Reklama

Ten niepozorny minerał warto mieć w swojej kosmetyczce z kilku powodów. Hamuje rozwój bakterii, działa antyseptycznie i wysuszające, a jego właściwości bez kłopotu wykorzystamy w codziennym życiu. Wątpliwości jednak wzbudza bezpieczeństwo stosowania go na skórę.

Reklama

Źródło: InstagramZobacz także: Antyperspirant a dezodorant - czym się różnią

Ałun potasowy - właściwości i zastosowanie

Ałun składa się najczęściej z soli glinowo-potasowej. Kryształ ten już w starożytności chronił przed przykrym zapachem potu. Skutecznie hamuje rozwój bakterii, dzięki czemu zapach potu jest niewyczuwalny. Nie zapycha jednak porów i nie zmniejsza wilgoci, redukuje jedynie jej zapach. Dodatkowo nie odbarwia ubrań, nie powoduje żółtych plam od potu. Jest bezpieczny dla alergików o ile nie mają oni uczulenia na glin.To jednak nie jedyne właściwości ałunu. Okazuje się, że jest on niezwykle przydatny w przypadku podrażnień po goleniu. Tamuje krwawienie i nie dopuszcza do wystąpienia podrażnień i infekcji. Główne właściwości ałunu to:

  • redukcja zapachu potu
  • zahamowanie namnażania się bakterii
  • działanie antyseptyczne na skórę
  • przyspieszenie gojenia się ran
  • redukowanie podrażnień
  • zatamowanie drobnych krwawień
  • złagodzenie swędzenia

Ałun w proszku pomocny jest także w przypadku infekcji intymnych. Sproszkowany minerał należy wymieszać z wodą i regularnie oczyszczać mieszanką okolice intymne. To także bardzo częsty składnik past do zębów, dlatego między innymi nie powinno się połykać jej w trakcie mycia zębów.

Ałun - dezodorant w kamieniu

Ałun najcześciej spotkamy w drogeriach pod postacią dezodorantu w kamieniu. Nie oznacza to jednak, że dezodorantu z ałunu nie możemy użyć do wymienionych wcześniej zastosowań. Dezodorant w kamieniu to po prostu czysty kryształ.

Dezodoranty z ałunu polecane są osobom, które szukają taniej i naturalnej alternatywy dla klasycznych kosmetyków z drogerii. Dobrze chronią przed przykrym zapachem, są bezzapachowe i nie uczulają. Ałun jako dezodorant jest także bardzo wydajny.

Reklama

Czy ałun jest szkodliwy?

Ałun składa się miedzy innymi z aluminium. Uznaje się, że dzienna bezpieczna dawka aluminium dla człowieka to 60 mg, z czego dużą cześć przyjmujemy w pożywieniu. Nie udowodniono, aby aluminium z ałunu przenikało w znacznym stopniu przez skórę do krwiobiegu. Ałun stosowany na skórę nie jest szkodliwy, jednocześnie jednak nie jest odpowiedni dla osób, które unikają aluminium w kosmetykach. Zobacz także: Najlepsze dezodoranty bez aluminium Źródło zdjęcia głównego: Instagram

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane