Reklama

„Jesteś tym, co jesz” - to powiedzenie wręcz idealnie odzwierciedla to jak dieta przekłada się na nasze zdrowie. Dlatego też przedstawiamy Wam 10 rzeczy, których nie może zabraknąć w Waszym codziennym menu, aby pomóc skórze od wewnątrz i odpowiednio ją nawilżyć.1. Woda przede wszystkimJeśli nie dostarczymy skórze odpowiedniej ilości wody, zacznie się łuszczyć, a z upływem czasu pojawią się zmarszczki. Różnego rodzaju kremy nawilżające i maseczki jedynie wspomagają nawilżenie, ale nie nawadniają komórek. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie spożywać odpowiednie jej ilości (ok. 2 litrów dziennie). Dzięki temu pomożemy sobie w usuwaniu toksyn z organizmu oraz szkodliwych produktów przemiany materii. A jeśli smak wody wydaje Ci się nudny - dodaj do niej trochę ulubionych owoców. Wartość kaloryczna wzrośnie niewiele, a walory smakowe ogromnie!

Reklama

2. Ogórki, selery, buraki i marchewOkoło 20% wody, którą dostarczamy organizmowi, bierze się z posiłków. W ok. 85% składają się z niej ogórki, selery, buraki i marchew. Dlatego bardzo ważne jest, aby uwzględnić te warzywa w naszej codziennej diecie. Nieodpowiednia zawartość wody w daniach z codziennego menu prowadzi do przesuszenia skóry.

3. MangoJest bombą witaminowo – odżywczą dla skóry. W Indiach uznawane za „owoc bogów” - trudno się dziwić! Poza właściwościami leczniczymi (reguluje i usprawnia pracę jelit, redukuje komórki rakowe trzustki i prostaty) zawiera również witaminy A, C, E, PP oraz te z grupy B, jest bogate w magnez, miedź, potas, flawonoidy oraz błonnik. Jeśli chodzi o skórę, jego najcenniejszym składnikiem jest lupenol. Ma on właściwości antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne. Działa silnie przeciwstarzeniowo. Mango można stosować również bezpośrednio na skórę.

4. Pomarańczowe warzywaDynia, bataty, dynia piżmowa - te warzywa nie bez powodu mają pomarańczowy kolor. Jest to zasługa wysokiej zawartości beta-karotenu, który jest odpowiedzialny za ochronę skóry przed uszkodzeniami wynikającymi z działania słońca, elastyczność, nawilżenie oraz jej gładkość. To przeciwutleniacz, który może też wpływać na poprawę odporności i obniżenie ryzyka chorób nowotworowych.

5. Zielona herbataZielona herbata świetnie smakuje i doskonale wpływa na nasz organizm. Kompresy z niej nadają się na zmęczone powieki, wspomaga odchudzanie, ma również bardzo szerokie zastosowanie ściśle lecznicze (np. chroni przed zawałem serca, stymuluje krążenie). Swoje zastosowanie znajduje również w temacie skóry. Za sprawą flawonoidów jest ilnie antyoksydacyjna, oczyszcza i tonizuje skórę, jest polecana dla skóry naczynkowej, działa przeciwstarzeniowo i nawilżająco.

6. Łosoś, halibut, makrela i mintajTłuste ryby - ich wartości odżywcze przeciwdziałają procesom zapalnym i chronią włókna kolagenowe. Są bogate w koenzym Q10, który jest świetnym antyoksydantem . Są potrzebne do budowy wszystkich komórek ciała. Są źródłem energii i nośnikiem witamin. Zawierają również kwas omega – 3, który działa przeciwzapalnie oraz hamuje procesy starzenia.

7. Owoce jagodoweZawierają wiele antyoksydantów, dzięki którym skóra staje się jędrna i gładka. W ich skład wchodzi także mnóstwo witaminy C, dzięki której skóra będzie rozświetlona i rozjaśniona. Posiadają wysoką ilość antyutleniaczy. Mają świetne działanie nawilżające i przeciwzmarszczkowe.

8. Brokuły i szpinakSą bogate w koenzym Q-10 i przeciwutleniacze. Wspierają produkcję kolagenu i dbają o elastyczność skóry, chronią jej błonę komórkową. Przyczyniają się do odbudowy komórek i blokują tworzenie się wolnych rodników.

9. Awokado i orzechyDostarczą nam one selenu, wapna, miedzi, potasu, żelaza, cynku i jodu. Wspomogą elastyczność skóry, nadadzą gładkości, miękkości oraz nawilżenia. Są dobre na trądzik i gojenie ran. Za ich sprawą skóra nie będzie się łuszczyć, zapobiegną jej szorstkości. Zawarty w nich krzem jest bardzo dobry na pękające naczynka.

10. Oleje roślinneNienasycone kwasy tłuszczowe stanowią doskonałą bazę kosmetyków naturalnych. Zawierają dużą ilość cząsteczek budulcowych, które podobne są do tych w naszej skórze. Są dzięki temu łatwiej przyswajalne. Bardzo dobrze wpływają one na nawilżenie skóry, tworzą barierę lipidową i wzmacniają cement międzykomórkowy w naskórku.

Reklama

Mamy nadzieję nasze rady chociaż trochę pomogą Wam w walce z suchą skorą, i że zastosujecie się chociaż do kilku z nich! Zobaczcie także: Dieta przeciw trądzikowi – jakie produkty jeść, a jakich unikać?

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane