Atopowe zapalenie skóry głowy – leczenie i domowe sposoby
Atopowe zapalenie skóry głowy wymaga specyficznego leczenia. Przy tego rodzaju AZS szczególne znaczenie mają płyny z glikokortykosteroidami i leki przeciwgrzybicze.

Atopowe zapalenie skóry to wyjątkowo uciążliwa i nieuleczalna choroba. Jednym z miejsc, gdzie pojawiają się jej objawy jest skóra głowy. A w związku z tym, że pielęgnacja skóry z AZS opiera się na stosowaniu kosmetyków natłuszczających, łagodzenie objawów atopowego zapalenia skóry głowy jest dość trudne i wymaga specyficznego podejścia. Nie można jednak z niego rezygnować, bo jednym ze skutków atopowego zapalenia skóry jest łysienie.
Atopowe zapalenie skóry głowy – przyczyny i objawy
Objawy AZS mogą pojawiać się na skórze całego ciała – w tym także głowy. Choć w tym miejscu zmiany pojawiają się zwykle u niemowląt, na atopowe zapalenie skóry głowy mogą cierpieć także osoby dorosłe. Rozpoznaje się je po:
- zaczerwienionej skórze pokrytej grudkami,
- złuszczaniu podobnym do tego występującego przy łojotokowym zapaleniu skóry,
- pogrubieniu skóry i jej zliszajowaceniu (szorstkości) – zwłaszcza w okolicach karku,
- suchych i łamliwych włosach.
Atopowemu zapaleniu skóry głowy towarzyszy też zwykle świąd. A konsekwencją drapania głowy stają się po jakimś czasie tak zwane przeczosy, czyli ubytki w skórze wyglądające jak jej pęknięcia. Szczególnie przykrym objawem atopowego zapalenia skóry głowy jest również przerzedzanie się włosów. W efekcie osłabienia mieszków włosowych i uporczywego drapania włosy mogą stać się wyraźnie rzadsze.
Atopowe zapalenie skóry głowy – leczenie
Niezależnie od miejsca wystąpienia zmian, objawy AZS leczy się takimi samymi lekami przyjmowanymi doustnie. Różnica polega głównie na tym, że glikokortykosteroidy w maściach zastępowane są tymi w płynie – aplikowanymi na skórę głowy 1-2 razy dziennie. W leczeniu AZS na głowie dobrze sprawdza się też naświetlanie promieniami UVB.
Co istotne, w przypadku atopowego zapalenia skóry głowy pacjenci są szczególnie narażeni na zakażenie grzybami z rodzaju Malassezia. A takie zakażenie skutkuje zintensyfikowaniem objawów AZS. Dlatego często osobom z atopowym zapaleniem skóry głowy zaleca się leczenie przeciwgrzybiczne.
Atopowe zapalenie skóry głowy – pielęgnacja
W pielęgnacji skóry głowy z objawami AZS zaleca się używać kosmetyków z nawilżającym mocznikiem i gliceryną, odbudowującymi naturalną barierę ochronną skóry ceramidami oraz zmniejszającym świąd polidokanolem. Włosów i skóry głowy nie powinno się po umyciu zbyt energicznie wycierać. Zdecydowanie lepiej jest też pozwolić im samym wyschnąć, zamiast korzystać z suszarki.
Zdjęcie główne: iStock