Reklama

Swędzenie skóry bardzo często pojawia się przy jej przesuszeniu i podrażnieniu. Czasami jest objawem chorób skóry, alergii lub niedoboru witamin. Delikatna pielęgnacja hipoalergiczna, unikanie drażniących czynników, takich jak promieniowanie słoneczne czy niska temperatura oraz urozmaicona dieta powinny zapobiec swędzeniu skóry. Pamiętajcie, że w przypadku nagłego świądu w połączeniu z innymi objawami należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i zdiagnozować źródło problemu!

Reklama

Domowe sposoby na zapobieganie swędzeniu skóry

Swędzenie skóry często wynika z nieprawidłowej pielęgnacji, stylu życia oraz narażeniu na czynniki powodujące świąd.

Pielęgnacja suchej i swędzącej skóry

Najczęściej problem pojawia się u osób, które mają suchą i wrażliwą skórę, podatną na podrażnienia. W tym przypadku warto postawić na delikatne kosmetyki pielęgnacyjne o działaniu nawilżającym. Warto zwrócić uwagę na prawidłowe oczyszczanie twarzy i ciała. W tym przypadku najlepiej się sprawdzą nawilżające olejki pod prysznic, a do twarzy olejki do demakijażu i delikatne mleczka. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy stosować mydeł w kostce o odczynie zasadowym, które zaburzają działanie bariery hydrolipidowej naskórka i prowadzą do przesuszenia i swędzenia. Dużym błędem jest również używanie pianek i żeli ze składnikami mocno oczyszczającymi, takimi jak SLS i SLES.Najlepszym wyborem w następnych krokach pielęgnacji będą dermokosmetyki o właściwościach hipoalergicznych. Produkty z naturalnym składem często powodują alergie i podrażnienie skóry, które prowadzi do nieprzyjemnego uczucia swędzenia. Dermokosmetyki przeznaczone są do cery wrażliwej, sprawdzą się również u osób, u których świąd spowodowany jest stanami zapalnymi skóry, czyli na przykład atopowym zapaleniem skóry.

Unikanie czynników powodujących swędzenie skóry

To jeden z najistotniejszych punktów. W przypadku, kiedy nasza skóra będzie ciągle narażona na czynniki drażniące, nawet odpowiednia pielęgnacja i dieta nie przyniosą efektów.Czynniki, które najczęściej powodują świąd:

  • bardzo niska i wysoka temperatura,
  • twarda woda,
  • alergeny,
  • poparzenia słoneczne,
  • ubrania ze sztucznych materiałów,
  • biżuteria z niklem,
  • choroby, najczęściej grzybica lub łupież.

Zobacz także: Łupież suchy i tłusty - jak się go pozbyć?

Dieta i styl życia a problem swędzącej skóry

Zła dieta, stosowanie używek, stres, brak snu, odwodnienie - te czynniki wpływają nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale mogą też być bezpośrednią przyczyną swędzenia skóry. Przy niedoborach witamin skóra nie ma możliwości regeneracji, nie jest odporna na czynniki zewnętrzne i nie jest w stanie utrzymać odpowiedniego nawilżenia. Szczególnie istotne są takie składniki jak: witamina A i E, witaminy z grupy B, biotyna oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Rozwiązaniem jest zbilansowana, zdrowia dieta, możemy ją uzupełnić suplementami diety.Warto również trzymać się kilku podstawowych reguł:

  1. Pić odpowiednią ilość wody - minimum 1,5 l dziennie.
  2. Spać minimum 7 godzin na dobę.
  3. Unikać używek, takich jak papierosy, alkohol, substancje odurzające, a nawet duże ilości kawy i czarnej herbaty.
  4. Unikać stresu i stosować techniki relaksacyjne, takie jak joga, medytacja, aromaterapia.

Przeczytaj również: Łuszczenie się skóry - z czego wynika i jak sobie z tym radzić?

Domowe kuracje na swędzenie skóry

Istnieje kilka skutecznych domowych sposób na złagodzenie swędzenia skóry. Większość z tych składników znajdziemy w domowych zapasach. Do przeprowadzania domowej kuracji świetnie sprawdzi się soda oczyszczona lub płatki owsiane. Możemy też wykorzystać roślinę, która świetnie się sprawdza w pielęgnacji skóry, czyli aloes.

Kąpiel z sodą oczyszczoną

To jeden z najszybszych sposób na pozbycie się swędzenia skóry. Wystarczy do kąpieli dodać pół szklanki sody oczyszczonej. Woda powinno być letnia, a nie gorąca i nie trwać dłużej niż 30 minut. Przeciwwskazaniem do tej metody są ranki na skórze. W tym przypadku dużo lepiej sprawdzi się pasta z sody, która nakładamy punktowo, omijając uszkodzone obszary.

Domowa maseczka z płatków owsianych

Do przygotowania maseczki będą nam potrzebne płatki owsiane i jogurt naturalny albo kefir. To połączenie złagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia i ukoi skórę. Płatki należy zalać letnią wodą, namoczyć przez 10 minut i zmieszać z jogurtem naturalnym. Następnie nakładamy mieszankę na oczyszczoną skórę i zmywamy po 20 minut. Płatki owsiane możemy również dodać do kąpieli.

Reklama

Żel aloesowy na świąd

Żel aloesowy świetnie nawilża, odżywia i koi podrażnioną skórę. Możemy zakupić żel w drogerii lub obciąć końcówkę liścia i delikatnie dotykać skóry wewnętrzną częścią. Ten sposób nie sprawdzi się w przypadku, jeśli mamy alergię na aloes. Jeśli nigdy wcześniej nie stosowałyście aloesu, warto zrobić na początku test na kawałeczku skóry.Sprawdź: Żel aloesowy - jak zrobić go w domu?

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane