Fotoprotekcja – jak chronić skórę przed słońcem? Badanie Wizaz.pl i marki Avène
Stosowanie filtrów UV to absolutny priorytet. Czy wiesz, jak robić to właściwie? Na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków? W jaki sposób dbać o skórę po opalaniu? Postanowiliśmy zbadać tę kwestię. Razem z marką Avène przeprowadziliśmy badanie, w którym sprawdziliśmy wiedzę Polek na temat fotoprotekcji.

Coraz więcej osób zmaga się ze zmianami posłonecznymi, które wynikają z nadmiernego opalania. Pod wpływem promieniowania UV w skórze zachodzą zmiany. Staje się ona przesuszona, traci jędrność, a zmarszczki są bardziej widoczne. Dodatkowym problemem są przebarwienia i plamy posłoneczne.
Aby chronić skórę, niezbędna jest tzw. fotoprotekcja. Konieczne jest stosowanie kremów z filtrem, które zabezpieczają skórę nie tylko przed promieniowaniem UVA i UVB, lecz także przed światłem niebieskim HEV (promieniowanie widzialne o wysokiej energii). Najlepszą ochronę zapewniają kosmetyki z filtrem SPF 50 – są idealne dla skóry wrażliwej, naczyniowej oraz skłonnej do podrażnień.
Sprawdziliśmy, czy Polki wiedzą, jak prawidłowo chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Badanie było anonimowe, w formie ankiety online opublikowanej w serwisie Wizaz.pl, w którym znalazły się pytania zamknięte oraz otwarte. Zostało przeprowadzone w dn. 6-7 kwietnia 2024 r.
Spis treści:
- Opis badania: Fotoprotekcja – co wiemy na ten temat?
- Kiedy Polki stosują ochronę przeciwsłoneczną?
- Ochrona skóry przed promieniowaniem
- Kosmetyki chroniące skórę przed słońcem
- Wpływ słońca na skórę - co o tym wiedzą kobiety?
- Pielęgnacja kobiet po ekspozycji na słońce
- Poparzenia słoneczne - jak często się z nimi borykają kobiety?
Opis badania: Fotoprotekcja – co wiemy na ten temat?
W badaniu wzięły udział 273 osoby. 45% w przedziale wiekowym 26-35 lat, 23% w wieku 18-25 lat, 21% w wieku 36-45 lat, 9% w wieku 46-55 lat i 2% w wieku 56 i więcej lat.
Zbadaliśmy m.in.:
- czy stosują fotoprotekcję,
- czym się kierują podczas wyboru kosmetyków zapewniających ochronę przeciw promieniowaniu,
- widzę na temat wpływu słońca na skórę.
W tym celu podzieliliśmy pytania na kategorie:
- Sprawdziliśmy, czy i jak często aplikują fotoprotekcję.
- Zapytaliśmy się, czym się kierują podczas wyboru kosmetyków zarówno do twarzy, jak i do ciała.
- Sprawdziliśmy, co wiedzą na temat tego, jakie zmiany w naszej skórze mogą zachodzić pod wpływem promieniowania.
- Zapytaliśmy również o pielęgnację skóry po opalaniu oraz czy cierpią z powodu poparzeń słonecznych.
- Sprawdziliśmy, czy kobiety badają swoją skórę.
79% badanych stwierdziło, że wie, jak właściwie zabezpieczyć skórę przed słońcem. Z kolei 18% zdradziło, że nie są pewne, czy robią to odpowiednio. 3% z kolei nie wie, jak zabezpieczyć skórę przed słońcem. Dalsze pytania ankiety były skierowane do grupy 261 osób, które stwierdziły, że stosują ochronę przeciwsłoneczną.
Kiedy Polki stosują ochronę przeciwsłoneczną?
66% badanych kobiet przyznało, że stosują ją przez cały rok! Z kolei 23% tylko w okresie wiosenno-letnim, gdy pojawia się słońce. 7% niestety tylko latem, gdy wyjeżdża na wakacje. 4% badanych zupełnie nie stosuje ochrony przeciwsłonecznej.
Wśród respondentów 76% zdradziło, że kremy z filtrem SPF nakładają na twarz (codziennie), 13% na twarz i ciało (codziennie), a 11% na twarz i ciało, ale tylko gdy się opalają.
Niestety, aż 64% badanych przyznało, że krem z filtrem aplikuje tylko raz dziennie, np. rano przed wyjściem. 25% z kolei robi to regularnie co 2h lub po pływaniu, wycieraniu skóry ręcznikiem itd., a 4% po prostu robi to regularnie co 2h. Natomiast 7% ankietowanych stwierdziło, że robi to na swój sposób. Wśród odpowiedzi pojawiały się też informacje, że co ok. 4h, jak sobie przypomną, czy rano i popołudniu.
Ochrona skóry przed promieniowaniem
90% badanych uważa, że warto się chronić przed promieniowaniem UVB, 94% przed promieniowaniem UVA, a 46% zaznaczyło, że również przed światłem niebieskim HEV.
Co ważne, 57% Wizażanek jednocześnie przyznało, że wie o tym, że światło niebieskie może szkodliwie wpływać na skórę, ale aż 36% zaznaczyło, że nigdy nie zwracało uwagi na ten aspekt.
Kosmetyki chroniące skórę przed słońcem

Jak widać, podczas wyboru produktu do twarzy, najważniejszy dla badanych Wizażanek jest faktor SPF. Potem zwracają uwagę na rodzaj promieniowania, przed jakim chroni produkt, po który sięgają oraz na jego zapach i konsystencję.
Kolejno kierują się:
- ceną - 47%,
- rodzajem opakowania (spray, tubka) - 31%,
- pojemnością - 28%,
- dostępnością - 21%,
- poleceniem od specjalisty (dermatologa, kosmetologa) - 14%,
- informacją, czy formuła produktu i/lub jego opakowanie jest ekologiczne - 11%.
Jeśli chodzi o cechy produktów do ochrony skóry twarzy, to najbardziej istotne są dla nich:
- wskaźnik SPF min. 50 - 87%,
- ultraszerokie spektrum ochrony – ochrona przed UVB, UVA i światłem niebieskim - 75%
- lekka, niekomedogenna formuła - 75%,
- działanie nawilżające - 69%.
Dużo mniej osób z kolei zwraca uwagę na to, czy formuła jest odpowiednia dla skóry wrażliwej (36%), czy produkt zapewnia matowe wykończenie (27%), na markę, do której mają zaufanie (16%), czy zawartość dodatkowego pigmentu koloryzującego (13%).
Jednocześnie 77% przyznało, że najczęściej wybiera produkty ze wskaźnikiem SPF min. 50, a 19% ze wskaźnikiem min. 30. Tylko 3% decyduje się na kosmetyki z SPF min. 15.
Czy sytuacja wygląda podobnie podczas wyboru produktów do ochrony skóry ciała?
Tutaj najważniejsza dla badanych okazała się lekka, szybko wchłaniająca się formuła (86%). Kolejno zwracają uwagę na ultraszerokie spektrum ochrony – ochronę przed UVB, UVA i światłem niebieskim (68%), działanie nawilżające (67%), a dopiero potem na wskaźniki SPF - 52% wybiera SPF min. 50, a 49% SPF min. 30. Na końcu badane osoby przyznały, że liczy się dla nich formuła odpowiednia do skóry wrażliwej (33%), marka, do której mają zaufanie (23%) ora duża pojemność (21%).
Badane osoby przyznały również, że najczęściej sięgają po kosmetyki do ciała z filtrem min. 30, 43% wybiera te z SPF min. 50, 7% sięga po SPF min. 15, a 2% stosuje kosmetyki z filtrem mniejszym niż 15 SPF.
Zarówno kosmetyki chronią twarz, jak i ciało przed słońcem, badane osoby najczęściej nabywają w drogeriach stacjonarnych (83%) oraz w drogeriach online (63%), a zaraz potem w aptekach (44%).
Wpływ słońca na skórę - co o tym wiedzą kobiety?
Wiele z nas nie wyobraża sobie urlopu bez wystawiania ciała na działanie promieni słonecznych. Ma to swoje pozytywne strony, ale jeśli nie dbamy o fotoprotekcję, takie korzystanie ze słońca może się dla nas źle skończyć. Czy wiemy, jak działa?
75% badanych odpowiedziało, że przyspiesza starzenie się skóry, 56%, że ją wysusza, skóra staje się mniej elastyczna i swędząca, 56% zaznaczyło również, że nadaje przyjemną opaleniznę.
Z kolei 43% zaznaczyło, że podrażnia i powoduje zaczerwienienia, 38%, że powoduje poparzenia słoneczne, a 16% stwierdziło, że wycisza problemy skóry trądzikowej.
84% badanych stwierdziło przy tym, że warto stosować fotoprotekcję, ale aż 14% nie ma zdania na ten temat. Niestety, 2% uważa, że nie warto stosować fotoprotekcji.
Zapytaliśmy przy tym, dlaczego badane osoby sądzą, że powinniśmy stosować fotoprotekcję.

Nie unikniemy ekspozycji na słońce, i nie ma co ukrywać, że nie zawsze jesteśmy doskonali i zdarza nam się zapomnieć o fotoprotekcji. Jak więc wygląda pielęgnacja kobiet po ekspozycji na słońce?
Pielęgnacja kobiet po ekspozycji na słońce
69% badanych przyznało, że stosuje różne balsamy nawilżające, dla 46% podstawą jest balsam silnie regenerujący po opalaniu, a 41% na podrażnienia stosuje kosmetyki łagodzące, np. wodę termalną w spray'u. 18% jednak nie ma określonej rutyny pielęgnacyjnej po ekspozycji na słońce.
Poparzenia słoneczne - jak często się z nimi borykają kobiety?
Niestety nadal często kobiety borykają się z poparzeniami słonecznymi. 31% przyznało, że doświadczyły tego dawniej niż rok temu, a 18% przyznało, że miało je w przeciągu ostatniego roku.
Również solarium niekorzystnie wpływa na skórę. 10% badanych przyznało, że z niego korzysta 2-3 razy w roku, a 4% zdradziło, że robi to częściej niż 3 razy w roku.
Zmiany na skórze
Aby w pełni kontrolować stan swojej skóry, warto co roku korzystać z badań dermoskopem, dzięki któremu możemy sprawdzić, czy zmiany na naszej skórze wyglądają podejrzanie. Niestety, aż 67% kobiet przyznało, że nigdy nie miało takiego badania. 23% z kolei zdradziło, że miało takie badanie tylko kilka razy w życiu. Kluczowa jest jednak regularność, którą zadeklarowało tylko 10% badanych.

Wnioski
Jak widać, coraz więcej osób ma świadomość, jak działanie promieniowania słonecznego działa na naszą skórę, ale niestety jeszcze wiele przed nami do nadrobienia w kwestii świadomości na temat wpływu światła niebieskiego.
Z wyników badania można również wywnioskować, że niezwykle ważna jest dla nas przede wszystkim ochrona skóry twarzy. Jest ona bardziej delikatna, a jej nieodpowiednia pielęgnacja i ochrona może prowadzić do szybszego starzenia się, którego nie chcemy. Dlatego też wybierając produkty do jej fotoprotekcji, częściej sięgamy po wyższy filtr niż w przypadku kosmetyków do ochrony ciała.
Należy też zwiększyć świadomość kobiet na temat regularnych badań dermoskopem, które można bez problemu wykonać u dermatologa.
Przygotowaliśmy dla was materiały, które pomogą wam prawidłowo chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem.
Badanie zostało przeprowadzone w dn. 6-7 kwietnia 2023 r. za pomocą anonimowej ankiety w serwisie Wizaz.pl na grupie 261 użytkowników.
Materiał promocyjny marki Avène