Brama weselna dla pary młodej – tradycja i ciekawe inspiracje
Brama weselna to staropolska tradycja, która do tej pory zachowała się w niektórych częściach Polski. Zawsze wywołuje niemałe zamieszanie wśród pary młodej i gości weselnych. Brama utrudnia przejazd narzeczonym do ślubu lub panu młodemu do pani młodej. Podobno, mimo że przejazd przez nią to nie lada wyzwanie, wykonywana jest w dobrej wierze!

W swojej pierwotnej wersji brama weselna była tworzona przez sąsiadów i znajomych pary młodej. Jej nazwa może być nieco myląca, gdyż niekoniecznie zawsze „przystanek” przyszłych małżonków miał postać bramy. Bardzo często był to po prostu sznurek, który służył jako szlaban. Poznaj tradycje tego zwyczaju i zainspiruj się do stworzenia bramy dla pary młodej w dobrym guście.
Spis treści:
- Tradycja bramy weselnej
- Współczesne bramy weselne
- Problemy związane z bramami weselnymi
- Czym udekorować bramę na wesele?
- Co mówić jako strażnik bramy?
- Brama weselna – inspiracje
Tradycja bramy weselnej
Tradycja robienia bram weselnych powiązana jest ze zwyczajem wykupin, w którym to pan młody musiał wykupić swoją wybrankę. Starania o ukochaną odbywały się u jej rodziców. Zadaniem przyszłego zięcia było przekonanie teściów, że to właśnie on jest idealnym kandydatem na męża dla ich córki. W wykupie zawsze pomagała tzw. „złota trójca”, czyli:
- słodycze,
- alkohol,
- pieniądze.
Na tym jednak tradycja się nie kończyła. Gdy pan młody wykupił przyszłą małżonkę od rodziców, to pokonywał kolejne bramy weselne stawiane na trasie do kościoła. W poprzek drogi dalsi znajomi, sąsiedzi, czy też dzieci ustawiali przeróżne pułapki na parę młodą. I tu zaczynały się nieco większe wyzwania!

Bramy weselne na drodze do kościoła
Pomysły na bramy weselne były przeróżne. Te prostsze obejmowały mini „rabunek” pary młodej, czyli prośbę o drobny upominek. W takiej sytuacji pan młody musiał wręczyć zebranym alkohol lub słodycze. Wyższy stopień trudności miały bramy weselne, w których para młoda musiała wykonać jakieś zadanie. Najczęściej były to szlabany nawiązujące do zawodu pana młodego. Jeśli był np. drwalem, to musiał na czas pociąć drewno. Jeśli strażakiem, to musiał ugasić symulowany pożar.
Po udanym wykonaniu zadania, zebrani składali gratulacje parze młodej i życzyli udanej zabawy weselnej.
Współczesne bramy weselne
W Polsce bardzo rzadko można już spotkać bramę weselną z prawdziwego zdarzenia. O tradycji zazwyczaj pamiętają mieszkańcy wsi i małych miasteczek. W różnych częściach kraju brama nazywa się także:
- szlabanem,
- ślagą,
- szlagą,
- zastawą.
Dawne bramy najczęściej zastępują szlabany – sznury przystrojone w balony, wstążki i tiul albo ludzie trzymający się kurczowo za ręce. Tworzący przeszkodę przebierają się w zabawne stroje, odgrywają przeróżne scenki, żądają okupu, a wszystko po to, aby zminimalizować stres związany ze ślubem i wywołać uśmiech na twarzy pary młodej.
Nie tylko przyszli małżonkowie, ale również goście weselni padają ofiarą bramy. Przeszkoda ustawiona w poprzek uniemożliwia przejazd samochodom. Brama zostaje otwarta, gdy:
- para młoda wykona zadanie,
- pan młody podaruje alkohol,
- zaproszeni goście podzielą się pieniędzmi.
Problemy związane z bramami weselnymi
Warto jednak zaznaczyć, że coraz częściej bramy weselne ograniczają się wyłącznie do tych w pobliżu domu panny młodej lub bardzo łatwych do pokonania. Zbyt duża ilość przeszkód po drodze do kościoła powodowała dodatkowy stres u nowożeńców – obawiali się spóźnienia na ślub.
Poza tym w niektórych rejonach tego typu bramy budzą kontrowersje, ponieważ tworzą je osoby nieznane parze młodej, a do tego w sposób niedbały. Bardzo często tylko po to, aby otrzymać podarunek np. alkohol.
Czym udekorować bramę na wesele?
Przygotowanie estetycznej i wzbudzającej podziw bramy weselnej może pochłonąć niemałą ilość czasu. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość dla uzyskania satysfakcjonującego efektu. Strojenie bramy weselnej najłatwiej rozpocząć od zakupu łuku. Będzie on stanowił podstawę dla wszelkich dekoracji, co znacząco ułatwi wykonywanie prac. Oczywiście ozdoby można dopiąć również do grubego sznura.
Wystrój może nawiązywać do ludowych tradycji, ale nie tylko. Przystrojenie bramy weselnej z pewnością ułatwią takie dodatki jak:
- balony,
- tiul,
- kokardy,
- pióra,
- koronkowe dekoracje,
- drewniane ozdoby,
- cięte kwiaty.

Napisy na bramę weselną
Dekoracją, ale i wezwaniem do działania są teksty umieszczane na branie lub stojących obok transparentach. Oto propozycje treści:
- „Wódka za przejazd albo stoisz”.
- „Ni to sprzedać, ni wymienić, lepiej Stefek się ożenić”
- „Czas ubić targu!”
- „Nie oddamy (imię panny młodej)”
- „Stójcie! Nie obejdzie się bez wódki”
- „Panie młody, czekamy na propozycje ”
- „Wszystkiego najlepszego dla pary młodej”
- „Wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia”

Co mówić jako strażnik bramy?
Warto, aby każdy strażnik bramy weselnej wtórował postanowienia zawarte na szlabanie, gdyż wówczas para młoda będzie miała znacznie mniejsze pole do negocjacji. Chcecie dwie wódki i słodycze? Nie dajcie się przekonać na jedną butelkę i owoce!
Po spełnieniu żądań należy pamiętać o tym, co najważniejsze. To idealna sposobność, aby złożyć życzenia młodej parze na nowej drodze życia. Dzieci mogą także podarować pannie młodej bukieciki polnych kwiatów lub laurki z wierszykami.
Brama weselna – inspiracje
Starannie przygotowana brama na wesele dla pary młodej może być nie tylko bardzo miłą niespodzianką, ale i powodem do radości. Warto poświęcić trochę czasu, aby stworzyć niebanalny szlaban, którego pokonanie stanie się nie tylko wyzwaniem, ale i przyjemnością.
Brama weselna przed domem panny młodej
Na początek inspiracja na bramę weselną przed domem panny młodej. Taka dekoracja pięknie podkreśli wyjątkowy dzień w życiu młodej pary i będzie doskonałym tłem dla ślubnych zdjęć.
Jej wykonanie nie powinno zająć zbyt dużo czasu. Osadzenie iglastych gałęzi na gotowym łuku i dopełnienie ich o papeteryjne dekoracje to zadanie zajmujące około 2 godzin.

Brama weselna z balonów
Bramy weselne z balonów są popularnym, kolorowym i uroczym wyborem. Wystarczy zakupić łuk na balony, a następnie napompować odpowiednią ilość i ułożyć z nich bramę weselną. To charakterystyczny element wesela w stylu klasycznym.

Brama weselna z tiulu i ciętych kwiatów
Tiul i żywe kwiaty to pomysł na bardzo estetyczną, elegancką bramę weselną. Jeżeli twórcą zależy, aby „wykup” panny młodej przebiegał w dobrym guście, czyli zgodnie z bardziej szlacheckimi standardami, to taki wybór będzie strzałem w dziesiątkę!

Brama weselna w stylu minimalistycznym
Proste rozwiązania także mogą być efektowne. Biały łuk owinięty tiulem z papeteryjnymi kulami wpisuje się w bardziej powściągliwe gusta. To idealna propozycja dla zwolenników minimalistycznego stylu.

Roślinna brama weselna w stylu boho
Przyjęcia weselne boho to popularny wybór par młodych w Polsce. Brama wykonana z naturalnej roślinności przyozdobiona subtelnymi – jasnymi ozdobami, idealnie wpasuje się w koncepcję ślubu.
