Dermedic Sunbrella
Wyniki testu
NOVELLISTA ROUGE PRIVÉ
Chcę testować
Kosmetyki Pure by Clochee
Chcę testować
Suplement diety Nourkrin® Woman
Chcę testować
AA LAAB TETRA-C YUZU
Chcę testować
L'Oreal Paris Elseve Glycolic Gloss
Chcę testować
Specjalistyczny Olejek Bio-Oil®
Wyniki testu
Chcę testować
 Garnier Fructis Goodbye Damage
Wyniki testu
DERMIKA MAESTRIA SKIN MATRIX REPAIR
Wyniki testu
Chcę testować
Laureaci
Laureaci
VICHY NEOVADIOL Odżywczy krem na dzień przeciw przebarwieniom SPF 50
Laureaci
Lirene Make me slim
Laureaci
Kosmetyki Lirene
Chcę testować
SHEFOOT Kuracja z mocznikiem
Laureaci
AA Y LIFT SUPREME
Chcę testować
Dove Summer Revived
Wyniki testu
Nowe kosmetyki Maybelline New York
Laureaci
ile do koperty na wesele
Getty Images @andriikobryn
Organizacja

Ile do koperty na wesele? Kwota od pary w 2024 roku

To, ile do koperty na wesele powinniście włożyć, jest wysoce zależne od charakteru przedsięwzięcia oraz stopnia powiązania z nowożeńcami. W 2024 roku koszty jednego miejsca, czyli za tzw. talerzyk, znacznie wzrosły, co również powinno wpłynąć na ostateczną sumę wkładaną do koperty. Duże znaczenie ma także to, czy zdecydujecie się na zakup prezentu weselnego. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, mamy dla was wskazówki i rady, które pomogą w podjęciu decyzji, ile dać na wesele młodej parze.

Goście bardzo często zastanawiają się, ile do koperty na wesele włożyć, ponieważ kwoty te zmieniają się z roku na rok. Ceremonia weselna to rodzaj przedsięwzięcia, na które wybieramy się sporadycznie. To właśnie dlatego trudno oszacować, ile się daje na ślub w danym roku. W 2023 roku koszty jednego miejsca na sali weselnej były zupełnie inne niż aktualne stawki "od osoby". Podane kwoty są szacunkowe, a ostateczna decyzja, ile włożyć do koperty, zależy przede wszystkim od możliwości finansowych zaproszonych gości.

Spis treści:

 1. Koszty wesela a kwota w kopercie w 2024 roku
 2. Od czego zależy to, ile dają na wesele goście?
 3. Ile daje się na wesele od pary?
 4. Ile rodzice dają na wesele?
 5. Ile do koperty na wesele od chrzestnego lub chrzestnej?
 6. Prezent ślubny a kwota do koperty - ile wypada dać?
 7. Ile dać na wesele dla siostry lub brata?
 8. Ile do koperty na wesele koleżanki lub kolegi?

Koszty wesela a kwota w kopercie w 2024 roku

To, jaką kwotę pieniędzy do koperty włożyć, bardzo często jest tematem rozważań i wątpliwości wśród zaproszonych gości. Aspekt ten uwarunkowany jest przede wszystkim obowiązującymi stawkami w danym roku. Na wesele w 2024 roku bez wątpienia trzeba wydać dużo. To koszt ok. 300-500 zł od osoby.

Oczywiście wiele zależy od rodzaju menu i wszystkich formalnych aspektów związanych z przygotowaniem sali weselnej. Polacy wkładają do koperty więcej, jeśli mają świadomość, że para młoda zdecydowała się na organizację wesela w ekskluzywnym lokalu oraz z kompleksowym pakietem dań gorących, przystawek i deserów. To, ile na ślub i wesele przeznaczają nowożeńcy, w dużym stopniu warunkuje ostateczną kwotę w kopercie.

ile do koperty na wesele 2024
Getty Images @Hanneke Vollbehr

Od czego zależy to, ile dają na wesele goście?

Goście zwykle biorą pod uwagę, jaką kwotę muszą wydać nowożeńcy za przysłowiowe "miejsce przy stole" od osoby. To, ile dają goście na wesele, zależne jest jednak nie tylko od aktualnych stawek w lokalach weselnych. Istotne znaczenie w tym kontekście mają także:

 • więzi, jakie łączą zaproszonych gości z parą młodą, czyli ich stopień zażyłości;
 • to, czy goście decydują się dać w prezencie rzecz materialną jako dodatek do koperty;
 • charakter przyjęcia;
 • czas trwania wesela;
 • liczby zaproszonych członków rodziny.

Każdy z tych aspektów warunkuje to, ile wkłada się do koperty na wesele. Dodatkowym niuansem jest także wiek osób, które otrzymały zaproszenie. Jeśli w gronie zaproszonych są dzieci, ostateczna kwota od rodziny 4-osobowej wynosi od 800 do nawet 2000 zł. Jeżeli decydujecie się wręczyć prezent ślubny jako dodatek, kwota ta może być oczywiście nieco niższa.

Zobacz także: Ile dać na wesele od 4-osobowej rodziny? Kwoty prezentów ślubnych na 2024 rok

Ile daje się na wesele od pary?

Na wesele w 2024 roku wydaje się zdecydowanie więcej niż choćby w 2022 lub 2023 roku. Zgodnie z ogólnie przyjętą normą, nie powinno się wkładać do koperty niższej kwoty niż ok. 500 zł za parę. Największą sumę dają oczywiście najbliżsi, a więc chrzestni, rodzice czy dziadkowie. Dalsza rodzina powinna przedyskutować swoje możliwości finansowe i rozważyć kwotę w przedziale 500-900 zł od dwóch osób.

Dość pospolitą praktyką jest podjęcie próby zorientowania się, ile na wesele i ślub wydaje para młoda. Jeśli nowożeńcy płacą za tzw. talerzyk 400 zł, wówczas powinniście zadbać o to, aby suma w kopercie nie różniła się w znacznym stopniu od tej wartości.

ile włożyć do koperty na wesele
Getty Images @surachetsh

Ile rodzice dają na wesele?

To, ile pieniędzy na ślub dają rodzice, jest kwestią bardzo indywidualną. W zdecydowanej większości przypadków rodzice wspierają finansowo przyszłą parę młodą już na etapie organizacji wesela. Biorą udział w czynnościach formalno-organizacyjnych i pokrywają część kosztów. Odpowiedź, jaką kwotę włożyć do koperty jako rodzic, nie jest więc jednoznaczna.

Zgodnie z obecnie przyjmowaną praktyką rodzice zaangażowani w proces organizacji wesela bardzo często decydują się na weselny prezent dla dzieci. Rezygnują z koperty na rzecz upominku materialnego, który będzie przydatnym akcesorium dla pary młodej. Może to być np. sprzęty RTV i AGD.

Niektórzy rodzice decydują się dać w prezencie symboliczny drobiazg i do tego określoną kwotę do koperty. Zwykle jest to ok. 1000-2000 zł. Jeśli nie brali oni udziału w organizacji ceremonii, zazwyczaj decydują się włożyć do koperty większe sumy. Są to kwoty rzędu nawet kilku tysięcy złotych.

Zobacz także: Eleganckie prezenty ślubne - 10 pomysłów, które zachwycą Nowożeńców

Ile do koperty na wesele od chrzestnego lub chrzestnej?

Kwota w kopercie dla pary młodej zależy w dużej mierze od stopnia zażyłości, a więc idąc na ceremonię ślubną do chrześniaka lub chrześnicy, musicie liczyć się z większymi kosztami. To, ile dają na wesele rodzice chrzestni, również jest kwestią indywidualną. Osoby, które mają bardzo bliski kontakt ze swoimi chrześniakami, często decydują się na kwoty rzędu 1500 zł wzwyż. Osoby mające sporadyczny, nieregularny kontakt z chrześniakami wkładają do koperty ok. 1000 zł wzwyż.

ile dać do koperty na wesele
Getty Images @Betsie Van Der Meer

Prezent ślubny a kwota do koperty - ile wypada dać?

To, ile dają goście na wesele, zależne jest także od tego, czy poza pieniędzmi w kopercie decydują się na zakup prezentu. Jeśli chcecie wręczyć prezent ślubny, kwotę w kopercie możecie nieco "uszczuplić". Wszystko zależy od tego, jaki upominek kupicie. Wysokobudżetowe gadżety i akcesoria kupują przede wszystkim rodzice, chrzestni, rodzeństwo lub najbliżsi znajomi. Mówiąc o podarunku materialnym, nie mamy na myśli kwiatów i czekoladek, a raczej inne dodatki do koperty, tj. np. biżuteria, ekspres do kawy, robot sprzątający czy profesjonalna sesja zdjęciowa.

ile dać do koperty na wesele w 2024
Getty Images @Fabrice LEROUGE

Zobacz także: Prezent dla Nowożeńców - 15 najlepszych pomysłów, które uszczęśliwią Parę Młodą

Ile dać na wesele dla siostry lub brata?

Rodzeństwo to kolejna grupa osób, która zwykle wkłada do koperty więcej niż inni goście czy dalsi znajomi. Siostry i bracia pary młodej bardzo często decydują się przygotowanie specjalnego upominku. Może to być np.:

 • spersonalizowany album zdjęciowy,
 • spersonalizowany obraz lub rysunek pary młodej,
 • sfinansowanie biletów na podróż poślubną,
 • zakup vouchera na lot balonem,
 • sprzęt AGD lub RTV do domu/mieszkania,
 • sfinansowanie profesjonalnej sesji fotograficznej w studiu lub plenerze.

W zależności od kwoty przeznaczonej na prezent, rodzeństwo do koperty wkłada od 800 zł wzwyż. Należy podkreślić, że spersonalizowany upominek może naprawdę wzruszyć parę młodą i zapewnić jej dużo radości. Zdecydowanie warto to rozważyć!

ile dać do koperty na wesele siostry
Getty Images @Jon & Taja/ Ascent Xmedia

Zobacz także: Prezenty na ślub cywilny - TOP 6 dodatków do „koperty”

Ile do koperty na wesele koleżanki lub kolegi?

Znajomi goście często zastanawiają się, ile włożyć do koperty na wesele koleżanki lub kolegi. W tym przypadku sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku dalszej rodziny. Ponownie musicie wziąć tu pod uwagę stopień zażyłości. Warto zadać sobie pytanie, czy nowożeńcy należą do bliskiego grona waszych przyjaciół, czy raczej są dalszymi znajomymi np. z pracy. Jeśli nie łączą was szczególnie bliskie i intensywne więzi, optymalną do rozważenia kwotą są stawki rzędu 800-1000 zł za parę.

 

Podsumowanie:

Koszty wesela w 2024 są wysokie, co warunkuje także wysokość kwoty wkładanej w kopertę przez gości

Charakter ceremonii, długość trwania przyjęcia, a także stopień zażyłości to podstawowe aspekty, które wpływają na to, ile wkłada się do koperty na wesele

Wiele osób przyjmuje, że nie powinno się wkładać do koperty mniej niż ok. 500 zł za parę

To, ile rodzice dają na wesele, jest ściśle związane z ich finansowym zaangażowaniem w sam proces organizacji wydarzenia

Chrzestni najczęściej dają na wesele od 1000 zł wzwyż

Jeśli decydujecie się na zakup prezentu dla pary młodej, kwotę w kopercie można w pewnym stopniu "uszczuplić"

Rodzeństwo często decyduje się na sprawienie nowożeńcom wyjątkowego upominku, który ma wartość sentymentalną

Znajomi pary młodej wkładają do koperty podobne sumy pieniędzy, co dalsza rodzina

 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
Event Avene
Styl życia
Pewność Siebie w Zdrowej Skórze z Avène
Współpraca reklamowa
Mycie włosów
Fryzury
Uwolnij swój blask dzięki nowej pielęgnacji i koloryzacji SYOSS z innowacyjną technologią Plex
Współpraca reklamowa
Bella Perfecta
Styl życia
Komfort każdego dnia z Bella Perfecta
Współpraca reklamowa
Pielęgnacja
Fakty i mity na temat przebarwień skóry
Współpraca reklamowa
 Philips OneBlade First Shave
Pielęgnacja
Philips OneBlade First Shave – spraw prezent swojemu synowi
Współpraca reklamowa
Hotel Bristol
Styl życia
Prezent na Dzień Matki – celebracja w Bristol spa
Współpraca reklamowa
BaByliss Air Wand
Fryzury
Trzy urządzenia w jednym. Poznajcie BaByliss Air Wand!
Współpraca reklamowa
NOVELLISTA
Zapachy
Dlaczego perfumy są tak ważne w relacjach międzyludzkich?
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2024
Manicure
Modne paznokcie 2024. TOP 9 trendów, które będą hitem tego roku 
Aneta Zygmuntowicz Iga Pejas
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Diety
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – najczęstsze przyczyny wypadania włosów. Co powoduje łysienie? 
Dominika Zabost Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost