Dom panny młodej to miejsce symboliczne. Często to właśnie tam przyszła mężatka spotyka się z druhnami przed ceremonią, aby wspólnie się do niej przygotować, zrobić zdjęcia i wznieść pierwszy toast. Coraz większa liczba osób decyduje się na zdobienia tej przestrzeni w weselnej estetyce, które mają sprawić, że przygotowania do ślubu będą jeszcze bardziej magiczne. Zobacz, jak ozdobić dom panny młodej na wesele zgodnie z tradycją i obowiązującymi trendami.

Reklama

Spis treści:

  1. Czy dekoracja domu na wesele to konieczność?
  2. Jak udekorować wejście domu Panny Młodej na wesele?
  3. Dom Panny Młodej - dekoracje ślubne i weselne
  4. Dekoracja pokoju na błogosławieństwo
  5. Dom Pana Młodego - jak go ozdobić?

Czy dekoracja domu na wesele to konieczność?

W dawnych czasach przybieranie domu panny młodej było związane z tradycją. To właśnie w tych progach odbywało się błogosławieństwo, czyli zwyczaj podczas którego rodzice narzeczonej 'oddawali' ją w ręce przyszłego męża. Z tego powodu na bramie wjazdowej, drzwiach oraz w jednym z pomieszczeń były umieszczane dekoracje. W zależności od zwyczajów w danym regionie, mogły być to kwiaty, suszki, dekoracyjne owoce, wstążki, plecionki czy zdjęcia rodzinne. Jako, że coraz większa liczba par młodych rezygnuje z samego obrzędu błogosławieństwa, w obecnych czasach dekoracja weselna domu panny młodej nie ma aż tak symbolicznego znaczenia. Dalej decyduje się na nią jednak spora liczba przyszłych mężatek.

Czy przybranie domu panny młodej na wesele jest koniecznością? No pewnie, że nie. Dodatki, akcesoria i dekoracje to fakultatywny element, który ma sprawić, że narzeczona poczuje się jeszcze bardziej magicznie w tym ważnym dniu. Jeśli jednak przyszła mężatka nie ma na to czasu ani ochoty, nie musi w żaden sposób zaznaczać w swoim domu czy mieszkaniu tego, że niedługo wychodzi za mąż.

Co w przypadku, jeśli wesele odbywa się w domu panny młodej? Otóż również wtedy dekoracje ślubne nie są musem. W tym wypadku jednak większość par się na nie decyduje.

Zobacz także
Getty Images/ThomasBarwick

Jak udekorować wejście domu panny młodej na wesele?

Według staropolskiej tradycji, panna młoda powinna w dniu wesela udekorować bramę wjazdową na posesję. To zwyczaj, który 'obwieszczał' całej miejscowości, że kobieta zmienia stan cywilny. Na bramie były wieszane puste puszki, kokardki, kwiaty czy balony. Mimo tego, że w obecnych czasach nie jest to najważniejszy element przygotowań do ślubu, przybranie bramy wjazdowej może być miłym akcentem nawiązującym do naszych tradycji. Jakie są inne, staropolskie zwyczaje? Zgodnie z tradycją, drzwi wejściowe panny młodej powinny zostać ozdobione obręczą, wykonaną z drewna, żywych kwiatów, koronki i wstążek. Obręcz na dom przyszłej mężatki może również zostać zrobiona z balonów, na przykład w kolorze bieli, bladego różu lub złota.

Obecnie panna młoda wraz z druhnami lub rodziną decyduje się najczęściej na przybranie ogrodu - szczególnie, jeśli ma zamiar później zaprosić do siebie gości weselnych. Fajnym pomysłem jest postawienie lampionów, zarówno przy schodach wejściowych, jak i w zielonych częściach terenu. Ogród możemy ozdobić także białymi wstążkami i balonami. Elewację możemy doświetlić za pomocą małych lampek na kablu. Warto wybrać jeden produkt stworzony do użytku na zewnątrz, aby przetrwał ewentualne niekorzystne warunki pogodowe.

Getty Images/EkaterinaGoncharova

Dom panny młodej - dekoracje ślubne i weselne

Jak udekorować wnętrze domu Panny Młodej na wesele? Podstawowym elementem, który często wybierają narzeczone, są świeże rośliny. Kwiaty to idealna dekoracja weselna szczególnie, jeśli postawimy na białe i bladoróżowe pąki róż oraz piwonii. Będą prezentować się pięknie na wszystkich zdjęciach z przygotowań do ślubu. Fajnym elementem ozdobnym są także wszelkiego rodzaju białe wstążki i kokardy, które przyszła mężatka może umieścić na krzesłach, poręczach i żyrandolach. Nie możemy zapomnieć o balonach, na przykład w kształcie literek, układających się w związany z tematyką napis. Nastroju w pomieszczeniu mogą dodać dekoracyjne świece. Jeszcze lepiej, jeśli będą zapachowe.

Dekoracja domu panny młodej z przymrużeniem oka? Postaw na akcesoria rodem z wieczoru panieńskiego. Śmieszne przeróbki zdjęć czy kolorowe konfetti to ozdoby, które wprowadzą cię w dobry humor jeszcze na wiele godzin przed pójściem do ołtarza.

Podsumowując, najczęściej wybierane dekoracje domu na wesele, to:

  • świeże kwiaty,
  • wstążki, kokardy i falbany,
  • świece,
  • balony,
  • zdjęcia,
  • konfetti.

Co ważne, wszelkie dekoracje ślubne powinny wpisywać się w ogólny wystrój domu panny młodej. Akcenty podkreślające powagę uroczystości będą wyglądać najlepiej, jeśli stworzą spójną całość ze stylem wnętrzarskim, pod który zostały zaprojektowane pomieszczenia. Przykładowo, umieszczenie efektownych ozdób w stylu glamour w domu minimalistycznym może wiązać się z niezadowalającym, przerysowanym efektem.

Getty Images/jenlinfieldphotography

Zobacz także: Dekoracje domu na wesele: trendy i inspiracje na nadchodzący sezon

Dekoracja pokoju u panny młodej na błogosławieństwo

Sprawa będzie wyglądała trochę inaczej, jeśli zdecydujesz się na tradycyjne błogosławieństwo. Jeśli chcesz, aby ceremonia odbyła się zgodnie ze zwyczajami, powinnaś postawić na ozdoby domu wpisujące się w określone standardy. Zacznij od wyboru pomieszczenia o odpowiedniej wielkości, które zmieści wszystkich świadków błogosławieństwa, takich jak rodzice, dziadkowie, chrzestni i rodzeństwo.

Jak udekorować pokój na błogosławieństwo? Najważniejszym elementem będzie na pewno miejsce, w którym ustawimy wodę święconą, kropidło oraz krzyż, używane do wykonania obrzędu. Na stole możemy dodatkowo umieścić ozdobną świecę czy bukiet kwiatów, aby całość prezentowała się ciekawiej na zdjęciach. Pamiętaj, że krzyż i woda święcona powinny stać w widocznym miejscu pokoju.

To nie stricte dekoracja weselna, ale przy wybieraniu ozdób na błogosławieństwo warto pomyśleć także o dywanie, na którym narzeczeni będą klęczeć podczas obrzędu. Powinien być miękki i wygodny, a także ozdabiać pomieszczenie. To kolejny akcent, który trudno będzie przegapić podczas późniejszego przeglądania fotografii.

Getty Images/FabriceLerouge

Zobacz także: Dekoracje podwórka na wesele są równie ważne, co dekoracje sali. Jak stworzyć na swoim weselu prawdziwy, zaczarowany ogród?

Dom pana młodego - jak go ozdobić?

Co ciekawe, według staropolskiej tradycji dom pana młodego również powinien zostać ozdobiony na dzień ślubu i wesela. Tam odbywały się tak zwane 'wyprowadziny', czyli ceremonia opuszczenia domu rodzinnego przyszłego małżonka po otrzymaniu błogosławieństwa od rodziców. Wyprowadziny były obserwowane przez gości weselnych i sąsiadów, dlatego często i w tym przypadku decydowano się na przybranie domu. Oczywiście, tak jak w wypadku błogosławieństwa panny młodej, w obecnych czasach odchodzi się od tej tradycji.

Czy w dniu ślubu i wesela warto ozdabiać także dom pana młodego? Nie jest to mus, jednak jeśli przyszły małżonek ma ochotę 'wczuć się' w klimat ceremonii zaślubin, może delikatnie udekorować wnętrze domu. Aranżacje ślubne mogą wpisywać się w estetykę ceremonii albo być traktowane z przymrużeniem oka.

Jak ozdobić dom pana młodego w dniu wesela? I w tym przypadku możemy postawić na efektowne balony, układające się w napis 'groom' lub 'wedding day'. Panowie chętnie stawiają także na ramki ze zdjęciami, które pokazują ważne wydarzenia z ich życia do momentu zaślubin. W pokoju, w którym narzeczony przygotowuje się do ceremonii, nie powinno zabraknąć także kwiatów.

Reklama

Śmieszne dekoracje ślubne dla narzeczonego? Plakaty, na których jego twarz została 'doklejona' do ciała superbohatera, zdjęcia z imprez, na których pan młody odpiął przysłowiowe wrotki albo girlandy z napisami, które sugerują, że właśnie kończy się czas jego wolności, będą dobrym pomysłem.

Reklama
Reklama
Reklama