Ślub plenerowy może odbywać się na plaży, łące, w ogrodzie, czy w lesie. Jest to coraz częściej wybierane rozwiązanie, ponieważ zapewnia zupełnie inny rodzaj doświadczenia, niż tradycyjna ceremonia ślubna w kościele, czy przyjęcie weselne w lokalu. Dekoracje są jak kropka nad "i". Dodają uroku i tworzą absolutnie wyjątkowy nastrój. Podpowiadamy, jak zaimplementować dodatki plenerowe w przestrzeni przystosowanej do organizacji tego typu przedsięwzięć.

Reklama

Spis treści:

  1. Wybór miejsca na ślub i wesele w plenerze a dobór dekoracji
  2. Na jakie dodatki się zdecydować, organizując ślub w ogrodzie, w lesie i na plaży?
  3. Jak wybrać kwiaty i dekoracje na ślub plenerowy?
  4. Rośliny i kwiaty idealne na ślub plenerowy w stylu boho
  5. Aranżacja mebli przy ślubie plenerowym
  6. Oświetlenie na ślubie plenerowym
  7. Dekoracje na ślub w plenerze - wybór tkanin i materiałów

Wybór miejsca na ślub i wesele w plenerze

Wybierając lokalizację na ślub plenerowy, warto dokładnie obejrzeć każde z miejsc, które znajduje się na waszej potencjalnej liście. Najczęściej wybierane przez nowożeńców przestrzenie to nadmorskie plaże, leśne polany, czy zabytkowe ogrody. Każde z tych miejsc cechuje się nieco inną specyfiką, dlatego niezwykle istotne jest rozważenie, na czym nam tak naprawdę zależy.

Getty Images @ozgurcankaya

Ukryta polana będzie zdecydowanie bardziej intymnym i przepełnionym ciszą miejscem, niż nadmorska plaża. Najbardziej elegancką przestrzenią spośród wszystkich, wyżej wymienionych miejsc, jest zabytkowy ogród. Jednocześnie warto podkreślić, że wiele tego typu miejsc może być niedogodnych pod względem komunikacji. Dojazd na miejsce zaślubin to sprawa, o którą powinny zadbać pary młode.

Getty Images@ Thomas Barwick

Na jakie dodatki się zdecydować, organizując ślub w ogrodzie, w lesie i na plaży?

Sprecyzowanie specyfiki miejsca pomoże nam zawęzić wybór dodatków i skoncentrować się na szczegółowych aspektach organizacyjno-aranżacyjnych. Lokalizacja, którą wybieramy, ma bezpośredni wpływ na wybór dodatków. Na plaży sprawdzą się lekkie, przewiewne materiały i marynistyczne akcenty, w lesie – rustykalne elementy i naturalne materiały, a w ogrodzie – eleganckie dodatki i klasyczne kompozycje kwiatowe. Warto pamiętać, aby dekoracje były nie tylko piękne, ale także funkcjonalne i dostosowane do warunków atmosferycznych charakterystycznych dla danej lokalizacji.

Zobacz także
Getty Images@ Cucurudza

Zobacz także: Dekoracje ślubne w stodole: jak stworzyć niezapomnianą atmosferę i oczarować gości?

Jak wybrać kwiaty i dekoracje na ślub plenerowy?

Każda lokalizacja ma swoją specyfikę i unikalny charakter, dlatego dekoracje powinny być starannie dobrane do otoczenia. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na takie detale jak: kolorystyka, styl, motyw przewodni. Pamiętajmy, aby zadbać o względną spójność i wykorzystywać określone barwy lub wzornictwo w różnych elementach dekoracji - od stołów, po oznaczenia miejsc siedzących dla gości.

Odpowiedni wybór roślin i kwiatów na ślub w plenerze jest kluczowy dla każdego ślubu plenerowego. Te naturalne elementy dekoracyjne wprowadzają życie i kolor do przestrzeni. Biorąc pod uwagę fakt, że nie jesteśmy w stanie w pełni przewidzieć warunków pogodowych, wybierajmy rośliny i kwiaty, które będą w stanie przetrwać nawet wietrzną i pochmurną pogodę. Rośliny odporne na silne słońce, wiatr czy wahania temperatur będą wyglądać świeżo i pięknie przez cały dzień.

Getty Images@ Biggunsband

Rośliny i kwiaty idealne na ślub plenerowy w stylu boho

Kwiaty na wesele w stylu boho powinny stanowić główny element dekoracyjny stołów weselnych. Na ślub plenerowy o takiej tematyce nadają się takie kwiaty jak:

  • lawenda, która jest odporna na słońce i suszę, a jej piękny fioletowy kolor i przyjemny zapach dodają uroku każdej dekoracji
  • eukaliptus, ponieważ jego szaro-zielone liście są świetnym tłem dla innych kwiatów i dodają modernistycznego wyglądu dekoracjom,
  • maki, które są jednymi z piękniejszych kwiatów polnych
  • słoneczniki, które są są wytrzymałe i odporne na wysokie temperatury
  • piwonie, ponieważ są dostępne w różnych odcieniach i jednocześnie będą idealne do bukietów oraz dekoracji stołów
  • gipsówka, ponieważ delikatne, białe kwiaty można wykorzystać jako dopełnienie bukietów i dekoracji
Getty Images@ Svetlana Ivanova

Doskonałym dodatkiem będą także różnorodne gatunki traw ozdobnych, suszone byliny oraz bluszcze.

Getty Images@ photokool

Aranżacja mebli przy ślubie plenerowym

Aranżacja mebli na ślubie plenerowym wymaga praktycznego podejścia. Odpowiednie rozmieszczenie stołów, krzeseł i innych elementów dekoracyjnych jest kluczowe dla komfortu gości. Przy rozstawianiu poszczególnych kondygnacji meblowych, należy dokładnie uwzględnić liczbę gości. Meble powinny być ustawione w taki sposób, aby zapewniać gościom łatwy dostęp do stołów, barów, a także innych ważnych punktów i obiektów w pobliżu (np. toaleta, altanka, parkiet).

Getty Images@ Thomas Barwick

Kształt i rodzaj terenu, na którym odbywa się ślub, może znacząco wpłynąć na ustawienie mebli. Warto poszukać więc przestrzeni, która nie będzie przeszkodą w aranżacji mebli. Na równym terenie możliwe jest dowolne usytuowanie punktów do siedzenia, jednak na terenie pagórkowatym może być to zdecydowanie bardziej utrudnione. Dostosowanie mebli do terenu pozwala również na wykorzystanie naturalnych atutów otoczenia, takich jak piękne widoki, czy zacienione miejsca.

Getty Images @jackmalipan

Efektywne ustawienie mebli może przyjmować różne formy w zależności od specyfiki wydarzenia. Stół prezydialny można ustawić centralnie z widokiem na wszystkie pozostałe stoły, co pozwala na łatwy kontakt wzrokowy z gośćmi. Stoły gości mogą być ustawione w formie litery U, z centralnie umieszczonym miejscem na taniec, lub w rzędach - jeśli przewiduje się tradycyjny układ siedzisk.

Zobacz także: Wesele w plenerze – ile kosztuje i jak je zorganizować?

Oświetlenie na ślubie plenerowym

Oświetlenie to kolejny element aranżacji miejsca zaślubin. Warto zadbać o to, aby światełka i lampki były spójne z motywem przewodnim przedsięwzięcia. Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje oświetlenia na ślub plenerowy, takie jak:

  • lampiony
  • świece
  • lampki choinkowe
  • reflektory LED.

Światło może być romantyczne i subtelne, aby dodać blasku i intymności, lub dynamiczne i kolorowe, aby podkreślić wesoły charakter imprezy. Doskonałym pomysłem będzie wykorzystanie LED-owych lampek, które nie tylko tworzą klimat, ale przede wszystkim są energooszczędne. Lampki LED można z powodzeniem zawiesić na drzewach, w okolicach baru, nad parkietem, czy w innych centralnych punktach, z których z pewnością będą korzystali goście.

Getty Images@ Caiaimage/Tom Merton

Dobór oświetlenia znacząco wpływa na atmosferę całej uroczystości, jednak prymarną zasadą przy wyborze elementów oświetleniowych jest bezpieczeństwo gości. Nie decydujmy się na świece w suchych lasach, czy polanach z wysoką trawą. Zdecydowanie lepiej postawić wówczas na elektryczne zamienniki, emitujące naturalne płomienie świec.

Zobacz także: Namiot weselny na ceremonię w plenerze. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Dekoracje na ślub w plenerze a wybór tkanin

Materiały i tkaniny są integralną częścią dekoracji ślubnych, dodającą tekstury, kolorów i stylu do różnych elementów aranżacji. Tkaniny mogą być używane w różnorodny sposób, na przykład jako obrusy, serwetki, firany na ściankach, czy pokrowce na krzesła. Warto postawić na lekkie i zwiewne materiały, które w przypadku delikatnych opadów szybko przeschną. Jeśli decydujemy się wziąć ślub na otwartej przestrzeni, pamiętajmy także o pięknym dywanie.

Reklama

Różnorodne materiały, takie jak drewno, metal czy szkło, mogą być równie efektowne co tkaniny. Najczęściej służą jako estetyczne elementy konstrukcyjne dekoracji, takie jak ramy, podstawy czy pojemniki na kwiaty. Drewniane tablice doskonale sprawdzą się do oznaczenia miejsc, a szklane pojemniki mogą zawierać elektryczne świece, tworząc eleganckie centra stołowe.

Reklama
Reklama
Reklama