Domowe zabiegi, dzięki którym przygotujesz swoje ciało na lato
Jak przygotować ciało na zbliżające się fale upałów?

- Marta Jankowska
Wysokie temperatury sprzyjają noszeniu krótkich sukienek, szortów i kostiumów kąpielowych. Lubisz siebie i bez skrępowania odsłaniasz ciało? Brawo! A może przeciwnie – zmagasz się z wieloma kompleksami i już sama myśl o sezonie bikini sprawia, że czujesz dyskomfort? Cóż, jest nas więcej – same wciąż pracujemy nad swoją samooceną. Co nam w tym pomaga? Wprawdzie nie jest to łatwe, ale staramy się nie porównywać do standardów piękna promowanych w social mediach. Zamiast tego skupiamy się na sobie, stawiamy na metodę małych kroków i pielęgnację w duchu body positive.
W naszym przypadku takie podejście sprawdza się bardzo dobrze – być może tak będzie też z tobą! Poniżej przedstawiamy kilka propozycji domowych zabiegów i czynności, które przygotują twoje ciało na lato, a tobie dodadzą pewności siebie.
Wybierz depilację IPL
Początek wiosny to najwyższy czas na depilację. Jeżeli zależy ci na długotrwałym efekcie, a nie masz ochoty na zabiegi w salonie, skuteczną alternatywą dla maszynek do golenia i profesjonalnych metod usuwania owłosienia, jest depilacja IPL. Zabieg ten wykonuje się specjalnym urządzeniem, które poprzez zastosowanie delikatnych impulsów świetlnych uszkadza mieszki włosowe. To sprawia, że włosy przechodzą w fazę spoczynku, a ich odrastanie zostaje spowolnione lub nawet zatrzymane.

Masz obawy, że nie poradzisz sobie sama w domu? Nowoczesne urządzenia, takie jak Philips Lumea 9000, posiadają czujnik Smart Skin, który rozpoznaje odcień skóry i spośród pięciu dostępnych poziomów intensywności zabiegu wskazuje ten dla niego odpowiedni (istnieje także możliwość ustawiania go manualnie), by nie powodować podrażnień. Technologia SenseIQ w połączeniu z czterema dedykowanymi nasadkami, dostosowującymi programy pracy urządzenia do danej części ciała, zapewnia bezpieczną depilację twarzy, rąk, pach, nóg czy bikini.
By skutecznie usunąć włoski z wybranego obszaru ciała, na początku należy wykonać cztery do pięciu zabiegów w odstępie dwóch tygodni. Potem wystarczy powtarzać je co 4-8 tygodnie, wobec tego masz jeszcze czas na pełną serię przed latem!
Szczotkuj ciało na sucho
Zabieg ten polega na masowaniu ciała za pomocą szczotki ze specjalnym włosiem (wybierz taką, która ma włosie naturalne – roślinne lub zwierzęce). Powinien być wykonywany na skórze suchej, ruchami omiatającymi, w określonych kierunkach i kolejności – w stronę serca, od pięt ku górze.

Jego popularność nie bierze się znikąd – szczotkowanie na sucho złuszcza i usuwa martwy naskórek, wspiera funkcjonowanie układu limfatycznego, wspomaga detoksykację organizmu i usuwanie nadmiaru nagromadzonej wody. Zabieg ten dotlenia komórki skóry i usprawnia przenikanie składników aktywnych znajdujących się w nakładanych na nią kosmetykach. W rezultacie niweluje obrzęki, ujędrnia skórę, redukuje cellulit i rozstępy, a także zapobiega wrastaniu włosków po depilacji.
By efekty były wymierne, zaleca się wykonywanie go codziennie – wystarczy ok. 6 minut każdego dnia.
Dbaj o ciało tak samo, jak o cerę

Z doświadczenia wiemy, że pomimo sumiennej pielęgnacji twarzy, nie zawsze poświęcamy tyle samo czasu i uwagi ciału. Tymczasem ich potrzeby w wielu aspektach się pokrywają, dlatego podstawy świadomej pielęgnacji ciała są dokładnie takie same, jak w przypadku twarzy.
Do najważniejszych kroków należy więc: oczyszczanie (które usunie wszelkie zanieczyszczenia, a jednocześnie będzie na tyle delikatne, że nie naruszy bariery ochronnej skóry), nawilżanie, ochrona przeciwsłoneczna i złuszczanie. Stosując się do tych zasad, zapewnimy skórze (twarzy i ciała!) skuteczną ochronę przed czynnikami środowiskowymi i opóźnimy proces jej starzenia się.
Pij wodę

To zdanie, które powtarzamy jak mantrę. Woda nie tylko uczestniczy niemal we wszystkich procesach zachodzących w organizmie, ale ma wpływ także na nasz wygląd zewnętrzny. Jej niedobór szczególnie można zauważyć po kondycji skóry, która staje się wtedy bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia, traci jędrność i szybciej pojawiają się na niej zmarszczki.
Dlatego należy dostarczać organizmowi około 2 litrów wody dziennie. Woda pomaga w usuwaniu toksyn, wspiera procesy metaboliczne, utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała i poprawia pracę mózgu. Picie wody wspomaga m.in. redukcję cellulitu, opóźnia starzenie się skóry, zwiększa skuteczność pielęgnacji i przedłuża efekty zabiegów medycyny estetycznej.
Ruszaj się
Nie bez powodu mówi się, że ruch to zdrowie. Regularna aktywność fizyczna wpływa pozytywnie zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, a także funkcje poznawcze i sen. Ponadto pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy działa, zmniejszając ryzyko nadwagi i otyłości.

Bez obaw, nie zamierzamy namawiać cię do codziennych treningów na siłowni. Zgodnie z zaleceniami WHO, osoby dorosłe powinny wykonywać co najmniej 150-300 minut aerobowej aktywności fizycznej (to przede wszystkim wysiłek o charakterze wytrzymałościowym, taki jak np. bieg, pływanie, jazda na rowerze) o umiarkowanej intensywności tygodniowo (lub 75-150 minut aktywność o wysokiej intensywności)*.
To oznacza, że wystarczą 2,5 godziny wysiłku o umiarkowanej aktywności w tygodniu! Wybierz schody zamiast windy, po pracy idź na krótki spacer, poświęć kilka minut dziennie na ćwiczenia w domu – jakakolwiek forma aktywności fizycznej jest lepsza niż żadna.
*World Health Organisation www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity (26.11.2020 r.)
Materiał powstał z udziałem marki Philips