Wesele w stylu folkowym
Ostatni czas przyniósł branży weselnej niemałe zaskoczenie, gdyż zmęczeni wszechobecnym modernizmem młodzi ludzie na temat swoich przyjęć ślubnych coraz częściej wybierają rodzime klimaty. Wesele w stylu folkowym stało się prawdziwym hitem wśród młodych par, które szukają niebanalnej inspiracji na imprezę tematyczną.

Powrót do tradycyjnego wzornictwa zapewni wam bardzo oryginalne i barwne przyjęcie weselne. Sprawdźcie, jak urządzić wesele w stylu folkowym, żeby zachwycić wszystkich przybyłych gości.
Spis treści:
- Wesele w stylu folk – czym się charakteryzuje?
- Jak zorganizować wesele w stylu folk?
- Gdzie urządzić folkowe wesele?
- Folkowe dekoracje na wesele
- Potrawy na wesele w stylu folk
- Czego nie może zabraknąć w stroju państwa młodych?
- Jak się ubrać na folkowe wesele jako gość?
- Wesele w stylu folkowym – dla kogo?
Wesele w stylu folk – czym się charakteryzuje?
Folkowe wesele to uroczystość, która nawiązuje to tradycji ludowej regionów górskich bądź kaszubskich. Podczas takiego przyjęcia wszelkie dekoracje, jak i stroje państwa młodych inspirowane są barwnymi wzorami ludowymi.
Etno a folk – jaka jest różnica?
Dość często wesela folk mylone są ze stylem etnicznym, jednak różnica pomiędzy nimi jest znaczna. Styl folk nawiązuje do polskiej tradycji ludowej, natomiast etno inspiruje się tradycjami i zwyczajami kultur z całego świata.
Jak zorganizować wesele w stylu folk?
Ze względu na to, że folkowe wesele jest bardzo charakterystyczne, to warto taki motyw przewodni przejąć od początku przygotowań. Najlepiej, jeśli już na zaproszeniach ślubnych oznajmicie gościom, że Wasze wesele będzie organizowane w takim stylu. Dzięki temu, że uprzedzicie ich wcześniej o swoich zamiarach, będą mieli czas odpowiednio przygotować się do wesela – kto wie, może niektórzy posilą się na wypożyczenie stroju prawdziwego juhasa!
Ze względu na to, że polski folklor jest bardzo barwny i złożony, to dobrym pomysłem będzie wynajęcie odpowiedniego dekoratora sali weselnej. Pomoże on Wam urządzić wesele w określonej stylistyce, dzięki czemu nie będziecie musieli godzinami studiować informacji o ludowych dekoracjach i strojach. Jeśli jednak zdecydujecie się urządzić samodzielnie wesele w stylu folk, to poniżej znajdziecie garść informacji, która ułatwi Wam to zadanie.
Gdzie urządzić folkowe wesele?
Styl folk jest nie tylko pochwałą tradycji, lecz także swojskości i naturalności, dlatego dobrym pomysłem będą miejsca o klimatach rustykalnych lub typowo góralskich.
Tradycyjnie góralskie wesela odbywały się w karczmach bądź gospodach, które swoim klimatem doskonale oddają ludowy charakter. Jednak to wcale nie znaczy, że nie możecie zorganizować przyjęcia na klasycznej weselnej sali. Pamiętajcie, że siła folkowego klimatu tkwi w dodatkach!
Folkowe dekoracje na wesele

Folkowy styl wesela inspirowany jest tradycją i dekoracjami malowanymi naturą.
Na sali weselnej królują barwne tkaniny w ludowe wzory. Stoły najczęściej przywdziane są w tradycyjne haftowane obrusy i serwetki. Obowiązkowym elementem w dekoracjach ślubnych na folkowe wesele są także polne kwiaty, które stanowią pochwałę i prostotę wobec wiejskiego życia.
Pośród stołów zasianych polnymi kwiatami bardzo często układane są stosy siana, które są doskonałym tłem dla dekoracji stworzonych z regionalnych plonów.
Potrawy na wesele w stylu folk
Na prawdziwym folkowym weselu nie może zabraknąć swojskiego jadła i alkoholu. Prawdziwi Górale czy Kaszubi nie zjedzą posiłku bez skropienia ich mocnym trunkiem, dlatego zadbajcie o to, by przy stołach wszyscy goście mieli dostęp do odpowiedniego napoju na poprawę trawienia.

Potrawy na folkowe wesele powinny być dopasowane do kultury regionu, który będzie inspiracją dla Waszego wesela. Na góralskich przyjęciach z pewnością nie powinno zabraknąć kwaśnicy czy popularnych oscypków.
Czego nie może zabraknąć w stroju państwa młodych?

Wesele w stylu folkowym rządzi się swoimi prawami, dlatego państwo młodzi najczęściej mają dość nietypowe stroje. Dobierając stroje, puśćcie wodzę fantazji i zainspirujcie się tradycyjnymi wzorami wybranego regionu.
Panna młoda w stylu folk
W zależności od regionu suknia ślubna panny młodej różni się ornamentacją. Mają one jednak jeden wspólny mianownik – wszystkie zawierają kolorowe motywy. Polski folk najczęściej nawiązuje do kwiatów polnych, dlatego nierzadko kreacja panny młodej kwiecisty motyw ludowy.
Jeśli jako panna młoda nie chciałabyś rezygnować w dniu ślubu z klasycznej białej sukni, to postaw na odpowiednie dekoracje, która nadadzą stylizacji folkowego charakteru. W tym zadaniu świetnie sprawdzą się:
- czerwone korale lub inna ludowa biżuteria,
- barwne chusty ludowe,
- kolorowe opaski w stylu folk.
Strój pana młodego na ludowym weselu
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pana młodego. Mężczyźni w zależności od regionu mają inne ludowe stroje na ślub, jednak ludowy charakter możesz podkreślić za pomocą dodatków. Folkowy akcent na marynarce od garnituru lub kolorowa muszka będą odpowiednim wyborem.
Jak się ubrać na folkowe wesele jako gość?
Wybierając się na folkowe wesele, nie musicie wcale odwiedzać przebieralni ze strojami na karnawał, żeby dopasować się do klimatu. Wystarczy, że postawicie na mały akcent ludowy, który będzie nawiązywał do tradycji regionu. Kobiety mogą np. założyć czerwone korale, a mężczyźni charakterystyczne folkowe czapki.
Wesele w stylu folkowym – dla kogo?
Wesela w stylu folk w ostatnim czasie zbierają ogromne rzesze sprzymierzeńców głównie z powodu znudzenia młodych ludzi klasycznymi, prostymi aranżacjami, które sprawiają, że Wasz wyjątkowy dzień wygląda jak tysiące innych „wyjątkowych dni” innych par.
Jeśli męczą Was minimalistyczne dekoracje i chcecie, by Wasze wesele było ubrane w wielobarwne wzory, to folkowe wesele idealnie wpisze się w Wasze wymagania.