Modnie i eko – biżuteria, która pomaga chronić środowisko
Pierścionek z mchem, zegarek z drewna, a może naszyjnik z masy papierowej? Ekologia wcale nie musi być nudna! Podpowiadamy, jak wybrać biżuterię wykonaną w zgodzie z naturą.

- Marta Jankowska

Dbanie o środowisko to nie tylko decyzje związane ze sposobem korzystania z energii elektrycznej czy redukcja emisji spalin – to również codzienne zakupowe wybory. Badania, które przeprowadził Nielsen w jednej z warszawskich szkół, wskazują, że taką ekologiczną świadomość mają nawet ośmioletnie dzieci. „Zielone” alternatywy można znaleźć także w świecie wielkiej mody. Najlepszym dowodem może być hasło „Fashion & Ecology”, pod którym został zorganizowany tegoroczny krakowski Fashion Week.
Stylowa biżuteria ekologiczna
Hafsteinn Juliusson to jeden z najbardziej znanych w Polsce islandzkich kreatorów mody – kilka lat temu wystawę jego projektów gościło warszawskie Muzeum Sztuki. Sławę zyskał głównie dzięki „rosnącej biżuterii” – pierścionkom i naszyjnikom z żywymi roślinami (najczęściej mchem) zastępującymi kamienie szlachetne. Ich sekretem jest srebrna oprawa, która staje się czymś na kształt miniaturowej doniczki, pozwalającej na swobodny rozwój rośliny.Pierścionki Juliussona (które należy regularnie podlewać i nawozić) to jednak przede wszystkim proekologiczne manifesty, dopiero w dalszej kolejności biżuteria przeznaczona do codziennego użytku. W kolekcjach polskich producentów można natomiast znaleźć prawdziwe perełki będące świetnym uzupełnieniem zarówno codziennego stroju, jak i kreacji na większe okazje. Na co zwracać uwagę, szukając ekologicznych produktów? Podstawowym kryterium powinien być surowiec, z którego biżuteria została wykonana. W ostatnich latach furorę robi przede wszystkim drewno. Materiał ten świetnie prezentuje się w przypadku wisiorków, bransolet, kolczyków, a nawet zegarków. W ekologiczne trendy wpisuje się także bambus, trzcina, tkaniny produkowane zgodnie z zasadami „fair trade” bądź tektura. Proekologiczna biżuteria powstaje również przy udziale materiałów recyklingowych – dzięki przeróbce elementów metalowych lub nawet plastiku.Kupując wyroby jubilerskie, warto poświęcić chwilę na przyjrzenie się polityce środowiskowej firmy, która je wyprodukowała. Cóż bowiem z tego, że korzysta z odpowiednich surowców, jeśli na przykład zanieczyszcza środowisko odpadami? Zdecydowanie warto wspierać te przedsiębiorstwa, które angażują się w akcje proekologiczne. Dobrym przykładem jest polski producent drewnianych zegarków, RealForest.

Zrób to sam(a) – biżuteria w duchu „zero waste”
Jednym z najprężniej rozwijających się ruchów proekologicznych jest inicjatywa „zero waste”. W największym skrócie wychodzi ona od postulatu, żeby nie marnować raz wykorzystanych surowców, dając używanym rzeczom nowe życie. Chodzi również o to, by nie „produkować” śmieci i nie kupować przedmiotów przeznaczonych do jednorazowego wykorzystania. W ten trend w oczywisty sposób wpisuje się również samodzielne tworzenie biżuterii z używanych materiałów.Cóż zatem przyda się w domowej pracowni jubilerskiej? Do wykonania biżuterii można wykorzystać prawie wszystko – od zużytych gazet po stary sweter. Te pierwsze w łatwy sposób dadzą się przerobić na masę papierową, która posłuży do uformowania wisiorków lub kolczyków (paper-mâché można malować zwykłymi farbami plakatowymi). Ładny guzik świetnie sprawdzi się jako oczko do pierścionka. Za pomocą szydełka lub drutów szybko zamienimy włóczkę ze sprutego swetra w kolorowe kwiaty czy gwiazdki, które staną się podstawą wisiorków lub broszek. W podobny sposób można wykonać również zabawki dla dzieci. Już od kilku lat bardzo modna jest także biżuteria z filcu. Warsztaty z jej przygotowywania, organizowane na przykład w domach kultury, cieszą się ogromną popularnością.Dbałość o środowisko nie oznacza wcale konieczności rezygnacji z modnego wyglądu. Wręcz przeciwnie! Ekologiczna biżuteria to nie tylko świetne uzupełnienie stroju, ale również okazja do wyeksponowania własnych poglądów.materiał powstał we współpracy z marką RealForest