Reklama

Objawami przypomina alergię, ale z czasem jej oznaki nasilają się i można co najwyżej próbować je załagodzić. Bo na atopowe zapalenie skóry (AZS) nie wymyślono jeszcze lekarstwa i cierpiące na nie osoby mogą co najwyżej próbować przedłużać sobie okres remisji (czas, kiedy nie występują objawy choroby). Nie wolno jednak rezygnować z leczenia! Bo AZS lepiej jest mieć "pod kontrolą".

Reklama

Fot.: iStock

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Przyczyny AZS nie są do końca znane, ale zwykle wyróżnia się dwa główne powody występowania tej choroby: czynniki środowiskowe lub genetyczne. Przyjmuje się, że do wystąpienia objawów atopowego zapalenia skóry mogą doprowadzić zanieczyszczenie środowiska, stres, substancje drażniące oraz alergeny obecne w powietrzu lub jedzeniu.Atopowe zapalenie skóry może też być uwarunkowane genetycznie, czyli możemy mieć odziedziczone skłonności do alergii. Dochodzi do tego wtedy, gdy filagryna nie spełnia swoich funkcji. To białko spaja włókna keratyny w procesach dojrzewania keratynocytów (komórek naskórka) i od niego zależy, czy naskórek spełnia swoją prawidłową funkcję barierową, zabezpieczając skórę przed utratą wody. W efekcie dochodzi do nadmiernego wysuszenia skóry.

Objawy atopowego zapalenia skóry

AZS zaczyna się zwykle dość niewinnie od suchości skóry, rogowacenia przymieszkowego i swędzenia, które pojawia się, gdy się spocimy. Z czasem na powiekach mogą pojawić się przebarwienia, w a okolicach oczu zasinienie. Chory ma większą skłonność do zakażeń skórnych oraz podwyższony poziom immunoglobuliny (IgE jest podwyższone u około 85 procent badanych) - przeciwciał odpowiedzialnych za zjawisko nadwrażliwości typu wczesnego, które występuje kilka minut po zetknięciu się z antygenem i objawia się na przykład pokrzywką.Inne charakterystyczne objawy atopowego zapalenia skóry to:

  • zaczerwienienie skóry,
  • jej puchnięcie,
  • pokrywające ją plamy,
  • wysypka,
  • pęcherze wypełnione osoczem,
  • zwiększona wrażliwość skóry (np. na wełniane ubrania),
  • pogrubiony fałd szyjny,
  • dodatkowy fałd skóry pod dolną powieką oka (objaw Dennie-Morgana),
  • wyraźny rysunek skóry po wewnętrznej stronie dłoni.

Nad lekkimi objawami AZS można zapanować stosując odpowiednie kosmetyki i zalecone przez lekarza maści oraz panując nad nerwami (stres nasila przebieg choroby). Jednak poważniejsze objawy atopowego zapalenia skóry (np. infekcje, puchnięcie) wymagają intensywnego leczenia, a czasami nawet hospitalizacji.Zobacz także: Masz suchą skórę na twarzy? Sprawdź dlaczego?

Reklama

Zdjęcie główne: iStock

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane