Uroczysty obiad zamiast wesela? Kompletny przewodnik, jak go zorganizować
Obiad weselny to coraz częściej wybierana alternatywa przez młodą parę. Takie rozwiązanie pomaga zaoszczędzić niemałą ilość pieniędzy, a przy odpowiedniej organizacji może mieć równie magiczny i wyjątkowy charakter co przyjęcie weselne. Odpowiedni motyw przewodni i wybór klimatycznego miejsca to tylko niektóre detale uroczystości, o które warto zadbać. Dowiedz się, jak jeszcze możecie podkreślić ten wyjątkowy dzień w niskobudżetowy sposób.

Uroczysty obiad weselny to dobre rozwiązanie nie tylko dla tych, którym budżet ogranicza wyprawienie hucznego przyjęcia. To także doskonała opcja dla młodej pary, której huczne wesele zdecydowanie nie wpisuje się w ramy najpiękniejszego dnia w życiu. Jeśli wolicie świętować dzień waszej ceremonii zaślubin wyłącznie w gronie najbliższych, to kameralny obiad w restauracji będzie doskonałą alternatywą dla tradycyjnego wesela.
Spis treści:
- Obiad weselny – jak to wygląda?
- Uroczysty obiad zamiast wesela – jak zorganizować?
- Menu i napoje na obiad weselny
- Atrakcje i rozrywka podczas obiadu weselnego
- Koszt i finansowanie obiadu weselnego
Obiad weselny – jak to wygląda?
Uroczysty obiad weselny to raczej niewielkie przyjęcie, na które para młoda zaprasza członków najbliższej rodziny. Najczęściej obiady weselne odbywają się w restauracji. Impreza nie trwa do białego rana, lecz kończy się w późniejszych godzinach wieczornych. Najczęstszym wyborem jest zarezerwowanie miejsc w restauracji w godzinach od 18 do około 22.
Taki rodzaj przyjęcia charakteryzuje się kameralnością i intymną atmosferą, co często jest bardziej doceniane przez gości. Skupienie na bardziej osobistych relacjach to kolejny atut obiadu weselnego w porównaniu do większych wesel, gdzie często trudno poświęcić czas każdemu gościowi.
Uroczysty obiad zamiast wesela – jak zorganizować?
Podjęcie decyzji o organizacji obiadu weselnego zamiast tradycyjnego wesela to często wynik zarówno względów finansowych, jak i chęci bardziej intymnego i skromniejszego świętowania. Kluczowym elementem jest właściwe zaplanowanie każdego szczegółu tego wyjątkowego dnia.
Zaproszenie na obiad weselny
Przede wszystkim musicie poinformować gości o swoich zamiarach. Choć kameralny ślub i obiad mogą dziwić niektórych zaproszonych (szczególnie osoby ze starszego pokolenia), to pamiętajcie, że wybór formy świętowania jest wyłącznie waszą sprawą. Nie musicie tłumaczyć się z tego, jak chcecie spędzać najpiękniejszy dzień w waszym wspólnym życiu.
Wybór odpowiedniego miejsca
Pierwszym krokiem do zorganizowania uroczystego obiadu weselnego jest wybór dobrej restauracji. Przede wszystkim powinna ona serwować dobre jedzenie, jednak warto zadbać także o romantyczną atmosferę miejsca. Dobrym pomysłem będą wszelkie lokale z dala od miejskiego zgiełku.
Warto również, aby restauracja na obiad weselny dysponowała oddzielną zamykaną salą. W takim przypadku stworzycie bardziej ekskluzywną atmosferę, która powinna towarzyszyć wam przez cały dzień ślubu.
Sprawdźcie także, czy obsługa restauracji ma odpowiednią ilość personelu. Statystycznie jeden kelner powinien obsługiwać około 10 osób, więc warto zastanowić się nad usługą kelnerską na wyłączność. Dostęp do profesjonalnego personelu to gwarancja, że goście będą obsłużeni na najwyższym poziomie.
Dekoracje i motyw przewodni
Pomimo iż obiad weselny jest wydarzeniem mniej formalnym niż tradycyjne wesele, warto zadbać o ciekawe dekoracje i motyw przewodni. Dzięki nim stworzycie wyjątkową atmosferę i zapewnicie niepowtarzalny klimat. Możecie wybrać tematykę opartą na waszych zainteresowaniach lub porach roku, takich jak wiosenne kwiaty lub zimowe światełka.

Menu i napoje na obiad weselny
Jedzenie odgrywa kluczową rolę w personalizowaniu przyjęcia i zapewnieniu zadowolenia gości. Wysokojakościowe dania i odpowiednio dobrane napoje są podstawą sukcesu tego wydarzenia.
Menu na skromnym przyjęciu
Zazwyczaj menu na kameralnym obiedzie nie różni się specjalnie od tego, które spotykamy na tradycyjnym weselu. Oczywiście dań jest zdecydowanie mniej, co wpływa na znaczące zmniejszenie kosztów, jednak jeśli chodzi o wybór potraw, to są one dość tożsame.
Najczęściej jest to dwudaniowy obiad (np. kotlet de volaille i ziemniaki opiekane na maśle z ziołami) wraz z deserem. Pary młode dość często decydują się także na tradycyjny tort weselny w wersji mini.
Wino do obiadu weselnego
Ze względu na to, że kameralny obiad nie obfituje raczej w zabawy i atrakcje, to dobre jedzenie i alkohol powinny być jego podstawą. Małe przyjęcie nie jest raczej skrapiane dużą ilością wódki. Ma bardziej dostojny charakter, dlatego potrawom towarzyszy dobre wino.
Jakie wino wybrać do obiadu weselnego? Do obiadu możecie podać bardziej wytrawne, zaś do świętowania i deserów lżejsze wina musujące.
Atrakcje i rozrywka podczas obiadu weselnego
Zadbaj o wyjątkowe chwile dla swoich gości i upewnij się, że dzień ten pozostanie w ich pamięci jako szczególny i niezapomniany.
Muzyka na obiad weselny
O ile na sali weselnej zazwyczaj goście bawią się w rytm głośnej muzyki disco polo, o tyle w restauracji pary młode stawiają na bardziej nastrojową muzykę. Możecie poprosić obsługę restauracji o nastawienie playlisty, która pomoże wam stworzyć romantyczną atmosferę lub wynająć małą kapelę, by przygrywała wam do weselnego obiadu.
Wybierzcie utwory, które mają dla was szczególne znaczenie. Może to być mix ulubionych piosenek z różnych momentów waszego związku. Jeśli preferujecie muzykę na żywo, mały zespół grający akustyczne wersje znanych utworów może dodać uroku i jakości całemu wydarzeniu.
Fotograf na obiedzie weselnym
Weselny obiad to wyjątkowe przyjęcie, które młoda para chce zapamiętać na długi czas. Nic nie pomoże wam tak dobrze w zatrzymaniu chwil, jak magia fotografii.
Fotograf towarzyszący na ślubie cywilnym i obiedzie weselnym uwieczni na zdjęciach wasz wyjątkowy dzień, który później będziecie mogli przedstawiać swoim bliskim. Podczas wyboru fotografa warto zwrócić uwagę na jego portfolio i styl, aby spełniły wasze oczekiwania.
Upominki dla gości weselnych
Upominki dla gości stały się niemal obowiązkiem podczas hucznego wesela. A co w przypadku par, które wyprawiają obiad zamiast wesela? Czy w takim przypadku należy zrezygnować z upominków? Niekoniecznie.
Skromny podarek ma być elementem podziękowań za ich obecność w waszym wyjątkowym dniu. Mała buteleczka z nalewką czy breloczek do kluczy będą czymś, co będzie im przypominać o waszej miłości. Możecie także wybrać bardziej ekologiczne upominki, na przykład małe roślinki lub świeczki sojowe, które również będą miłym gestem.
Koszt i finansowanie obiadu weselnego
Planowanie finansów to jeden z najważniejszych elementów organizacji każdego wydarzenia, w tym obiadu weselnego. Znajomość kosztów i możliwości finansowania pomoże wam uważać na budżet i uzyskać najlepszy efekt.
Ile kosztuje obiad weselny?
Koszt obiadu weselnego należy obliczyć w stosunku do zaproszonej liczby gości. W zależności od restauracji cena za talerzyk, czyli za jedną osobę, wynosi około 150-250 zł.
Jeśli zaprosicie około 20 osób, to całość będzie was kosztować około 4000-5000 zł. To zdecydowanie mniej niż życzą sobie sale weselne. Oszczędności możecie przeznaczyć na podróż poślubną lub rozpoczęcie wspólnego życia, co również będzie wartościową inwestycją.
Ile dać na obiad weselny?
Ze względu na to, że obiad weselny pochłania mniejszy budżet państwa młodych, to goście także mogą przeznaczyć na tę uroczystość mniejszą sumę pieniędzy. Ile dokładnie? Nieco mniej niż statystycznie daje się w kopercie na wesele. Warto jednak mieć na uwadze niepisaną zasadę, że w dobrym tonie jest wręczenie co najmniej takiej kwoty, która pozwoli na zwrócenie kosztów "talerzyka".
Kupując prezent, możecie także podarować coś, co przyda się młodej parze w nowym domu, jak elegancka zastawa stołowa czy komplet ręczników.