Reklama

W kontekście pielęgnacji skóry coraz częściej mówi się o mikrobiomie. Ale co tak naprawdę oznacza to pojęcie i dlaczego stanowi on przedmiot badań wielu dermatologów? Przeczytaj pierwszy artykuł z cyklu poświęconego mikrobiomowi, mającego na celu popularyzację i edukację w tym obszarze.

Reklama

Co to jest mikrobiom skóry?

Mikrobiom to wszystkie drobnoustroje znajdujące się na skórze. Te różnorodne bakterie tworzą złożony ekosystem, który jest unikalny dla każdego człowieka i poszczególnych obszarów na jego ciele. Wiedziałaś, że ludzkie ciało zawiera 10 razy więcej bakterii niż własnych komórek i że ponad 50% naszego DNA jest pochodzenia bakteryjnego? Na samej skórze odkryto ponad 500 różnych gatunków!* Skład bakteryjny mikrobiomu jest wyjątkowy i dlatego niektórzy naukowcy nazywają go „drugim genomem”. Mikrobiom różni się także w zależności od obszaru ciała – niektóre zakątki są liczniej zasiedlone od innych, np. pępek, w którym występują szczególnie egzotyczne gatunki!

Definicja mikrobiomu nie wyjaśnia jednak, dlaczego jest on interesujący z punktu widzenia pielęgnacji. Otóż okazuje się, że istnieje duża zależność między mikrobiomem a kondycją skóry. Jednymi z pierwszych badaczy, którzy dostrzegli związane z tym możliwości, byli naukowcy z laboratorium La Roche-Posay. Prowadzone przez ponad 10 lat badania dają początek nowemu podejściu w rozwiązywaniu problemów ze skórą.

Przełomowe odkrycie w zakresie mikrobiomu

Równowaga mikrobiomu ma istotne znacznie dla stanu skóry. Jej brak wiąże się z wieloma chorobami i dolegliwościami. Marka La Roche-Posay przeprowadziła badania w tym obszarze, by wykazać, że mikrobiom odgrywa kluczową rolę w działaniu układu odpornościowego i funkcji ochronnych skóry. Na ich podstawie stwierdzono, że równowaga mikrobiotyczna, czyli odpowiednia ilość dobrych i złych bakterii, pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry. Problemy zaczynają się, gdy ta równowaga jest zachwiana.

mat. prasowe

Woda termalna z La Roche-Posay

Pierwsze badania nad wodą termalną przeprowadził Pierre Milon, nadworny lekarz króla Ludwika XIII. Jej działanie uzdrawiające docenione zostało także przez Napoleona – na jego prośbę na początku XIX wieku wybudowano wyspecjalizowane centrum termalne w pobliżu źródeł. Wodę termalną z La Roche-Posay cechuje unikalny skład mineralny. To jedyna woda źródlana, która ma tak wysoką zawartość selenu – mikroelementu o silnych właściwościach przeciwutleniających. Takie same właściwości wykazują wapń i stront – ich także nie brakuje w wodzie termalnej. To dzięki wszystkim zawartym w niej minerałom woda termalna z La Roche-Posay może pomóc w przywróceniu równowagi mikrobiomu, a w rezultacie – zmniejszyć nadreaktywność oraz wesprzeć leczenie atopowego zapalenia skóry.

mat. prasowe

Wynikiem trwających przez lata badań jest m.in. wprowadzenie na rynek nowego balsamu regenerującego LIPIKAR BAUME AP+M o potrójnym działaniu. Kosmetyk zawiera innowacyjną formułę, która powstrzymuje proces namnażania szkodliwych bakterii, tym samym wspierając równowagę mikrobiotyczną skóry. Daje jej natychmiastowe ukojenie, łagodzi swędzenie oraz zapobiega nawracającej suchości.

*NIH HMP Working Group et al., Genome Res. 2009;19:2317-2323

mat. prasowe

Materiał powstał z udziałem marki La Roche-Posay

Reklama

zdjęcia: mat. prasowe

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane