Czerwone pieprzyki na ciele - przyczyny i czy są groźne?
Czerwone pieprzyki to najczęściej niegroźne naczyniaki. Bardzo rzadko mogą być objawem groźnych chorób, jak czerniak czy choroba Degosa. Sprawdźcie, znamię barwnikowe może być groźne oraz jak i czy trzeba je usuwać.

- Aneta Zygmuntowicz
Czerwone kropki na ciele to bardzo popularna zmiana skórna, która zazwyczaj nie jest groźna. Możemy je usunąć np. za pomocą lasera, choć nie ma do tego medycznych wskazań, to jedynie problem estetyczny. Warto jednak uważać na nie przy niektórych zabiegach i nie eksponować ich nadmiernie na promieniowanie słoneczne.
Spis treści:
- Czerwone pieprzyki na skórze - przyczyny
- Czerwone kropki na ciele - czy mogą być groźne?
- Czerwone pieprzyki jako objaw choroby
- Jak usunąć czerwone pieprzyki na ciele?
- Czerwone pieprzyki a depilacja laserowa
Czerwone pieprzyki na skórze - przyczyny
Czerwonymi pieprzykami nazywamy punkty rubinowe, inaczej naczyniaki starcze. Są to zmiany w kolorze czerwonym, różowym lub fioletowym. Są lekko wypukłe, a ich rozmiar zazwyczaj nie przekracza kilku milimetrów.
Znamię barwnikowe powstaje na skutek nieprawidłowego rozszerzenia naczyń krwionośnych lub w efekcie niewielkiego urazu. Bardziej na ich pojawianie się narażone są osoby z cerą naczynkową oraz kobiety w ciąży. Zazwyczaj zaczynają się one pojawiać po 30. roku życia, a najwięcej na ciele mają ich osoby po 60-tce. Występują głównie na plecach i brzuchu, ale można je też mieć na szyi i na twarzy. Zazwyczaj czerwone kropki na ciele pojawiają się w grupach, bardzo rzadko pojedynczo - wtedy może być to powód do niepokoju.
Na osłabienie naczyń krwionośnych i pojawianie się czerwonych plamek może wpływać:
- wiek - szczególnie narażone są osoby starsze, ale zmiany mogą się pojawiać już po 30-tce,
- dodatkowe choroby osłabiające naczynia krwionośne,
- zmiany hormonalne, np. podczas ciąży,
- predyspozycje genetyczne,
- nieprawidłowa dieta,
- silny i ciągły stres,
- używki, takie jak alkohol czy papierosy,
- promieniowanie słoneczne.
Zobacz także: Czerwone plamki na ciele - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
Czerwone kropki na ciele jak pieprzyki - czy mogą być groźne?
Czerwone kropki na ciele, wyglądające jak pieprzyki zazwyczaj nie są groźne, bardzo często pojawiają się u osób ze słabymi naczynkami albo u kobiet w ciąży. Zawsze warto jednak skonsultować takie zmiany z dermatologiem, bo niekiedy mogą być one objawem poważnych chorób. Szczególnie powinniśmy się niepokoić, jeśli przy okazji czerwonych kropek występują takie objawy, jak:
- swędzenie zmian skórnych,
- krwawienia lub wydzielina z pieprzyków,
- szybki rozrost lub nieregularne kształty czerwonych kropek,
- bolesność wokół zmiany na skórze.

Czerwone pieprzyki jako objaw choroby - czy to choroba Degosa?
Czerwone pieprzyki dobrze jest pokazać dermatologowi. Dlaczego? Bo tylko lekarz będzie w stanie stwierdzić, że faktycznie mamy do czynienia z naczyniakiem, a nie śmiertelnie niebezpiecznym czerniakiem czy groźnym mięsakiem Kaposiego.
Zwróćmy uwagę na to, że czerwone kropki zazwyczaj nie są objawem choroby. Czerniak objawia się bowiem czerwonymi zmianami skórnymi, ale są one nieregularne i niejednolite w kolorze. Jeśli nasze czerwone pieprzyki mają bardzo nierówne brzegi, różne odcienie czerwieni - od delikatnego niemal różowego do purpury, a przy tym bolą lub swędzą, to musimy jak najszybciej udać się do dermatologa.

Czerniak najczęściej występuje u osób, które nadmiernie eksponują skórę na promieniowanie słoneczne, opalają się bez filtra lub chodzą na solarium. Dlatego właśnie niezwykle ważne jest stosowanie kremów z filtrem SPF.
Zmiany na skórze, przypominające czerwone pieprzyki pojawiają się także przy chorobie Degosa – bardzo rzadkiej chorobie układowej, która może prowadzić do:
- bólów brzucha,
- biegunek,
- uszkodzenia jelit (włącznie z ich perforacją),
- bólów głowy,
- zapalenia błony śluzowej żołądka,
- zapalenia opłucnej,
- zapalenia mięśnia sercowego.
Powody zachorowania na chorobę Degosa nie są do końca znane – przyjmuje się, że jest ona dziedziczna. Czerwone pieprzyki pojawiające się na ramionach i tułowiu to jej najmniej nieprzyjemny objaw. W trakcie choroby Degosa dochodzi bowiem do zapalenia naczyń krwionośnych i ich zakrzepicy – częściowego zablokowania i związanego z tym zmniejszenia przepływu krwi.
Na szczęście choroba Degosa jest niezwykle rzadka – na świecie cierpi na nią obecnie około 50 osób.
Zobacz także: Plamy na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?
Jak usunąć znamię barwnikowe na ciele?
Czerwone pieprzyki to łagodne zmiany i zasadniczo nie ma medycznych wskazań do ich usuwania. Wyjątkiem jest sytuacja, w której – na skutek drażnienia (np. ubraniem) – czerwony pieprzyk zaczyna krwawić. Jeśli więc taka zmiana skórna przeszkadza ci w codziennym życiu, to jak najbardziej jest kilka sposobów, aby je usunąć. Ze względu na ryzyko zabrudzenia odzieży i powstania stanu zapalnego, czerwone pieprzyki są usuwane.
Laser to bezbolesna i bardzo szybka metoda na pozbycie się problemu. Jeśli zmiana jest duża i może być groźna, najlepszym wyborem będzie usunięcie pieprzyka chirurgicznie. Dermatolog podpowie nam najlepszą metodą w przypadku naszych zmian skórnych. W przypadku usuwania warto przeprowadzić badanie histopatologiczne, aby upewnić się, że zmiana była niegroźna.
Czerwone pieprzyki a depilacja laserowa
Czerwone pieprzyki na ciele wcale nie są przeciwskazaniem do depilacji laserowej, jeśli nie mamy żadnych objawów wskazujących, że mogłyby być one objawem choroby skóry. Jednakże warto pamiętać, że takie zmiany skórne powinny być zamalowane specjalnym preparatem, aby nie działało na nie światło lasera. Największym problemem może być bardzo duża ilość takich zmian skórnych, wtedy warto skonsultować się z dermatologiem przed wykonaniem zabiegu.