Reklama

Tekst zaproszenia ślubnego powinien być jasny i czytelny. Nie może zabraknąć w nim najważniejszej informacji o miejscu i terminie zaślubin, ale warto zawrzeć w nim też kwestie związane z noclegiem czy dojazdem. Młode pary chętnie dopisują też ulubione sentencje o miłości, a nawet krótkie wierszyki. Jednak istotne jest nie tylko to, jak napisać zaproszenie na ślub, ale również – kiedy je wręczyć i w jaki sposób to zrobić. Wszystko znajdziecie w naszym artykule!

Reklama

Spis treści:

  1. Co powinno zawierać zaproszenie ślubne?
  2. Jak wypisywać zaproszenia ślubne: odmiana nazwisk
  3. Jak napisać zaproszenie ślubne z osobą towarzyszącą?
  4. Jak napisać zaproszenie na ślub z dziećmi?
  5. Jak napisać zaproszenie na ślub cywilny?
  6. Jak napisać zaproszenia ślubne dla rodziców?
  7. Przykładowe teksty na zaproszenia ślubne
  8. Cytaty i wierszyki w zaproszeniach ślubnych
  9. Tekst zaproszenia na ślub: pisany czy drukowany?
  10. Jak wypisać zaproszenie ślubne: sugestie dotyczące prezentów
  11. R.S.V.P. i potwierdzenie obecności na ślubie
  12. Adresowanie koperty z zaproszeniem
  13. Jak i kiedy zapraszać na swój ślub?

Co powinno zawierać zaproszenie ślubne?

Każde zaproszenie na wydarzenie, w tym również zaproszenie ślubne, musi zawierać podstawowe informacje, bez których goście po prostu nie trafią w wyznaczone miejsce. Należy też oczywiście wskazać, kto i kogo zaprasza. W treści zaproszenia na ślub nie może więc zabraknąć:

  • imion i nazwisk przyszłych małżonków (czyli was);
  • imienia i nazwiska adresata zaproszenia (czyli waszego gościa/gości);
  • miejsca, w którym odbędzie się uroczystość zaślubin, jak i miejsca późniejszego przyjęcia weselnego (jeśli takie jest planowane);
  • daty i godziny, o której odbędzie się ceremonia zaślubin.

To są absolutne podstawy, jednak w rzeczywistości na kartce zazwyczaj pojawia się o wiele więcej informacji, które również są istotne dla przebiegu całego wydarzenia. Jakich?

  • zwrot R.S.V.P. (lub dopisek z prośbą o potwierdzenie przybycia wraz z datą, do kiedy to potwierdzenie jest wymagane);
  • numer telefonu (lub adres e-mail) do młodej pary;
  • możliwość przyjścia z osobą towarzyszącą;
  • dopisek dotyczący obecności dzieci;
  • preferencje dotyczące prezentów;
  • dojazd (może to być nawet mała mapka);
  • możliwość przenocowania;
  • motyw przewodni przyjęcia.

Przyszli małżonkowie chętnie zamieszczają też cytaty i sentencje bądź krótkie wierszyki dotyczące miłości. Da się więc zauważyć, że informacji jest całkiem dużo. Żeby całość zachowała przejrzystość, warto podzielić ją na główną kartkę zaproszenia z najważniejszymi kwestiami o miejscu i czasie oraz dodatkową wkładkę z resztą wskazówek.

Zobacz także: Zaproszenia na wesele. Jak je wypisać, kiedy wręczać i inspiracje modnych zaproszeń

Jak wypisywać zaproszenia ślubne: odmiana nazwisk

Dylematem, który pojawia się już na samym początku wypisywania zaproszeń, jest odmiana nazwisk gości. Para młoda zwykle ma wątpliwości, czy w ogóle należy to robić. Odpowiadamy jednak jasno: tak! Oczywiście należy uwzględnić to, że niektóre osoby z nietypowymi nazwiskami nie lubią ich odmieniania i sobie tego nie życzą. Jeśli o tym wiecie, warto to uszanować. W każdym innym przypadku należy postarać się, żeby nazwisko odmienić, posiłkując się słownikami, a nawet prosząc o pomoc polonistę czy korektora. Jeśli jednak nie chcecie tego robić i macie wątpliwości, jak po odmianie powinno brzmieć nazwisko, zawsze lepiej pozostawić je nieodmienione niż odmienione błędnie.

Jak napisać zaproszenie ślubne z osobą towarzyszącą?

Ślub i wesele to okazja, na którą zwykle przychodzi się z osobą towarzyszącą. Temat ten jednak staje się dla młodej pary źródłem kolejnych wątpliwości, bo nie zawsze wiadomo, czy ktoś jest w związku. Pojawia się też pytanie, od jakiego wieku wypada zapraszać z osobą towarzyszącą. Już spieszymy z wyjaśnieniami!

Jeśli zapraszamy narzeczonych, to oczywiście nie wybieramy jednej osoby i nie dodajemy dopisku „z osobą towarzyszącą”, lecz obie osoby wymieniamy z nazwiska. Tak samo wypada postąpić, jeśli ktoś jest w długoletnim związku. W takiej sytuacji zwykle znamy imię i nazwisko partnera/partnerki, a jeśli nie – należy postarać się, żeby taką informację zdobyć. Z osobą towarzyszącą zawsze zapraszane są osoby, które ukończyły 18 lat, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby postąpić tak również w przypadku np. 16- czy 17-latka. Wszystko zależy od was.

W tym temacie należy zachować ostrożność i kierować się wyczuciem, ponieważ są sytuacje, kiedy zaproszenie z osobą towarzyszącą może kogoś urazić lub po prostu będzie nietaktem. Dotyczy to osób, które są w żałobie, ale też babci i dziadków.

Jak napisać zaproszenie na ślub z dziećmi?

Kontrowersje wywołuje temat zapraszania na ślub dzieci. Tak naprawdę młoda para nie ma obowiązku ich zapraszać i nie będzie w złym tonie przekazanie takiej informacji gościom, którzy są rodzicami. Trzeba to jednak zrobić taktownie. Jeśli nie życzycie sobie obecności dzieci, wpiszcie po prostu same nazwiska gości, bez dopisku „wraz z dziećmi”. Dla niektórych może się to jednak okazać niewystarczające i mogą mieć wątpliwości, czy powinni przyjść z dziećmi. Dlatego już podczas wręczania zaproszeń warto delikatnie zaznaczyć, że chcielibyście, żeby w tym dniu pojawili się bez swoich pociech.

A co, jeśli dzieci są mile widziane? W takim przypadku w treści zaproszenia powinien pojawić się wspomniany wyżej dopisek. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamiast dopisku po prostu wymienić dzieci z imion, zwłaszcza jeśli daleko im do dzieci, a bliżej do nastolatków. Problem pojawia się, jeśli jest ich więcej niż dwoje czy troje. W takim przypadku lepiej jednak pozostać przy sformułowaniu „wraz z dziećmi”.

Jak taki tekst powinien wyglądać? Dopisek umieśćcie po prostu zaraz po imionach i nazwisku pary, a więc np. „(...) serdecznie zapraszają Sz. P. Ewę i Jana Nowaków wraz z dziećmi” lub „(...) serdecznie zapraszają Sz. P. Ewę i Jana Nowaków z Zuzanną i Piotrem”.

Jak napisać zaproszenie na ślub cywilny?

Zaproszenie na ślub cywilny tak naprawdę niczym nie różni się od zaproszenia na ślub kościelny. Po prostu w treści zaproszenia zamiast nazwy świątyni wpisujecie nazwę i adres urzędu stanu cywilnego (lub innego miejsca), w którym odbędzie się ceremonia.

Coraz więcej par decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego w plenerze i taką informację koniecznie należy zawrzeć w zaproszeniu, również z tego powodu, żeby goście mieli świadomość, że zaślubiny i przyjęcie odbędą się pod gołym niebem. Jak może wyglądać tekst zaproszenia na ślub cywilny w plenerze?

Wszystko, czego potrzebujemy, to miłość i przyroda, a my mamy to wszystko!

[Imiona i nazwiska narzeczonych] mają zaszczyt zaprosić [imiona i nazwiska gości] na uroczystość zaślubin w plenerze, która odbędzie się [data i godzina] w [miejsce]. Po ceremonii serdecznie zapraszamy Was na obiad pod otwartym niebem, gdzie razem z Wami podziwiać będziemy piękno natury.

Prosimy o potwierdzenie obecności do [data] na [adres e-mail lub numer telefonu].

Jak napisać zaproszenia ślubne dla rodziców?

Choć obecność rodziców młodej pary wydaje się czymś oczywistym, to jednak należy okazać im szacunek, wręczając zaproszenie, najlepiej w pierwszej kolejności. Zaproszenia dla rodziców nie muszą odbiegać treścią od kartek dla innych gości. Możecie po prostu w miejscu na nazwiska wpisać „Mamę i Tatę” albo „Kochanych Rodziców”. Żeby podkreślić swoją miłość i wdzięczność, warto jednak zamieścić dodatkowe zdania, np.: „Dziękujemy Wam za pokazanie nam, jak budować trwałe relacje i za wsparcie, jakie zawsze dla nas mieliście” albo „Chcemy, abyście byli świadkami tego wyjątkowego momentu, kiedy razem rozpoczynamy naszą własną drogę życia”.

Przykładowe teksty na zaproszenia ślubne

Jeśli kwestia tego, jak napisać zaproszenie na ślub, sprawia wam trudności, możecie oczywiście posłużyć się gotowymi wzorami. Treść wcale nie musi być rozbudowana, liczy się przede wszystkim jasne przekazanie najważniejszych informacji dotyczących ślubu. Jak może brzmieć taki tekst do zaproszeń ślubnych?

  • Szczęśliwie zakochani [imię i nazwisko panny młodej] i [imię i nazwisko pana młodego] wraz z Rodzicami serdecznie zapraszają Sz. P. [imię/imiona gościa/gości] na swój ślub, który odbędzie się dnia [data] o godzinie [godzina] w [nazwa kościoła]. Po ceremonii zaślubin zapraszamy na przyjęcie weselne do [nazwa i adres lokalu].
  • W najpiękniejszym dniu swego życia [data], gdy wskazówki zegara wskażą [godzina] w [miejsce], rozpoczną wspólną drogę życia [imię i nazwisko panny młodej] i [imię i nazwisko pana młodego]. Na uroczystość mają zaszczyt zaprosić Sz. P. [imiona i nazwiska gości] Narzeczeni wraz z Rodzicami.
  • Z radością zawiadamiamy, że [imię i nazwisko panny młodej] i [imię i nazwisko pana młodego] postanowili wędrować wspólnie przez życie. Chwalebny wymarsz do tej trudnej wędrówki, prowadzącej do spokojnej jesieni codzienności, nastąpi w [miejsce] dnia [data] o [godzina]. Do towarzyszenia im w tej uroczystej chwili zapraszają Sz. P. [imiona i nazwiska gości].

Cytaty i wierszyki w zaproszeniach ślubnych

Ciekawym urozmaiceniem tekstu na kartce jest dodanie cytatu o tematyce miłości. Wybór jest bardzo szeroki, bo może to być zarówno cytat z waszej ulubionej piosenki czy książki, jak i dobrze znane sentencje czy przysłowia. Coraz częściej ich miejsce zajmują też krótkie wierszyki, nierzadko z przymrużeniem oka. Zawsze pamiętajcie jednak, żeby nie podążać za modą wbrew sobie. Jeśli zabawne rymowanki nie są w waszym stylu, nie umieszczajcie ich na zaproszeniu.

„Miłość jest najwyższą siłą wszechświata, to ona wprawia w ruch gwiazdy.” – Dante Alighieri

„Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku.” – Antoine de Saint-Exupéry

„Miłość jest jak wiatr. Nie możesz jej zobaczyć, ale możesz ją poczuć.” – film „Szkoła uczuć” (2002)

Trzy czwarte z miłości, dwie piąte z rozsądku,
ciut z wyrachowania, trochę dla porządku,
kapkę dla tradycji, tyci dla reklamy,
oświadczamy wszystkim, że się pobieramy!

Jeżeli kochać – to kochać stale,
dopóki serce przestanie bić.
I swej miłości nie wstydzić się wcale,
bo bez miłości nie można żyć.

Tekst zaproszenia na ślub: pisany czy drukowany?

Treść zaproszenia ślubnego można napisać odręcznie bądź wydrukować. Z pewnością bardziej osobiste są zaproszenia napisane własnoręcznie, jednak prawda jest taka, że przy dużej liczbie gości zadanie to może okazać się bardzo czasochłonne. Nie każdy też ma na tyle ładny styl pisma, żeby elegancko prezentowało się na zaproszeniu. Z drugiej strony – w całości wydrukowana treść wydaje się być pozbawiona właśnie osobistego charakteru.

Warto jednak pamiętać, że istnieje też opcja pośrednia, na którą decyduje większość młodych par, a mianowicie wydrukowanie zaproszenia z pozostawieniem wybranych miejsc do samodzielnego wypełnienia.

Zobacz także: Drukarnia zaproszeń ślubnych - gdzie i jak drukować zaproszenia na wesele. Ile kosztuje wydruk zaproszeń i ile się czeka

Jak wypisać zaproszenie ślubne: sugestie dotyczące prezentów

Kierując się zasadami savoir-vivre, raczej nie wypada wskazywać, co chcecie dostać w prezencie. Nie należy bowiem wymuszać na gościach zakupu prezentu, choć przyjęte jest, że jest on czymś oczywistym. Sugerowanie wręczenia gotówki zamiast prezentu może też wprawić gości w zakłopotanie, bo nie każdego może być stać na taki gest. Jeśli mimo wszystko wolelibyście otrzymać pieniądze zamiast podarunku, warto przekazać to w delikatny sposób. Doskonale w tej roli sprawdzą się rebusy ślubne.

Przyszli małżonkowie chętnie zamiast kwiatów wybierają np. wino, kupon do totolotka, przybory szkolne, które przeznaczą na cele charytatywne, czy karmę dla zwierząt przebywających w schronisku. Przekazanie takiej sugestii odbywa się zwykle w postaci krótkiego dopisku, często o humorystycznym zabarwieniu, np.:

Prosimy kwiatów nam nie kupować,
lecz butelką wina nas obdarować.

Zamiast kwiatków podarujcie nam kupon totolotka.
Szczęście w miłości już mamy, może szczęście w loterii nas spotka.

Kto dobrze życzy Młodej Parze,
niech przyniesie na ślub w darze,
zamiast kwiatów lub doniczek,
lotka, wino czy słodycze.

R.S.V.P. i potwierdzenie obecności na ślubie

Ważnym elementem, którego nie powinno zabraknąć w treści zaproszenia, jest dopisek R.S.V.P. Skrót ten pochodzi z języka francuskiego od słów Repondez s’il vous plaît, które oznaczają po prostu „Proszę odpowiedzieć”. Jego miejsce często zajmuje też zdanie w języku polskim „Prosimy o potwierdzenie obecności do dnia...”. Jaką datę wskazać? Najlepiej co najmniej 3-4 tygodnie przed ślubem.

Adresowanie koperty z zaproszeniem

Jeśli już wiecie, jak napisać zaproszenie na ślub, pora dowiedzieć się, w jaki sposób zaadresować kopertę. Zgodnie z zasadami savoir-vivre najpierw należy wypisać nazwisko kobiety, a następnie mężczyzny, oczywiście poprzedzając je skrótem Sz. P. (czyli Szanowni Państwo). Jeśli zapraszacie gości z dziećmi, nie ma potrzeby wpisywania imion pociech na kopercie. Natomiast w przypadku, gdy zapraszacie osobę pełnoletnią, wówczas oczywiście należy wręczyć jej osobne zaproszenie w osobnej kopercie.

Jak i kiedy zapraszać na swój ślub?

Przyjęło się, żeby gości zaprosić na uroczystość co najmniej 3-4 miesiące wcześniej. Może być nawet wcześniej, zwłaszcza jeśli ślub ma się odbyć w sezonie letnim, kiedy większość osób wyjeżdża na urlop. Wcześniejsze zaproszenie jest wskazane także wtedy, gdy goście mieszkają za granicą. Da im to wówczas możliwość odpowiedniego zaplanowania podróży.

W dobrym tonie jest wręczanie kartek osobiście, szczególnie najbliższym osobom. Są jednak sytuacje, kiedy jest to bardzo utrudnione, np. goście rozproszeni się po całej Polsce albo właśnie na stałe zamieszkują poza jej granicami. Wtedy można zaproszenie wysłać tradycyjną pocztą. Pamiętajcie jednak, żeby kopertę z zaproszeniem włożyć do jeszcze jednej, zewnętrznej zwykłej koperty, która ochroni je przed zniszczeniem. Zadbajcie o to, żeby wysłać listem poleconym i z potwierdzeniem, że przesyłka została dostarczona. Nawet przy wysyłce pocztą warto mimo wszystko również zadzwonić i przekazać zaproszenie słownie.

Reklama

Absolutnie niedozwolone jest zapraszanie przez SMS czy portale społecznościowe!

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane