Reklama

Jeśli zastanawiacie się, jaki pierścionek zaręczynowy będzie idealny, musicie poznać upodobania ukochanej. Masywny pierścionek z okazałym brylantem nie musi być marzeniem każdej kobiety, zwłaszcza gdy na co dzień w ogóle nie nosi biżuterii lub preferuje bardzo delikatną i dyskretną. Kluczowy dla wyboru jest też budżet, jakim dysponujecie. Cena pierścionka zaręczynowego tak naprawdę nie ma górnej granicy i może sięgać tysięcy złotych, ale ładny egzemplarz kupicie już za ok. 1000 zł.

Reklama

Spis treści:

  1. Jaki pierścionek zaręczynowy: złoty czy srebrny?
  2. Jaki kamień w pierścionku zaręczynowym?
  3. Jaki fason pierścionka zaręczynowego?
  4. Jak dobrać rozmiar pierścionka zaręczynowego?
  5. Jaki grawer na pierścionku zaręczynowym?
  6. Ile wydać na pierścionek zaręczynowy?
  7. Gdzie kupić pierścionek zaręczynowy?
  8. Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Jaki pierścionek zaręczynowy: złoty czy srebrny?

Jedną z najważniejszych decyzji, jaką należy podjąć przed zakupem pierścionka zaręczynowego, jest wybór kruszcu, z którego będzie wykonany. Jest to kwestia zarówno preferencji przyszłej narzeczonej, jak i budżetu, którym dysponujecie, ponieważ to właśnie od kruszcu w ogromnej mierze zależy to, ile kosztuje pierścionek zaręczynowy. Najtańszą opcją będzie pierścionek ze srebra, droższą – ze złota.

Pierścionek zaręczynowy z żółtego złota

Najpopularniejsze, ponadczasowe i bardzo uniwersalne są oczywiście pierścionki zaręczynowe z żółtego złota. Wyróżniają się elegancją i klasą. Pasują każdej kobiecie i do każdej stylizacji. Jeśli więc nie macie pewności, co spodobałoby się ukochanej, żółte złoto zawsze będzie trafnym wyborem.

Dokonując zakupu, zwróćcie koniecznie uwagę na próbę złota, która określa zawartość czystego złota w użytym materiale. Co ważne: nie zawsze im wyższa próba, tym lepiej. W przypadku próby 999 kompozycja zawiera 99,9 proc. czystego złota i jest to złoto 24-karatowe. Nie będzie to jednak dobry wybór w przypadku biżuterii użytkowej, a taką jest pierścionek zaręczynowy. Będzie on wówczas bardziej podatny na uszkodzenia i odkształcenia, dlatego polecane są pierścionki zrobione ze złota próby 750 i niższej (najczęściej wybierana jest próba 585). Wówczas oprócz złota występują dodatki innych metali nadających biżuterii większą trwałość.

Getty Images@domin_domin

Pierścionek zaręczynowy z białego złota

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się również pierścionki zaręczynowe z białego złota. Trzeba jednak pamiętać, że białe złoto to wcale nie jest osobny rodzaj metalu występującego w przyrodzie. Białe złoto to nic innego jak po prostu żółte złoto z dodatkiem niklu lub palladu, najczęściej również rodowane, a więc pokryte warstwą rodu, który nadaje mu połysk i trwałość oraz kolor zbliżony do srebra. Jeśli ukochana ma uczulenie na nikiel, koniecznie upewnijcie się, czy pierścionek zrobiony jest z białego złota niklowego czy palladowego!

Ogromną zaletą białego złota jest to, że wygląda bardzo gustownie i spodoba się zarówno fankom złotej, jak i srebrnej biżuterii. Pięknie też komponuje się z nimi – nie bez powodu zresztą niejedna para młoda decyduje się na obrączki czy pierścionki dwukolorowe, wykonane z połączenia białego i żółtego złota.

Getty Images@Sergey Lifanov

Pierścionek zaręczynowy z różowego złota

Złoty pierścionek zaręczynowy może mieć też odcień… różowy. Podobnie jak w przypadku białego złota różowe złoto nie jest osobnym rodzajem metalu. Charakterystyczny kolor jest zasługą domieszki miedzi, która dodatkowo nadaje mu wyjątkową odporność na uszkodzenia. Pierścionek zaręczynowy z różowego złota to propozycja zwłaszcza dla kobiet, które lubią wychodzić poza utarte schematy i cenią sobie oryginalność.

Getty Images@avagyanlevon

Srebrny pierścionek zaręczynowy

Pierścionek zaręczynowy ze srebra to mniej popularna opcja, ale warto ją wziąć pod uwagę nie tylko ze względu na niższą cenę. Możliwe, że przyszła narzeczona po prostu najchętniej nosi właśnie srebrną biżuterię i w takiej czuje się najlepiej. Trzeba mieć jednak na uwadze, że srebro jest mniej wytrzymałe niż złoto, dlatego najlepszym wyborem będzie w tym przypadku srebro rodowane. Rod zwiększa trwałość, a równocześnie sprawia, że biżuteria będzie niemal do złudzenia przypominać tą z białego złota. Przed zakupem sprawdźcie też próbę srebra – nie powinna być niższa niż 925.

Getty Images@TorriPhoto

Jaki kamień w pierścionku zaręczynowym?

Wybór kruszcu to dopiero połowa drogi, bo równie ważny jest rodzaj kamienia. Ze względu na niewielką trwałość nie są polecane cyrkonie. Najpopularniejszy jest bez wątpienia diament, jednak różnorodność kamieni szlachetnych jest naprawdę ogromna! Jeśli więc ukochana nosi na co dzień biżuterię z kolorowymi kamieniami i jest np. fanką stylu boho, to zdecydowanie warto zainteresować się też pierścionkami z szafirem, rubinem czy szmaragdem. A jeśli jest również przesądna, lepiej zapoznać się wcześniej ze znaczeniem przypisywanym każdemu z kamieni.

Zaręczynowy pierścionek z diamentem lub brylantem

Diamentowy pierścionek zaręczynowy to najbardziej oczywisty wybór. Diament jest synonimem piękna, elegancji, stylu, ale też trwałości, ponieważ jest najtwardszym znanym minerałem. Taką też niesie ze sobą symbolikę: ma oznaczać trwałość waszej miłości i jej wieczny charakter. Podobnie jak brylant, który tak naprawdę jest niczym innym jak oszlifowanym w konkretny sposób diamentem. Czym w zasadzie różni się diament od brylantu?

Każdy brylant przed oszlifowaniem jest diamentem, ale – nie każdy diament stanie się brylantem. Skąd ta różnica? Istnieje kilka sposobów szlifowania diamentu i od zastosowania konkretnej metody zależy to, jaki będzie jego końcowy kształt. Żeby więc diament mógł być nazywany brylantem, musi zostać zastosowany szlif brylantowy. Oprócz niego istnieją jeszcze inne, ale ich efektem końcowym nie będzie brylant. Różnica więc w zasadzie dotyczy głównie terminologii, jednak warto mieć to na uwadze, ponieważ szlif brylantowy uznawany jest za ten najpiękniejszy.

Kupując diamentowy (lub brylantowy) pierścionek zaręczynowy trzeba też upomnieć się o okazanie certyfikatu. Określa on najważniejsze parametry użytego diamentu: jest wagę (tzw. karaty), czystość, barwę i wspomniany już rodzaj szlifu.

Getty Images@solidcolours

Pierścionek zaręczynowy z szafirem

Szafir przypadnie do gustu kobietom, które lubią kolor niebieski, bo właśnie taki posiada ten kamień szlachetny. Uznaje się go za symbol prawdy, szlachetności i mądrości. W przełożeniu na relację można więc powiązać go z wiernością i dotrzymywaniem złożonej przysięgi małżeńskiej. Z uwagi na swój kolor szafirowy pierścionek zaręczynowy pięknie będzie wyglądał zwłaszcza u kobiet z chłodnym typem urody i jasną cerą.

Getty Images@solidcolours

Pierścionek zaręczynowy z rubinem

Szukacie pierścionka zaręczynowego z kamieniem w czerwonym kolorze? W takim przypadku zapytajcie w sklepie jubilerskim o rubin. To właśnie jego barwa sprawia, że kojarzy się z miłością, pasją i namiętnością, symbolizując łączące was gorące uczucie. On z kolei będzie doskonałym wyborem przy cieplejszych typach urody, cudownie współgrając np. z rudymi włosami.

Getty Images@solidcolours

Pierścionek zaręczynowy ze szmaragdem

Był już kolor niebieski i czerwony, nie może więc zabraknąć też zielonego. Zielony kamień szlachetny to oczywiście szmaragd! Ma on zapewniać spokój wewnętrzny, harmonię, ale też witalność i płodność. Podobnie jak rubin będzie się cudownie komponował z ciepłym typem urody, włosami rudymi czy w ciepłym blondzie.

Getty Images@solidcolours

Nietypowe kamienie w pierścionkach zaręczynowych

Różnorodność kamieni jest o wiele większa i może się okazać, że podczas wizyty w sklepie zachwyci was zupełnie inny niż te już wymienione. Pierścionek z kamieniem w niebieskim odcieniu to może być również taki z akwamarynem czy topazem, którego kolor zbliżony jest do błękitu. Pięknie prezentuje się także tanzanit, a jego nazwa bezpośrednio nawiązuje do miejsca, w którym został po raz pierwszy wydobyty, czyli Tanzanii. Co ciekawe, jest on nawet rzadszy niż diament! Nie można zapominać też o ametyście i zachwycającej fioletowej barwie kamienia.

Nie wypada nie wspomnieć o perłach, które mogą mieć różne barwy, jednak zdecydowanie najpopularniejsze są te białe. Klejnot ten jednoznacznie kojarzy się z kobiecością i pięknem, uznawany jest też za symbol delikatności, czystości, wierności i niewinności. Pierścionek zaręczynowy z perłą ma swój niepowtarzalny urok i spodoba się szczególnie kobietom lubiącym klasyczną elegancję.

Getty Images@MadKruben

Jaki fason pierścionka zaręczynowego?

Na tym jednak nie koniec decyzji, które musicie podjąć. Bardzo istotna jest kwestia wyboru modelu pierścionka, a nie jest to łatwe zadanie. Każda kobieta ma swoje własne upodobania i może się okazać, że aktualnie najmodniejsze pierścionki zaręczynowe wcale nie trafią w jej gust.

Przede wszystkim postarajcie się dokładnie przyjrzeć, jaki rodzaj biżuterii nosi na co dzień. Jeśli jest ona delikatna i w klasycznym stylu, taki też powinien być pierścionek zaręczynowy. Woli masywną i odważną biżuterię, która przyciąga wzrok? Poszukajcie modelu pierścionka, który wpasuje się w taką stylistykę. Jeśli tylko macie taką możliwość, zróbcie zdjęcie ulubionej biżuterii ukochanej, zabierzcie je ze sobą do salonu jubilerskiego i poproście o pomoc w wyborze.

Ogólnie jednak warto kierować się zasadą, że lepiej podarować pierścionek zbyt subtelny niż zbyt odważny i rzucający się w oczy. Ponadczasowe tradycyjne pierścionki o prostej formie i z jednym kamieniem na środku to zawsze dobre i bezpieczne rozwiązanie.

Getty Images@Tevarak

Jak dobrać rozmiar pierścionka zaręczynowego?

Sporo kłopotów zwykle nastręcza też kwestia, jaki pierścionek zaręczynowy powinien mieć rozmiar. Zadanie jest tym trudniejsze, że zwykle każdy z palców nawet u jednej kobiety ma inną średnicę! Jak więc sobie poradzić z określeniem rozmiaru palca? Najlepiej, gdyby udało się wziąć ze sobą do salonu jeden z pierścionków, ale uwaga – ten, który nosi na palcu serdecznym, bo właśnie tam powinien znaleźć się pierścionek zaręczynowy po oświadczynach. Jeśli nie możecie zabrać go ze sobą tak, żeby nie zauważyła, to spróbujcie go zmierzyć (wewnętrzną średnicę), używając suwmiarki. Pamiętajcie jednak, że zrobić to bardzo dokładnie, ponieważ przy określaniu rozmiaru liczy się dosłownie każdy milimetr!

Warto też dyskretnie dopytać najbliższej przyjaciółki przyszłej narzeczonej albo jej mamy. Być może okaże się, że wiedzą, jaki rozmiar pierścionka nosi i bardzo ułatwi wam to cały proces. Jest również inne rozwiązanie, choć raczej mniej precyzyjne niż dokonanie pomiaru suwmiarką. Przymierzcie noszony na palcu serdecznym pierścionek, zakładając go na swoje i zapamiętując, w którym miejscu się zatrzymuje. Przykładowo: pierścionek wejdzie tylko na jeden z waszych palców i „utknie” np. na wysokości pierwszego górnego zgięcia. Zapamiętajcie i w salonie przymierzajcie oferowane pierścionki, zwracając uwagę, czy dopasowany jest właśnie do tego miejsca.

