Reklama

Domowe sposoby na odciski często wykorzystują przyprawy, owoce i kosmetyki, które na pierwszy rzut oka nie wydają się zbyt skuteczne, a nic bardziej mylnego! Jest wiele patentów na to, aby zmiękczyć zrogowaciały naskórek i pozbyć się odcisków z naszych stóp czy rąk. Najlepiej jednak zapobiegać niż leczyć - jeśli męczycie się z odciskami pamiętajcie o wygodnym obuwiu, takim, które nie będzie zbyt twarde ani za małe, regularnych peelingach skóry, nawilżaniu stóp i dłoni, a także rękawiczkach. Jeśli jednak nic z tego nie jest skuteczne, wypróbujcie domowe sposoby, które przynoszą efekty już po pierwszym zastosowaniu!

Reklama

Jak powstaje odcisk na stopie? Modzele a nagniotki

Odcisk to nic innego jak zgrubiała warstwa skóry, która gromadzi się przez nadmierne tarcie lub ucisk danego punktu. Rozpoznaje się ich dwa rodzaje:

  • Modzele- mają najczęściej żółty kolor i owalny kształt, a na ich powierzchni możemy z łatwością zobaczyć zarośniętą skórę. Powstają najczęściej na stawach palców, na śródstopiu i na opuszkach.
  • Odciski- są dużo bardziej bolesne i co najważniejsze posiadają jądro, czyli biały punkt umiejscowiony głęboko w środku zmiany. Mogą przyjmować również owalny kształt lub mniej określoną formę. Pojawiają się najczęściej na stawach palców, pomiędzy nimi i na całej podeszwie stóp, a także na wałach paznokciowych czy pod ich płytką.

Jeśli wasze odgniecenia długo utrzymują się na skórze (pomimo wyeliminowania przyczyny), warto udać się do lekarza, by sprawdzić, czy nie mylimy modzeli i nagniotków z wirusowym zapaleniem - kurzajkami.

Zobacz także: Domowe sposoby na popękane pięty

Domowe sposoby na odciski

Na szczęście odciski da się wyleczyć domowymi sposobami i to takimi, które efekty dają już po pierwszym „zabiegu”, nie kosztują wiele i nie zajmują dużo czasu. Większość z tych produktów znajdziecie w kuchennych szafkach.

  1. Zielona herbata - napar z zielonej herbaty pomoże uśmierzyć ból, a także zmniejszy uczucie swędzenia. Będzie też świetny do wysuszenia zmiany. Wystarczy zrobić okład z zaparzonej torebki. Pamiętajcie, że torebka musi być zimna. Okłady najlepiej powtarzać kilka razy dziennie.
  2. Kurkuma - ma działania antyseptyczne i hamuje rozwój bakterii. Wystarczy zrobić pastę z wodą w proporcjach: pół łyżeczki kurkumy do kilku kropel wody i nakładać na odcisk. Maź na stopie trzymamy do 15 minut, niestety kurkuma może barwić skórę, dlatego odradzamy ten sposób, jeśli macie w planach założyć odsłaniające stopę obuwie. Kurację należy powtarzać 2 razy dziennie.
  3. Ocet jabłkowy - również ma działania antybakteryjne oraz przeciwzapalne, dlatego jest tak skuteczny w leczeniu odcisków na stopie, ale również zmniejsza dyskomfort z nimi związany. Jedyne co musimy zrobić, to przecierać nagniotka dwa razy dziennie.
  4. Ananas - także jest skutecznym domowym sposobem na odciski. Jest bogaty w enzymy, dzięki czemu bez problemu poradzi sobie ze zrogowaciałym naskórkiem. Najlepiej, jeśli kawałek ananasa przyczepimy do miejsca ze zmianą i zostawimy na noc. Rano problem powinien zniknąć.
  5. Cytryna - kwas cytrynowy jest idealnym środkiem zmiękczającym, dlatego użycie jej jako domowego sposobu na odciski to strzał w dziesiątkę. Wystarczy pocierać miejsce kilka razy dziennie, a zrogowaciała skóra powinna odpadać. Pamiętajmy jednak, że nie powinniśmy stosować cytryny, jeśli na naszych stopach są skaleczenia czy rany otwarte.
AndreyPopov

Zobacz także: Suche pięty - jaki krem będzie skuteczny? [RANKING]

Tych kilka domowych sposobów powinno skutecznie poradzić sobie z odciskami na stopie, ale warto również pamiętać o profilaktyce i dbaniu o nasze stopy. Skarpetki złuszczające, kremy nawilżające, peelingi solne lub cukrowe, pedicure medyczny czy regularne stosowanie pumeksów i tarek do stóp powinny zapobiegać odciskom.

Reklama

Testowaliście któryś z tych domowych sposobów na odciski?

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane