
Fototyp skóry pomoże nam w określeniu wrażliwości naszej skóry na promienie słoneczne. Wyróżniamy aż 6 typów skóry, a na każdy z nich w inny sposób działa słońce. Dlatego właśnie warto znać swój fototyp, aby wiedzieć, w jaki sposób powinniśmy się opalać i jakich kosmetyków do opalania używać. Czy każdy może się opalać? Czy wszyscy musimy korzystać z filtrów przeciwsłonecznych? Jaka ochrona jest odpowiednia dla naszego fototypu? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania.
Czym jest fototyp skóry?
Fototyp skóry to wrodzona ilość melaniny, czyli pigmentu skóry. Melanina odpowiedzialna jest za zmianę koloru skóry w odpowiedzi na działanie promieni słonecznych. Ilość melaniny w skórze określa naszą łatwość opalania się oraz wysokość ryzyka poparzeń słonecznych. Dlatego właśnie niektóre osoby, mimo iż stosują kremy z wysokim filtrem SPF i tak ulegają poparzeniu, a niektórzy są bardzo odporni na działanie promieni słonecznych.
Rodzaje fototypu skóry
Każda skóra inaczej reaguje na działanie promieni słonecznych. Udało się jednak sklasyfikować 6 ogólnych rodzajów fototypów, które odpowiadają reakcji skóry na opalanie. Skala fototypów skóry według Thomasa B. Fitz Patrick'a klasyfikuje rodzaj skóry na podstawie jej reakcji po pierwszej ekspozycji na słońce w danym roku. Test przeprowadzany jest przez około 30 minut w godzinach popołudniowych.
Fototyp I - celtycki
To jasna skóra o różowym odcieniu, przez która często prześwitują naczynka i żyły. Ma ona również skłonność do zaczerwienień. Są to najczęściej osoby o włosach jasnych bądź rudych z niebieskimi, zielonymi lub piwnymi oczami. Ta skóra ma bardzo małą ilość melaniny, więc nie posiada naturalnej ochrony przed słońcem. Bardzo szybko ulega poparzeniom i nigdy nie osiąga brązowej opalenizny. Osoby o tym fototypie nie powinny się opalać.
Fototyp II - północnoeuropejski
Fototyp północnoeuropejski to również osoby z jasną karnacją, lecz jej odcień jest bardziej neutralny niż różowy. Są to najczęściej osoby o blond włosach i niebieskich oczach. Często pojawiają się im piegi. Ten fototyp opala się bardzo powoli, jednak skóra może nabrać odcień delikatnej brązowej opalenizny. Do tego typu skory przeznaczone są kosmetyki z wysoką ochroną przeciwsłoneczną, czyli SPF 50, gdyż jest ona narażona na poparzenia słoneczne.
Fototyp III - środkowoeuropejski
Fototyp III posiada znacznie większą ilość melaniny w skórze, dzięki czemu jest ona odporna na działanie promieni słonecznych. Karnacja nadal jest dosyć jasna, lecz wpada w ciepłe, żółte tony. Osoby o tym fototypie mają włosy w kolorze blondu bądź brązu. Czasami na początku opalania może się pojawić lekkie podrażnienie lub zaczerwienienie skóry, lecz jest ona odporna na poparzenia. Ten typ skóry dość łatwo się opala, w tym przypadku stosujemy średnią ochronę przeciwsłoneczną SPF 30.
Fototyp IV - południowoeuropejski
Fototyp południowoeuropejski to mulaci oraz osoby ze śniadą lub oliwkową cerą. Włosy mają w kolorze ciemnego brązu lub czarne, a oczy piwne, zielone, brązowe. Poparzenia słoneczne właściwie nie występują ze względu na wysoką zawartość melaniny w skórze i nie ma problemów z opalaniem. Osoby o tym typie cery powinny korzystać z filtrów ochronnych SPF 15 lub SPF 20, aby spowolnić procesy starzenia się skóry.
Fototyp V - charakterystyczny dla rasy żółtej i mieszkańców Półwyspu Arabskiego
Skóra w fototypie V ma wysoką zawartość melaniny, dlatego szybko się opala i praktycznie nie ulega poparzeniom słonecznym. Jednakże, aby zadbać o skórę, warto również używać kosmetyków z filtrami ochronnymi. Ten typ skóry charakteryzuje się naturalnie ciemną karnacją, ciemnymi lub czarnymi włosami i oczami o ciemnobrązowej barwie.
Fototyp VI - charakterystyczny dla rasy czarnej
VI fototyp skóry to osoby o ciemnobrązowej lub czarnej cerze. Skóra ta nigdy nie ulega poparzeniom słonecznym oraz bardzo mocno się opala. Osoby te posiadają ciemne oczy, ciemne włosy. Przy tym fototypie można stosować kremy o bardzo niskim filtrze- od 6 do 10 SPF.
Zobacz także: Co zrobić, aby opalenizna przetrwała dłużej?
Opalanie a fototyp skóry
Określenie naszego fototypu skóry pomaga nam określić, w jaki sposób możemy osiągnąć wymarzoną opaleniznę oraz zapobiec poparzeniom słonecznym. Im wyższy wskaźnik fototypu skóry, tym większa zawartość melaniny, co pozwala na osiągnięcie lepszego efektu opalenizny. Trzeba jednak pamiętać, że bez względu na to, jaki fototyp skóry posiadamy, nigdy nie można przesadzać z opalaniem. Zawsze warto stosować filtry o dostosowanej do naszego rodzaju cery ochronie przeciwsłonecznej SPF. Nawet osoby o bardzo ciemnej skórze, przy długim opalaniu bez ochrony, są zagrożone szybkim starzenie się skóry oraz jej chorobami.