wzory psychodeliczne i abstrakcyjne. Lata 60. to czas, gdy moda zaczęła eksplodować kolorami i abstrakcyjnymi wzorami. Motywy geometryczne, kwiatowe, psychodeliczne - to takie elementy najczęściej zdobiły ubrania, dodając im dynamiki i ekspresji.
  3. Elementy estetyki hippisowskiej. Długie płaszcze, koraliki, zamsz, szerokie spódnice i opaski na głowę to jedne z najważniejszych elementów ubioru w stylu hippie. Były modne przede wszystkim pod koniec lat 60.
Getty Images/Keystone

Zobacz także: Fryzury lat 60. – modne inspiracje z Instagrama i dlaczego chcemy je nosić także dziś

Najważniejsze ikony stylu lat 60.

Nie możemy pisać o przełomowej modzie lat 60. bez wspomnienia o niezaprzeczalnych ikonach tych czasów. Mimo tego, że duża liczba Pań dołożyła swoją cegiełkę do rewolucji kulturowej, wybrałyśmy trzy z nich, które najbardziej zapadły nam w pamięć.

Jane Birkin

Styl Jane Birkin był ponadczasowy, charyzmatyczny i beztroski. Modelka zaczęła promować damski streetwear jeszcze długo zanim zaczęliśmy używać tego określenia. Najczęściej chodziła bez stanika (musimy pamiętać, że w tamtych czasach było to uważane za mega kontrowersyjne), zakładała męskie, szerokie koszule, oversizowe swetry i spodnie dzwony. Swoimi stylizacjami przekonywała do emancypacji kobiet w kwestii ubioru, była pierwszą ikoną ubrań unisex.

Getty Images/reportersassocies

Audrey Hepburn

Audrey Hepburn jest jedną z największych aktorek Złotej Ery Hollywood i najważniejszych ikon stylu lat 60. Na początku dziesięciolecia najlepiej czuła się w eleganckiej klasyce - prostych, wieczorowych sukienkach i dużej ilości biżuterii. Wraz ze zmianami społecznymi jej styl ewoluował. W połowie lat sześćdziesiątych aktorka zaczęła wybierać jaskrawe kolory i sukienki mini, lubiła także kosmiczne dodatki w futurystycznym wydaniu. Na co dzień Hepburn promowała swój ikoniczny, luźny look - spodnie - cygaretki, dopasowany do ciała golf i skórzane mokasyny.

Getty Images/Bettmann

Brigitte Bardot

Bardot to niezaprzeczalna ikona kobiecości i francuskiej nonszalancji. Jej magnetyczną pewność siebie mogliśmy dostrzec również w stylizacjach, makijażu i uczesaniu. To ona wypromowała modę na 'messy buna', czyli wysokiego, roztrzepanego koczka, którego chętnie nosimy 60 lat później. Zawdzięczamy jej także smokey eyes, biustonosz-bardotkę, balerinki i rozkloszowane spódnice.

Getty Images/KeystoneFrance

Trendy damskie lat 60. - przykłady stylizacji

Damskie stylizacje na początku lat 60-tych to te w stylu Jackie Kennedy. Nie możemy nie wspomnieć o monochromatycznym komplecie składającym się ze spódnicy ołówkowej i marynarki. Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych lubiła także zakładać kolorowe kapelusze, chusty na głowę i kocie okulary. Pod koniec lat 60-tych styl Jackie wyewoluował - często zakładała charakterystyczne, wzorzyste płaszcze i futra. Nosiła też coraz krótsze spódnice i sukienki.

Getty Images/WWD

Ulubiony outfit na co dzień Audrey Hepburn? Spodnie - cygaretki, przylegająca do ciała bluzka i skórzane mokasyny.

Getty Images/PPictures,Bettmann

Jane Birkin stawiała na długie, wełniane płaszcze i swój znak rozpoznawczy, torebkę - koszyk. To właśnie ona była inspiracją dla kultowego modelu Birkin od Hermes.

Getty Images/JHaillot

Kolorowe sukienki w geometryczne wzory i spódnice mini to must-have młodzieży w tamtych czasach. Nie potrzebowały dużej ilości dodatków - samodzielnie grały pierwsze skrzypce stylizacji. Najmodniejsze buty lat 60.? Skórzane kozaki, zakładane bez względu na porę roku. Najlepiej w połączeniu ze spódnicą mini i kowbojskim kapeluszem. Nie możemy zapomnieć też o modzie hippisowskiej. Zamsz, zwiewność, pióra, koraliki i niestandardowe połączenia kolorów to elementy, które szturmem pobiły końcówkę lat 60-tych.

Getty Images/McKeown

Dziedzictwo lat 60. we współczesnej modzie

Trendy lat 60. odcisnęły trwałe piętno w świecie mody. Wpływ tego rewolucyjnego okresu jest łatwo zauważalny we współczesnych czasach. Charakterystyczne elementy ubioru, wypromowane w latach 60., powracają do nas co roku w kolekcjach najważniejszych domów mody, w nowoczesnych, odświeżonych interpretacjach. Musimy pamiętać, że epoka ta była rewolucyjna nie tylko pod względem ubioru, ale również w kontekście wolności w wyrażaniu siebie. Lata 60. otworzyły drzwi do śmiałości, eksperymentów, poszerzania granic i manifestowania indywidualności, pozostawiając silne dziedzictwo inspiracji dla przyszłych pokoleń projektantów. To czas, który na zawsze pozostanie w pamięci entuzjastów mody.

Jak ubierać się w stylu lat 60.? Wystarczy kilka elementów garderoby, które sprawią, że twoje stylizacje nabiorą szyku ikon ówczesnego stylu!

  • Must - have w stylizacjach nawiązujących do lat 60-tych to na pewno długi, wełniany płaszcz z dwurzędowym zapięciem. To łatwy sposób, żeby poczuć się jak sama Jane Birkin!
  • Najpopularniejsze sukienki lat 60. to te o kroju A i długości mini. Wybieramy sukienki retro w geometryczne paski lub kolorowe, kwieciste wzory.
  • Spodnie - cygaretki to kolejny element garderoby, który pomoże poczuć ci się jak ikona stylu z lat 60-tych. Szczególnie, jeśli połączysz je z golfem i skórzanymi mokasynami.
  • Najmodniejsze buty lat 60.? Skórzane kozaki z szeroką cholewką albo sięgające za kolano, koniecznie w połączeniu ze spódniczką mini.
  • Nie możemy zapomnieć o hołdzie dla mody hippie. W szafie każdej entuzjastki szalonych lat 60. musi znaleźć się miejsce na długą, kwiecistą spódnicę i zamszowe kowbojki.

Moda lat 60. w Polsce, czyli czasy PRL'u

W okresie PRL'u w Polsce moda damska była uwarunkowana przez specyficzne czynniki społeczne, gospodarcze i kulturowe. Ze względu na ograniczoną dostępność materiałów i wyrobów odzieżowych, ubiór był najczęściej prostszy i mniej zróżnicowany w porównaniu z modą zachodu. Ubrania były produkowane masowo, stawiając na skromność, jednolitość i funkcjonalność. Pomimo tego, że rozwój branży modowej był w pewien sposób ograniczony, ludzie starali wyróżniać się poprzez dostępne im środki. Często szyli lub przerabiali ubrania samodzielnie, tworząc swoje indywidualne style lub nawiązując do trendów lat 60. przypływających do nas z krajów zachodnich.

Reklama

W PRL dominowały klasyczne fasony, takie jak spódnice ołówkowe, gładkie sukienki o prostych krojach, eleganckie koszule i marynarki. Z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że moda w Polsce w tamtych czasach była konserwatywna. W połowie lat 60. do naszego kraju trafiła moda na spódniczkę mini. Pod koniec dziesięciolecia młodzież zaczęła czerpać ze stylu hippisowskiego - modne zaczęły być wzorzyste, kwieciste koszule, opaski na głowę i pióra.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane