Reklama

Slow weddling to sposób na alternatywne wesele, w którym nie obowiązują sztywne zasady. Taki styl wesela dopuszcza pełną dowolność w kwestii strojów, harmonogramu i trzymania się tradycyjnych elementów rodzinnej imprezy. W tym przypadku możesz śmiało rezygnować z pierwszego tańca, oczepin czy przemów, a skupić się na tych elementach, które przyniosą ci radość. Pod tym względem do wymarzone wesele dla osób, które nigdy nie chciały mieć tradycyjnego ślubu i wesela.

Reklama

Spis treści:

  1. Slow wedding na przekór tradycji - czym jest slow wedding?
  2. Dla kogo jest wesele w stylu slow wedding?
  3. Korzyści wynikające z wesela typu slow wedding
  4. Minusy wesela slow wedding
  5. Slow wedding krok po kroku - jak zorganizować takie przyjęcie weselne?
  6. Koszt slow wedding
  7. Jak ubrać się na slow wedding?

Slow wedding na przekór tradycji - czym jest slow wedding?

Slow wedding to wesele w stylu slow life. Taki styl życia uwielbia spokój i harmonię, a także skupia się na powolnym tempie i celebrowaniu każdej chwili. Pomaga cieszyć się drobnymi rzeczami, zrelaksować i zapomnieć o stresie. Idea slow pomaga docenić piękno drobnych rzeczy, prostą elegancję, muzykę, a także życie w klimacie eko. Takie wartości przenoszą się także na tematykę ślubną. Slow wedding z dala trzyma się od sztywnych norm, tradycji i spięcia wynikającego z napiętego harmonogramu.

Getty Images@Thomas Barwick

Dla kogo jest wesele w stylu slow wedding?

Nie ma co ukrywać, że wesele w stylu slow jest zdecydowanie dość wymagającym przedsięwzięciem ze strony organizacyjnej, jednak daje dużo korzyści. Planowanie slow wedding będzie idealne dla osób, które cenią sobie czas pełen emocji, skupiania się na przeżywaniu ważnego wydarzenia, a także na zabawie z bliskimi, na które pozwoli mniejsza liczba obowiązków związanych z formalnymi elementami uroczystości.

Zobacz także: Stół wiejski na wesele – ile kosztuje, jak go udekorować i co warto na nim umieścić?

Korzyści wynikające z wesela typu slow wedding

Już wspomniałam o tym, że ślub i wesel w klimacie slow ma wiele plusów. To może być świetny sposób na wesele budżetowe, ponieważ możecie w jego przypadku postawić na różne nietuzinkowe rozwiązania. Zamiast wynajmowania weselnej sali, możecie zorganizować wesele w ogrodzie z grillem i muzyką puszczaną z laptopa. Indywidualizm takiego wydarzenia to kolejna jego zaleta. Dzięki temu, że odchodzisz od tradycyjnych rozwiązań, możesz postawić na imprezę zgodną ze swoimi przekonaniami. To sprawi, że zachowa swój unikalny styl, a wyjątkowa atmosfera z pewnością na długo zapadnie w pamięć tobie i twoim gościom. Taka wizja wesela jest zdecydowanie kusząca!

Minusy wesela slow wedding

Jednak slow wedding ma także swoje minusy. Jako odejście od tradycji może spotkać się z niezadowoleniem bardziej konserwatywnych gości, a odpuszczenie "obowiązkowego" harmonogramu może wzbudzić oburzenie bardziej przesądnych osób. Z perspektywy czasu możesz także żałować rezygnacji z niektórych elementów wesela, jednak należy pamiętać, że najważniejsze jest to, jak będziesz się czuć z nim w miejscu, w którym aktualnie jesteś. Dodatkowo takie wesele wymaga zaplanowania od a do z - nie zlecisz jego organizacji oraz planowania komuś z zewnątrz, ponieważ to właśnie ty i twoja przyszła druga połówka dopasowujecie je do swoich potrzeb i oczekiwań. Mimo to warto pamiętać, że możesz poprosić świadków o pomoc, którzy z pewnością podpowiedzą odpowiednie rozwiązania.

Getty Images@Hans Neleman

Zobacz także: Kwiaty na wesele w różnych stylach: rustykalne, boho, glamour, retro

Slow wedding krok po kroku - jak zorganizować takie przyjęcie weselne?

Planując takie wydarzenie, należy zacząć od odpowiedniego miejsca. Liczy się oryginalny pomysł, który będzie pasował do ciebie i twojej drugiej połówki. Możecie zorganizować wesele poza miastem, w otoczeniu przyrody. Slow wedding idealnie pasuje do przyjęć weselnych na świeżym powietrzu. Zwróć uwagę na estetykę całego wydarzenia - idealnie spisze się tu sielski wystrój rustykalny lub boho.

Menu także jest kwestią do przemyślenia. Wiele par w przypadku slow wedding decyduje się na slow food - zdrowe i naturalne produkty lokalne, szwedzki stół, z którego każdy z gości będzie mógł nałożyć odpowiednią dla siebie porcję oraz dbałość o zróżnicowane menu weselne będą kluczowe.

Muzyka na przyjęcie weselne także powinna odpowiadać klimatowi całej imprezy. Możesz postawić na delikatną muzykę jazzową lub klasyczną, która będzie podczas waszego wesela wprowadzać gości w odpowiedni klimat. Ale muzyka weselna nie musi być poważna. Równie dobrze możecie stworzyć playlistę z ulubionymi kawałkami, które wiecie, że rozruszają tłum. Jeśli zdecydujecie się na pierwszy taniec, koniecznie zróbcie go w swoim stylu!

Organizacja ślubu w stylu slow oznacza dbałość o drobne detale, które pomogą gościom się odprężyć i skupić na świetnej zabawie. Takie kameralne wesele możecie wyprawić w niewielkim gronie najbliższych. Główne cechy takiego wesela to prostota połączona z niewymuszoną, minimalistyczną elegancją i naturalny motyw przewodni. Jeśli chcesz zorganizować takie nowoczesne wesele, koniecznie uprzedź o tym swoich gości. W zaproszeniach umieść informację o braku dress code'u i ścisłego harmonogramu, a także nadmień, że najważniejsza dla was w tym dniu jest wyjątkowa atmosfera i celebrowanie tak ważnego wydarzenia. Same zaproszenia warto również utrzymać w minimalistycznym, delikatnym stylu.

Getty Images@Halfpoint

Zobacz także: Dekoracje podwórka na wesele są równie ważne, co dekoracje sali. Jak stworzyć na swoim weselu prawdziwy, zaczarowany ogród?

Koszt slow wedding

Organizowanie wesela w stylu slow może zająć sporo czasu oraz pracy, ale zdecydowanie warto postawić na takie planowanie ślubu i wesela. Sprawia to, że ten wyjątkowy dzień pozostawi piękne wspomnienia, ale bardzo ważne jest umiejętne rozplanowanie kosztów takiego wesela. Na wielu rzeczach będziesz mogła zaoszczędzić, chociażby jeśli zamiast wynajmowania sali wybierzesz ogródek w domu lub zamiast wynajmowania didżeja sama z drugą połówką stworzysz playlistę do odtworzenia. Jednak koszty niektórych rzeczy mogą wzrosnąć. Jedną z nich jest menu, które zazwyczaj stawia na naturalne i świeże produkty, których cena jest zazwyczaj nieco wyższa.

Cena uzależniona jest także od liczby weselników. Jeśli decydujesz się na duże przyjęcie, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że koszty imprezy znacznie wzrosną. Inaczej sprawa wygląda w przypadku niewielkich imprez. Pamiętaj, że mniej znaczy więcej i warto zawsze stawiać na jakość, nie ilość lub liczbę - ta zasada dotyczy również gości.

Z pewnością optymalizacja kosztów wesela jest jednym z największych plusów slow wedding. Możesz dowolnie rozporządzać budżetem i wybierać, na czym warto oszczędzić, a w co warto włożyć większe środki.

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty trudno jest ustalić konkretne widełki dla wesela w stylu slow. Jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na znaczne podwyższenie lub obniżenie kosztów, jednak musisz pamiętać o tym, że takie swobodne wesele w unikalnym stylu jest w pełni zależne od ciebie i ze spokojem możesz je dopasować do twojego budżetu.

Jak ubrać się na slow wedding?

Slow wedding oznacza dobrą zabawę i nietrzymanie się ślubnych konwenansów, dlatego nie ma określonego dress code'u. Z pewnością będzie to ulga dla twoich gości, którzy nie będą czuli się tak stremowaniu wyborem odpowiednich stylizacji. Zamiast tego każdy będzie mógł postawić na swój indywidualny styl i ubrać to, w czym będzie się czuł najlepiej. Taka dowolność ściąga także z ciebie odpowiedzialność za wymyślenie dress code'u. Oczywiście to twój dzień, więc jeśli nie chcesz, by ktoś pojawił się w dresach, możesz ograniczyć delikatnie swobodę gości w ubiorze. Wystarczy, że zaznaczysz to w zaproszeniu, aby każdy mógł się dowiedzieć wcześniej, czego może się spodziewać po uroczystości.

Reklama

Jak ci się podoba idea slow wedding? Zdecydowałabyś się na urządzenie przyjęcia weselnego w takim klimacie, czy może jesteś tradycjonalistką przywiązaną do obrządków charakterystycznych dla imprezy tego typu?

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane