Reklama

Białe plamy na skórze często związane są z opalaniem, grzybicą lub bielactwem. Leczenie takich zmian jest oczywiście zależne od przyczyny ich występowania. Często wpływ mają tutaj negatywne czynniki zewnętrze, a temu możecie bardzo łatwo zapobiegać - poniżej znajdziecie krótką listę sposobów.

Reklama

Spis treści:

  1. Co oznaczają białe plamy na skórze?
  2. Czy białe plamki na skórze są groźne?
  3. Białe plamy na skórze a grzybica
  4. Białe plamy po opalaniu
  5. Białe plamy na skórze u dzieci
  6. Jak leczyć białe plamy na skórze?
  7. Jak zapobiegać powstawaniu białych plam?

Co oznaczają białe plamy na skórze?

Przyczyny białych plam na skórze mogą mieć różne podłoże i charakter. Często są to różnego rodzaju zaburzenia pigmentacji, takie jak bielactwo, choroby autoimmunologiczne, problemy hormonalne. Zmiany te prowadzą do zaburzenia produkcji melanocytów, odpowiedzialnych za produkcję melaniny - barwnika skóry.

Białe bądź jasne plamki na ciele mogą być również objawem chorób skóry, np. grzybicy, łuszczycy, łupieżu. Zdarza się również dosyć rzadko, że jest to wynik alergii skórnej lub nietolerancji.

Dodatkowo białe plamy mogą się pojawić na skutek uszkodzenia skóry. Dojść do tego może na przykład przez poparzenie słoneczne, poparzenie chemikaliami lub innymi negatywnymi uwarunkowaniami zewnętrznymi.

Zobacz także: Plamy na twarzy: suche, czerwone, brązowe, w ciąży i po alkoholu. Skąd się biorą i jak je usunąć?

Czy białe plamki na skórze są groźne?

Białe plamki na skórze zazwyczaj nie są groźne, ale zalecamy skonsultowanie zmian w lekarza dermatologa. Mogą być to bowiem objawy różnych chorób skórnych, a także chorób wewnętrznych czy problemów z układem autoimmunologicznym, hormonami. Lepiej więc nie bagatelizować tego małego objawu, bo może być to nie tylko problem natury estetycznej.

Białe plamy na skórze a grzybica

Białe plamy na skórze to jeden z objawów choroby grzybiczej, czyli grzybicy skóry. Zazwyczaj w tym przypadku plamki pojawiają się w określonych miejscach, najczęściej są to:

  • skóra głowy,
  • stopy lub nogi,
  • dłonie lub ręce,
  • pachwiny,
  • rzadziej okolice tułowia, plecy.

Jeśli zauważymy plamki w takich miejscach, powinniśmy jak najszybciej skonsultować to z dermatologiem. Grzybica nie tylko może szybko się rozwijać, ale jest również zakaźna!

Jeśli plamy się łuszczą i swędzą, może być to objaw jeden z chorób grzybiczych, łupieżu pstrego.

Białe plamy po opalaniu

Białe plamy od słońca zazwyczaj się pojawiają, kiedy nie zadbamy o odpowiednią fotoprotekcję. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne do uszkodzenia melanocytów i hiperpigmentacji. Zazwyczaj bezpośrednią przyczyną jest opalanie się bez ochrony SPF, dlatego zawsze pamiętajmy o stosowaniu wysokich filtrów przeciwsłonecznych 30-50 SPF. Problem z białymi plamami po opalaniu bardzo często pojawia się na skutek stosowania leków, ziół lub innych produktów, które są fotouczulające. W ten sposób bardzo łatwo doprowadzić do poparzeń i białych plamek!

Białe plamy na skórze u dzieci

Białe plamki na skórze u dzieci to zmiana skórna, która koniecznie powinna być skonsultowana z pediatrą lub dermatologiem. Przyczyny pojawienia się plam na ciele mogą być bowiem różne. Mogą być zarówno wynikiem ekspozycji na słońce, jak i nieprawidłowej diety czy styczność skóry z chemikaliami. Skóra u najmłodszych dzieci jest bardzo delikatna, co za tym idzie bardziej podatna na pigmentacje i uszkodzenia.

Jak leczyć białe plamy na skórze?

Leczenie białych plam na skórze zależne jest oczywiście od przyczyn ich występowanie. W przypadku wspomnianej częściej grzybicy przyjmuje się antybiotyki grzybobójcze oraz preparaty miejscowe. Przy grzybicy skalpu lub łupieży pstrym dobrze sprawdzą się również szampony przeciwgrzybicze. Odpowiednie leczenie jest dobrane przez lekarza.

W przypadku problemów z hiperpigmentacją, bielactwem terapia jest bardziej złożona. Możemy tutaj wykorzystać wiele różnych metod usuwania/niwelowania plam na skórze. W tym przypadku leczenie doustne łączone jest z innymi formami leczenia. Bardzo skuteczna może być tutaj fototerapia czy laseroterapia. Przyjmuje się równie takie leki, jak inhibitory kalcyneuryny czy glikokortykosteroidy. Metod leczenie jest naprawdę wiele, a proces leczenia opracowany jest przez naszego lekarza.

Jak zapobiegać powstawaniu białych plam?

Mamy również dla was kilka wskazówek, jak zapobiegać powstawaniu białych plam, spowodowanych przez negatywne czynniki zewnętrzne.

Reklama
  1. Zawsze chroń skórę przed słońcem - stosuj kremy z SPF 30-50, na twarzy przez cały rok.
  2. Analizuj działanie leków, ziół i preparatów, które przyjmujesz - sprawdź, czy nie są fotouczulające.
  3. Zawsze sprzątaj w rękawiczkach - unikaj bezpośredniej styczności środków chemicznych ze skórą.
  4. Dbaj o higienę - często myj dłonie, unikaj dotykania rzeczy w przestrzeniach publicznych.
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane