Zmówiny, czyli zapoznanie rodziców Pary Młodej. Jak zorganizować imprezę zaręczynową?
Zmówiny to staropolska tradycja ślubna, która w obecnych czasach jest kultywowana w nowej i odświeżonej wersji. Dla dużej liczby Par Młodych zapoznanie rodziców po zaręczynach jest obowiązkowym punktem przy planowaniu ślubu. Sprawdź, jakie jest pochodzenie tradycji zmówin, jak przebiegają w obecnych czasach i jak je zorganizować!

Zmówiny to oficjalne poznanie rodziców Młodej Pary. Najczęściej odbywa się zaraz po zaręczynach i jest świetną okazją na dogadanie formalności związanych ze ślubem oraz prezentację pierścionka zaręczynowego. Tradycyjnie zmówiny odbywają się w domu Panny Młodej, Pana Młodego lub jednego z teściów. W obecnych czasach Narzeczeni często przenoszą je jednak do restauracji. Jeśli chcesz dowiedzieć się, skąd pochodzi tradycja zmówin i jak je zorganizować, czytaj dalej.
Spis treści:
- Historia zmówin. Skąd pochodzi ta tradycja?
- Dlaczego warto zorganizować zmówiny?
- Kiedy zorganizować zmówiny i jak przebiegają?
- Gdzie zorganizować kameralne zmówiny?
- O czym rozmawiać na zmówinach?
- Co kupić na zmówiny? Prezenty dla rodziców
Historia zmówin. Skąd pochodzi ta tradycja?
Skąd wzięła się tradycja zmówin? Zapoznanie rodziców przyszłej Pary Młodej to staropolski zwyczaj, który miał określoną funkcję. Jego celem było przede wszystkim omówienie kwestii finansowych związanych z przygotowaniem wesela i przekazaniem posagu Panny Młodej. Oczywiście spotkanie Narzeczonych z przyszłymi teściami miało także charakter symboliczny. W dawnych czasach nie brakło obrzędów, które podkreślały wagę uroczystości. W pewnych regionach znajomi przyszłych małżonków palili stopek słomy lub siana przed domem, w którym przebiegały zmówiny. Pan Młody był zobowiązany wyjść przed budynek z butelką wódki i napić się przynajmniej po jednym kieliszku z każdą z osób, która uczestniczyła w obrzędzie. Co ciekawe, w niektórych regionach wiejskich ta tradycja obowiązuje do dziś.
W obecnych czasach zmówiny nie są obowiązkowym punktem w ślubnym harmonogramie, szczególnie ze względu na brak potrzeby omawiania kwestii finansowych przez rodziców obu stron. Jednak duża liczba Państwa Młodych decyduje się na zorganizowanie zapoznawczego spotkania rodziców. W końcu kolacja zaręczynowa dla całej rodziny to bardzo fajny pomysł na przełamane lodów.
Zobacz także: Pokładziny - tradycja publicznej nocy poślubnej w dawnej Polsce. Na czym polegały?
Dlaczego warto zorganizować zmówiny?
Tak jak wcześniej wspomniałam, w obecnych czasach nie ma obowiązku organizowania zmówin. Nie oznacza to jednak, że spotkanie rodziców narzeczonych przed ślubem nie jest dobrym pomysłem. Szczególnie, jeśli nie mieli się wcześniej okazji poznać. Mimo tego, że planowanie wesela to czasochłonne i pracochłonne zajęcie, większość Narzeczonych decyduje się na zorganizowanie spotkania dla rodziców, aby oficjalnie ogłosić zaręczyny.
W dawnych czasach tradycja organizowania zmówin była ściśle połączona z dopełnianiem formalności w sferze finansów. Obecnie ma odrobinę bardziej symboliczne znaczenie, jednak również spełnia określoną funkcję. Jeśli rodzice Narzeczonych nie mieli okazji wcześniej złapać kontaktu, mogliby czuć się niezbyt komfortowo podczas samego ślubu i wesela, kiedy prawdopodobnie spędzą ze sobą sporo czasu, podczas pozowania do zdjęć, pomagania Państwu Młodym i wznoszeniu toastów. Zmówimy to dobra okazja, aby przełamać lody i złapać wspólny język w bardziej kameralnym gronie. Co więcej, to łatwy sposób na okazanie szacunku dla rodziców przez przyszłą Parę Młodą oraz możliwość 'pochwalenia' się pierścionkiem.
Kiedy i jak zorganizować zmówiny rodziców? Czytaj dalej.

Kiedy zorganizować zmówiny i jak przebiegają?
Kiedy należy zorganizować zmówiny rodziców? Kolacja lub obiad zaręczynowy powinny odbyć się zaraz po przysłowiowym wręczeniu pierścionka. Przyjęło się, że są organizowane mniej więcej rok przed ślubem, jednak wiadomo, że wszystko zależy od harmonogramu Państwa Młodych i przyszłych teściów. Najważniejsze, żeby spotkanie rodziców narzeczonych odbyło się przed dniem zaślubin.
Jak przebiegają zmówiny? I w tym przypadku nie ma określonego, ścisłego harmonogramu. Najczęściej jednak spotkanie przyszłych teściów rozpoczyna się od wręczenia prezentów i prezentacji pierścionka zaręczynowego. Następnie rodzina zasiada do stołu, by wspólnie zjeść posiłek, a dalszy przebieg uroczystości zależy od atrakcji przygotowanych przez Narzeczonych.
Podsumowując, najprostszy plan zmówin to:
- Pierwsze oficjalne spotkanie rodziców po zaręczynach i zapoznanie przyszłych teściów, jeśli wcześniej się nie znali.
- Wręczenie prezentów dla rodziców Narzeczonych.
- Prezentacja pierścionka zaręczynowego.
- Wspólny posiłek - obiad lub kolacja, w zależności od preferencji przyszłych małżonków.
- Ewentualne atrakcje, takie jak spacer, impreza lub spotkanie w większej grupie osób.
Zobacz także: Plan wesela: jak stworzyć harmonogram dnia ślubu? Porady dla nowożeńców
Gdzie zorganizować kameralne zmówiny?
Miejsce organizacji zmówin zależy przede wszystkim od charakteru uroczystości. W dawnych czasach tradycyjny zaręczynowy obiad odbywał się najczęściej w domu Panny Młodej. Obecnie miejsce spotkania to temat indywidualny. Jeśli Narzeczeni stawiają na kameralne spotkanie w gronie najbliższych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby odbyło się w ich wspólnym domu lub mieszkaniu.
Wcześniejsze spotkanie rodziców może odbyć się również w domach teściów, zarówno od strony Pana Młodego, jak i Panny Młodej. Musimy jednak pamiętać, że w ten sposób przerzucimy na nich część odpowiedzialności za organizację wydarzenia, taką jak przygotowanie posiłku i zakup napojów. Zanim zdecydujemy się na taki krok warto upewnić się, że każda ze stron czuje się z tym komfortowo.
Coraz częściej zmówiny dla rodziców są organizowane w restauracjach i cocktail barach. Kolacja zaręczynowa 'na mieście' to fajny pomysł dla zapracowanych Narzeczonych, którzy wolą zrezygnować z samodzielnego przygotowywania posiłku i napojów. Dodatkowo, spotkanie z rodzicami Państwa Młodych na neutralnym gruncie może sprawić, że łatwiej będzie im nawiązać kontakt. No właśnie, o czym rozmawiać na zmówinach?

Zobacz także: Poprawiny: jak zaplanować drugi dzień wesela? Praktyczny poradnik dla nowożeńców
O czym rozmawiać na zmówinach?
Pierwszym tematem, który na pewno pojawi się podczas zapoznania rodziców Pary Młodej, będzie organizacja ślubu i wesela. Teściowie zapytają o wszystkie szczegóły związanie z uroczystością. Tradycyjnie, rodzice przyszłej Panny Młodej powinni wyrazić chęć partycypacji w kosztach. W obecnych czasach zazwyczaj się od tego odchodzi, a Narzeczeni biorą organizację ślubu na swoje barki.
Na zmówinach nie musimy oczywiście rozmawiać tylko o ślubie i weselu. Warto poruszać przyziemne i codzienne tematy, takie jak praca, hobby, zainteresowania i plany na przyszłość, aby wszyscy mieli okazję jak najlepiej się poznać.
Musimy pamiętać, że przy planowaniu zmówin Państwo Młodzi nie powinni za bardzo stresować się ewentualnymi tematami do rozmów. Poznanie rodziców to formalność, która może, ale nie musi przerodzić się w prawdziwą, rodzinną więź. Nie ma co narzucać sobie zbyt dużej presji. W końcu atmosfera zmówin będzie o wiele lepsza, kiedy wszystkie strony się wyluzują.
Zobacz także: Ślub bez wesela – jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?
Co kupić na zmówiny? Prezenty dla rodziców
Zapoznanie rodziców Narzeczonych to niezwykle ważna okazja, szczególnie, jeśli przyszli teściowie nie mieli okazji wcześniej się spotkać. Przyjęło się, że aby odpowiednio okazać im szacunek, podczas kolacji czy obiadu powinni zostać obdarowani prezentami. Co kupić na zmówiny dla rodziców przyszłej Pary Młodej?
Według tradycji, Pan Młody ma obowiązek przynieść kwiaty dla przyszłej żony oraz teściowej, a także upominek dla teścia. W dawnych czasach był to najczęściej alkohol, a obecnie ten zwyczaj jest podtrzymywany. Oczywiście, jeśli teść nie pija alkoholu, prezent może zostać zamieniony na dobre czekoladki lub bardziej osobisty upominek, wybrany wspólnie przez Narzeczonych. Co ważne, zgodnie z tradycją, to rodzice Panny Młodej powinni zostać obdarowani jako pierwsi.
Co z prezentem dla rodziców Pana Młodego? W tym przypadku nie ma określonych tradycyjnie zasad, jednak większość Narzeczonych zgadza się, że aby atmosfera zmówin utrzymywała się na wysokim poziomie, i oni powinni zostać obdarowani. Najłatwiej jest pójść tropem prezentów dla teściów od strony Panny Młodej - kwiaty dla matki, alkohol lub czekoladki dla ojca.
Oczywiście, takie prezenty będą najodpowiedniejsze na pierwsze spotkanie rodziców. Jeśli wszyscy już dobrze się znają, mogą bez problemu pozwolić sobie na bardziej personalne prezenty, takie zastawa czy biżuteria.
Nasza recepta na udane zmówiny? Dobry humor i dobre nastawienie. Obiad zaręczynowy to okazja, podczas której powinniśmy celebrować radość.

Zobacz także: Prezent dla rodziców na ślub. 10 najlepszych propozycji