Obawiacie się, że mimo wszystko nie uda wam się perfekcyjnie trafić z rozmiarem? Niestety, jest to możliwe. Dobra wiadomość jest jednak taka, że w zdecydowanej większości przypadków pierścionek można trochę powiększyć lub zmniejszyć (przy zakupie zapytajcie, czy taka usługa oferowana jest w cenie).

Zobacz także: Zaręczyny a oświadczyny – czym się różnią?

Jaki grawer na pierścionku zaręczynowym?

Pierścionek zaręczynowy z grawerem czy bez? Zazwyczaj grawer wykonuje się na obrączkach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać z takiej usługi również na etapie zaręczyn. Trzeba jednak mieć na uwadze, że pierścionki zaręczynowe są najczęściej węższe niż obrączki ślubne, więc i pole do popisu jest mocno ograniczone. Mimo wszystko bez trudu powinna się zmieścić np. data zaręczyn albo wasze inicjały.

Ile wydać na pierścionek zaręczynowy?

Kruszec, kamień, model i styl… A co ceną? Często to właśnie koszt pierścionka zaręczynowego jest czynnikiem, który najmocniej determinuje i ogranicza wybór. Nie da się odpowiedzieć na pytanie, ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy, ponieważ wszystko zależy wyłącznie od waszych możliwości finansowych. W krajach anglosaskich przyjęło się, że mężczyzna powinien przeznaczyć na taki zakup 1-2 swoje miesięczne pensje. Na szczęście w Polsce nie ma takich wymogów i najważniejsze jest po prostu dokonanie zakupu na miarę własnego budżetu.

Ceny są naprawdę bardzo zróżnicowane. Skromny, ale ładny i elegancki pierścionek kupicie nawet za mniej niż 1000 zł. Droższe są oczywiście pierścionki ze złota czy te wykonane z przypominającej białe złoto platyny, a górna granica tak naprawdę nie istnieje. Koszt pierścionka uzależniony jest jednak nie tylko od kruszcu i kamienia, ale też m.in. od złożoności wzoru pierścionka i obecnych detali, renomy salonu, a nawet od miejsca dokonania zakupu: zwykle ceny są wyższe w sklepach stacjonarnych niż internetowych.

Gdzie kupić pierścionek zaręczynowy?

Może się okazać, że wymarzony pierścionek na zaręczyny znajdziecie już w pierwszym odwiedzonym salonie jubilerskim. Mimo wszystko zachęcamy, żeby sprawdzić ofertę też kilku innych. Być może traficie na jeszcze ładniejszy albo może taki sam (lub niemal identyczny) dostępny jest w innym sklepie w niższej cenie. Zawsze dopytajcie o dodatkowe kwestie takie jak warunki gwarancji, ewentualnego zwrotu lub wymiany pierścionka. Warto też upewnić się, czy istnieje wspomniana możliwość powiększenia lub zmniejszenia w cenie zakupu.

Jeśli dokonujecie zakupu w sklepie internetowym, zapoznajcie się z czasem realizacji zamówienia i czasem dostawy, zwłaszcza gdy planujecie oświadczyć się naprawdę szybko. Postarajcie się też zachować wszystko w tajemnicy, żeby przyszła narzeczona nie dowiedziała się przedwcześnie o waszych zamiarach. W takiej sytuacji warto poprosić o pomoc bliską osobę i zamówić pierścionek na jej adres albo po prostu skorzystać z paczkomatu i oczywiście przesyłkę odebrać samemu.

Zobacz także: Organizacja zaręczyn krok po kroku [Przewodnik]

Reklama

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Skoro już wiecie, jaki pierścionek zaręczynowy kupić, pozostaje nam jeszcze podpowiedzieć, na który palec założyć go ukochanej. To, gdzie nosi się pierścionek zaręczynowy, wygląda różnie w zależności od kraju, jednak w Polsce przyjęło się, że powinien pojawić się na palcu serdecznym prawej dłoni. Podczas zaślubin jego miejsce zajmie obrączka, a pierścionek albo może powędrować na palec serdeczny lewej dłoni, albo pozostać na prawej dłoni, zdobiąc ten sam palec razem z obrączką.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane