Wesele w stylu vintage – na czym polega i jak je urządzić?
Wesele w stylu vintage to niepowtarzalny motyw tematyczny, który pozwoli przenieść Waszą uroczystość weselną w czasie! Inspiracja latami 1920-1970 pozwala na stworzenie wyjątkowego wydarzenia, które zachwyci Waszych gości.

Przyjęcia stylizowane na poprzednie dekady cieszą się coraz większą popularnością wśród młodych par. Jeśli także zastanawiacie się nad weselem vintage, to w tym artykule znajdziecie wszystkie odpowiedzi na najważniejsze pytania, które pomogą wam zadecydować, czy właśnie taki styl weselny jest waszym wymarzonym.
Spis treści:
- Wesele w stylu vintage – co to właściwie oznacza?
- Jak urządzić przyjęcie weselne w starym stylu?
- Gdzie urządzić wesele vintage?
- Dekoracje weselne w stylu vintage
- Jaka suknia ślubna na wesele w starym stylu?
- Pan młody w stylu vintage – co powinien ubrać?
- Wesele vintage – dla kogo?
- Ile kosztuje wesele w stylu vintage?
Wesele w stylu vintage – co to właściwie oznacza?
Moda vintage inspirowana jest fasonami i dekoracjami z minionych epok. W przeciwieństwie do stylu retro, który odnosi się stricte do czasów PRL'u, styl vintage może nawiązywać do dowolnego okresu.
Wesele vintage może być więc urządzone w duchu lat 20. czy późniejszych 50. Podstawą takiego motywu przewodniego są odpowiednie dodatki, które oddadzą klimat dawnych czasów.
Jak urządzić przyjęcie weselne w starym stylu?

Urządzenie wesela tematycznego w takim stylu nie należy do najprostszych zadań. Dlaczego? Organizacja przyjęcia, które będzie dobrze oddawać „ducha” poprzednich epok, wymaga naprawdę sporego researchu.
Zanim przejdziecie do wyboru dekoracji czy mebli na Wasze wesele, musicie upewnić się, co do ich stylistyki – czy na pewno pasują do wybranej epoki.
W Internecie znajdziecie cały zbiór przeróżnych informacji, które nierzadko będą ze sobą sprzeczne. Warto przez organizacją wesela w stylu vintage upewnić się, co do słuszności wszelkich przeczytanych wiadomości, aby Wasza uroczystość rzeczywiście wyglądała jak przyjęcie vintage.
Jeśli już upewnicie się do słuszności wszelkich informacji, które udało Wam się znaleźć, to czas rozpocząć organizację wesela w stylu vintage! Pierwszy krok to powiadomienie gości o Waszym motywie przewodnim.
Uprzedźcie gości odpowiednio wcześniej o tematyce wesela
Jeśli chcecie, by rodzinne zdjęcia z Waszego wesela wyglądały jak z minionej epoki, to powiadomcie o swoich planach gości weselnych. Świetnym pomysłem będzie umieszczenie na zaproszeniach informacji o tym, jaki motyw przewodni będzie miało Wasze przyjęcie. Poproście gości o odpowiednie stylizacje, które będą oddawać styl vintage Waszego wesela.
Gdzie urządzić wesele vintage?
Idealne miejsce na ślub i wesele w stylu vintage swoją stylistyką powinno nawiązywać do wybranej epoki. Nie musicie koniecznie wybierać drogiego zabytkowego dworku. Wystarczy, że urządzicie przyjęcie np. w restauracji historycznej.
Dość często młode pary, które decydują się na wesele vintage, włączają do swoich aranżacji elementy stylu rustykalnego, który w romantyczny sposób podkreśla ducha przeszłości. Jeśli również chcecie zdecydować się na połączenie obu styli, to świetnym pomysłem będzie np. stara wiejska chata. W końcu w dawnych czasach zarówno ślub, jak i wesele, znaczącej większości osób odbywały się właśnie w takich miejscach!
Dekoracje weselne w stylu vintage
Dość często charakterystyki wesel vintage zawierają informację o tym, że wszelkie dekoracje powinny łączyć się z nowoczesnymi elementami. Jest to jednak przykład internetowej dezinformacji. Prawdziwe przyjęcie weselne w stylu vintage nie powinno być mieszanką różnych epok. Styl vintage to nie styl eklektyczny, i spójność elementów powinna „grać pierwsze skrzypce”. Warto pamiętać, że detale odpowiadają za finalny wygląd Waszego przyjęcia. Przywiązujcie uwagę nawet do (z pozoru) najmniejszych rzeczy.
Niezbędne dekoracje na wesele vintage

Na Waszym weselu nie powinno zabraknąć antyków w postaci starych maszyn, oldschool'owych zegarów czy obrusów z koronki. Co więcej, warto pamiętać, że w XX wieku mało kto miał możliwość jazdy samochodem, dlatego w dekoracji nie powinno zabraknąć także skórzanych walizek podróżnych. Były one bardzo charakterystycznych elementem wesel w minionych epokach, gdyż znacząca większość zaproszonych na przyjęcie, podróżowała pociągiem bądź bryczką, a w takich miejscach pozostawienie bagażu jest niemożliwe.
Na weselu w starym stylu nie może zabraknąć kwiatów

Kwiaty są obowiązkowym elementem każdego wesela vintage. W przypadku tej dekoracji można popełnić jednak niemałe faux pas. Pamiętajcie, że niektóre modele kwiatów (np. niebieskie róże) nie były dostępne dla naszych babć czy prababć, dlatego bo kwieciste inspiracje warto sięgnąć do starych zdjęć.
Bezpiecznym rozwiązaniem będą np. piwonie, gipsówki (szczególnie pasujące do stylu rustykalnego) lub białe róże. To właśnie one były najbardziej w modzie kilkadziesiąt lat temu.
Rodzinne zdjęcia w duchu przeszłości

Vintage wesele powinno przenieść Was niczym wehikuł czasu, dlatego nie powinno na nim zabraknąć także czarno-białych zdjęć rodzinnych. Warto postawić je w różnych miejscach sali, jako dekoracje.
Jaka suknia ślubna na wesele w starym stylu?

Styl vintage jest wyrazem pochwały dla minionych lat, dlatego świetnie sprawdzą się tradycyjne suknie ślubne. Być może w szafie Twojej mamy bądź babci wciąż wisi jej suknia ślubna? Jej renowacja i małe przeróbki krawieckie mogą zdjąć z Twojej głowy problem związany z poszukiwaniem i mierzeniem sukienek. Poza tym taki gest będzie cudownym symbolem poszanowania tradycji rodzinnych.
Jeśli jednak wolisz zakupić nową suknię, to kieruj się stylistyką wybranej epoki. W latach 20. i 50. kobiety nie nosiły szczególnie odkrytych strojów, dlatego bardzo głęboki dekolt czy krótki dół raczej nie będą dobrym wyborem. Postaw bardziej na klasykę! Długa koronkowa sukienka z podkreśloną talią czy prosta suknia ślubna wzbogacone o białe perły będą doskonałym rozwiązaniem.
Mała uwaga: Warto pamiętać, że stare suknie ślubne nie były szyte w idealnie białym kolorze, lecz miały dość ciepły pożółkły odcień.
Pan młody w stylu vintage – co powinien ubrać?

W przypadku pana młodego najważniejszy jest wybór odpowiedniego garnituru. Choć obecnie coraz częściej w modzie jest kraciasty garnitur na ślub, to w przypadku wesela vintage zdecydowanie lepiej postawić na bardziej powściągliwe fasony. Proste, eleganckie garnitury będą najlepszym wyborem.
Pan młody powinien także wybrać klasyczne buty. Klimat vintage dobrze oddają skórzane brogsy lub monki, które były najczęstszym uzupełnieniem weselnych stylizacji.
Wesele vintage – dla kogo?
Jeśli uwielbiacie wspólnie oglądać stare filmy i fascynuje Was moda dawnych lat, to postawcie na styl vintage. Wesele urządzone w takim klimacie sprawi, że ten wyjątkowy dzień będzie dla Was naprawdę idealny.
Pamiętajcie, że styl vintage nie będzie podobał się każdemu i możecie usłyszeć niejedno narzekanie podczas wręczania zaproszeń weselnych, lecz to jest Wasze wesele i jego klimat ma być przede wszystkim zgodny z Waszymi oczekiwaniami.
Ile kosztuje wesele w stylu vintage?
W przypadku przyjęcia vintage takie pytanie jest niemałą pułapką. Koszt organizacji takiego wesela będzie się znacząco różnił w zależności od tego, który dokładnie motyw przewodni wybierzecie.
Jeśli zainspirujecie się uroczystościami w stylu Wielki Gatsby, które doskonale oddają splendor przyjęć brytyjskiej arystokracji z 20 lat XX wieku, to koszt wesela vintage może sięgnąć nawet kilkuset tysięcy.
Jeśli natomiast za motyw przewodni wybierzecie sobie wesela PRL, to cena przyjęcia weselnego w stylu vintage może lekko przekroczyć 10 tysięcy złotych.