Reklama

Dermokosmetyki stanowią połączenie klasycznych kosmetyków ze specjalnymi, biologicznymi substancjami, przypominającymi te, które znajdują się w składzie niektórych leków. W ten sposób powstają unikalne formuły służące realnej i znaczącej poprawie stanu cery, w zależności od tego, jaki efekt jest pożądany. Ich skład różni się od składu kosmetyków drogeryjnych – często są delikatniejsze dla skóry i nie uczulają.

Reklama

Dlaczego i kiedy sięgamy po dermokosmetyki? Doskonale zdajemy sobie sprawę, że współczesne uwarunkowania nie zawsze są korzystne dla naszego zdrowia- zanieczyszczenia środowiskowe, stres, przetworzona żywność, przemęczenie. To wszystko nie wpływa na kondycję naszego zdrowia, ale również stan naszej cery. Przyśpieszają starzenie i sprzyjają rozwijaniu się licznych problemów skórnych. Po dermokosmetyki sięgamy również mając problem z Atypowym Zapaleniem Skóry (AZS), trądzikiem, łuszczycą, ale również gdy mamy wrażliwą, suchą, naczynkową lub przetłuszczającą się skórę twarzy.

Jak dobrać odpowiednie dermokosmetyki do twarzy?

Dermokosmetyki, tak jak kosmetyki drogeryjne, powinniśmy dobierać do rodzaju cery i specyficznych problemów skórnych, z jakimi się borykamy. Skóra twarzy każdego z nas różni się od siebie, a dolegliwości czasem nakładają się na siebie. Wówczas warto sięgnąć po kosmetyki do pielęgnacji o nieco szerszym spektrum działania. W dużym uproszczeniu rozróżnia się następujące rodzaje cery:

  • cera sucha

Charakteryzuje się niedoborem wilgoci i lipidów, w efekcie czego jest bardziej napięta, częstokroć z tendencjami do świądu. Zanieczyszczenie powietrza, dynamika termiczna to bardzo często jej najwięksi wrogowie.

  • cera tłusta

Nadmierna aktywność gruczołów łojowych to główna cecha skóry tłustej. Ma również skłonności do infekcji grzybiczych i trądziku.

  • cera mieszana

Cera mieszana to połączenie cer normalnej i tłustej. Zwykle charakteryzuje się tym, że strefa tłusta umiejscowiona jest nad oczami i wzdłuż nosa, tworząc literę T (tak zwana „strefa T”).

  • cera trądzikowa

Na skutek nadmiernej emisji sebum oraz kilku innych czynników cera trądzikowa charakteryzuje się występowanie zaskórników o różnej wielkości, charakterystyce i głębokości.

  • cera naczynkowa

Wpływ na nią mają nie tylko geny, ale też nieprawidłowa pielęgnacja i dieta. Jej cechą charakterystyczną są rozszerzające się i pękające naczynka krwionośne objawiające się pajączkami i rumieńcami. Jest to niezwykle wrażliwa cera, reagująca bardzo gwałtownie na zmiany atmosferyczne.

Należy określić, jaki rodzaj cery posiadamy. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrobić tego na własną rękę, warto udać się do specjalisty, który przeprowadzi z nami wywiad i zbada naszą skórę przy użyciu specjalnego narzędzia.

Kolejną wskazówką do wyboru odpowiednich kosmetyków może być również wiek. Często na produktach pielęgnacyjnych znajdziemy oznaczenia dla jakiego wieku będzie odpowiedni dany kosmetyk.

Pielęgnacja twarzy: dermokosmetyki

Dermokosmetyki do twarzy możemy kupić między innymi w aptekach i aptekach internetowych. O jakich elementach pielęgnacji twarzy należy pamiętać i jaki rodzaj dermokosmetyków może okazać się odpowiedni do każdego z nich?

OCZYSZCZANIE

To krok, który powinniśmy wykonywać dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Rano oczyszczamy twarz po całej nocy, natomiast wieczorem pozbywamy się makijażu. Nawet jeśli nie malujemy się, skóra naszej twarzy narażona jest na liczne, niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia środowiskowe. Jakich rodzajów dermokosmetyków użyć? Emulsje oczyszczające, płyny micelarne, płyny lub pianki do demakijażu, płyny i olejki do mycia twarzy, mleczka do demakijażu. Pamiętajmy o tym, by po usunięciu makijażu zadbać o bardzo dokładne oczyszczenie twarzy z jego resztek.

PEELING

Peeling to element pielęgnacji, który pozwala nam na pozbycie się martwego naskórka. Służą do tego peelingi drobnoziarniste, gruboziarniste lub enzymatyczne. Te ostatnie zwykle polecane są dla osób o delikatnej, problematycznej cerze. Peelingów nie wykonujemy codziennie- najlepiej zrobić je raz, dwa razy w tygodniu.

TONIZOWANIE

Tonizowanie to w dużym uproszczeniu nawilżanie. To krok, który pomaga doszczętnie usunąć resztki makijażu i zanieczyszczeń, łagodzi podrażnienia, przywraca naszej skórze prawidłowe pH i dostarcza jej niezbędnych składników. Bez trudu znajdziemy wśród dermokosmetyków odpowiednie toniki i określonych właściwościach.

SERUM

Serum to inaczej koncentrat wszystkich składników aktywnych, dzięki czemu ma lżejszą konsystencję od kremu i działa znacznie intensywniej. Możemy użyć tylko serum, ale również inne kosmetyki (olejek lub krem) nałożyć na wchłonięte serum.

KREM

Mamy do wyboru kremy na dzień, na noc i specjalne kremy pod oczy. Różnią się od siebie formułami, składnikami. Kremy na dzień zwykle bardzo dobrze zachowują się jako baza pod makijaż, mogą zawierać filtry UV, które mają chronić skórę twarzy przed promieniami słonecznymi. Kremy na noc mają bogatą formułę, która ma wchłaniać się i działać przez całą noc. Kremy pod oczy są skomponowane tak, by jak najlepiej działać na delikatną skórę znajdującą się w okolicy oczu- nawilżać oraz przeciwdziałać starzeniu.

MASECZKI

Raz na jakiś czas warto nałożyć na twarz maseczkę, która zawiera skoncentrowane składniki o różnym działaniu – nawilżające, kojące, regulujące. Wśród dermokosmetyków znajdziemy między innymi maseczki w kremie, w piance, w płacie, na tkaninie, a nawet w ampułkach.

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji twarzy jest również odpowiednia, zbilansowana i bogata w składniki odżywcze dieta. Nasza cera potrzebuje witamin, minerałów, dużej ilości wody. Bez trudu możemy zaobserwować, jak zmienia się kondycja skóry twarzy, gdy pozwolimy sobie na wysoko przetworzoną żywność lub fast foody.

Istotna jest również ochrona przed słońcem. Nawet jeśli słoneczne lato dobiegło końca, promienie UV w pozostałych porach roku oddziałują na naszą twarz, przyśpieszając procesy starzenia i sprzyjając licznym przebarwieniom.

Reklama

Materiał powstał z udziałem marki Super-Pharm

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane