Loreal Paris kosmetyki do makijażu
Wyniki testu
Rimmel - tusz do rzęs i pomadki
Wyniki testu
podkład Bourjois Paris Healthy Mix
Wyniki testu
adidas Active Skin&Mind
Wyniki testu
Radical Farmona szampon i peeling trychologiczny
Wyniki testu
Bioderma Sensibio Micellar Oil
Chcę testować
Elseve Bond Repair
Chcę testować
Kosmetyki Maybelline
Chcę testować
Oceanic bazy
Chcę testować
Loreal Paris - tusz do rzęs i szminka
Chcę testować
Lactacyd Ultra-Nawilżający 40+
Laureaci
Orientana hello daktyl
Laureaci
 lekki balsam regenerujący Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay
Wyniki testu
MICA Niacinamide Glow
Laureaci
kosmetyki douglas skin focus tonik i peeling enzymatyczny
Wyniki testu
Maybelline kosmetyki do makijażu
Chcę testować
Neutrogena Retinol Boost
Laureaci
GLYCOLIC BRIGHT
Wyniki testu
 FaceBoom, Mix Me Up
Laureaci
antyperspiranty NIVEA Black&White Invisible
Wyniki testu
fototyp skóry
iStock
Pielęgnacja

Fototyp skóry – co to jest i jak go określić?

Fototyp to wrodzona ilość melaniny w skórze, która określa w jaki sposób możemy się opalać i czy grożą nam poparzenia słoneczne. Sprawdźcie, jaki macie fototyp skóry i w jaki sposób powinniście się opalać.

Fototyp skóry pomoże nam w określeniu wrażliwości naszej skóry na promienie słoneczne. Wyróżniamy aż 6 typów skóry, a na każdy z nich w inny sposób działa słońce. Dlatego właśnie warto znać swój fototyp, aby wiedzieć, w jaki sposób powinniśmy się opalać i jakich kosmetyków do opalania używać. Czy każdy może się opalać? Czy wszyscy musimy korzystać z filtrów przeciwsłonecznych? Jaka ochrona jest odpowiednia dla naszego fototypu? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

fototyp skóry

Modny i trwały makijaż ust - jak wykonać? Sposób powiększający usta

Czym jest fototyp skóry?

Fototyp skóry to wrodzona ilość melaniny, czyli pigmentu skóry. Melanina odpowiedzialna jest za zmianę koloru skóry w odpowiedzi na działanie promieni słonecznych. Ilość melaniny w skórze określa naszą łatwość opalania się oraz wysokość ryzyka poparzeń słonecznych. Dlatego właśnie niektóre osoby, mimo iż stosują kremy z wysokim filtrem SPF i tak ulegają poparzeniu, a niektórzy są bardzo odporni na działanie promieni słonecznych.

Rodzaje fototypu skóry

Każda skóra inaczej reaguje na działanie promieni słonecznych. Udało się jednak sklasyfikować 6 ogólnych rodzajów fototypów, które odpowiadają reakcji skóry na opalanie. Skala fototypów skóry według Thomasa B. Fitz Patrick'a klasyfikuje rodzaj skóry na podstawie jej reakcji po pierwszej ekspozycji na słońce w danym roku. Test przeprowadzany jest przez około 30 minut w godzinach popołudniowych. 

Fototyp I - celtycki

To jasna skóra o różowym odcieniu, przez która często prześwitują naczynka i żyły. Ma ona również skłonność do zaczerwienień. Są to najczęściej osoby o włosach jasnych bądź rudych z niebieskimi, zielonymi lub piwnymi oczami. Ta skóra ma bardzo małą ilość melaniny, więc nie posiada naturalnej ochrony przed słońcem. Bardzo szybko ulega poparzeniom i nigdy nie osiąga brązowej opalenizny. Osoby o tym fototypie nie powinny się opalać.

Fototyp II - północnoeuropejski

Fototyp północnoeuropejski to również osoby z jasną karnacją, lecz jej odcień jest bardziej neutralny niż różowy. Są to najczęściej osoby o blond włosach i niebieskich oczach. Często pojawiają się im piegi. Ten fototyp opala się bardzo powoli, jednak skóra może nabrać odcień delikatnej brązowej opalenizny. Do tego typu skory przeznaczone są kosmetyki z wysoką ochroną przeciwsłoneczną, czyli SPF 50, gdyż jest ona narażona na poparzenia słoneczne.

Fototyp III - środkowoeuropejski

Fototyp III posiada znacznie większą ilość melaniny w skórze, dzięki czemu jest ona odporna na działanie promieni słonecznych. Karnacja nadal jest dosyć jasna, lecz wpada w ciepłe, żółte tony. Osoby o tym fototypie mają włosy w kolorze blondu bądź brązu. Czasami na początku opalania może się pojawić lekkie podrażnienie lub zaczerwienienie skóry, lecz jest ona odporna na poparzenia. Ten typ skóry dość łatwo się opala, w tym przypadku stosujemy średnią ochronę przeciwsłoneczną SPF 30.

Fototyp IV - południowoeuropejski

Fototyp południowoeuropejski to mulaci oraz osoby ze śniadą lub oliwkową cerą. Włosy mają w kolorze ciemnego brązu lub czarne, a oczy piwne, zielone, brązowe. Poparzenia słoneczne właściwie nie występują ze względu na wysoką zawartość melaniny w skórze i nie ma problemów z opalaniem. Osoby o tym typie cery powinny korzystać z filtrów ochronnych SPF 15 lub SPF 20, aby spowolnić procesy starzenia się skóry.

Fototyp V - charakterystyczny dla rasy żółtej i mieszkańców Półwyspu Arabskiego

Skóra w fototypie V ma wysoką zawartość melaniny, dlatego szybko się opala i praktycznie nie ulega poparzeniom słonecznym. Jednakże, aby zadbać o skórę, warto również używać kosmetyków z filtrami ochronnymi. Ten typ skóry charakteryzuje się naturalnie ciemną karnacją, ciemnymi lub czarnymi włosami i oczami o ciemnobrązowej barwie.

Fototyp VI - charakterystyczny dla rasy czarnej

VI fototyp skóry to osoby o ciemnobrązowej lub czarnej cerze. Skóra ta nigdy nie ulega poparzeniom słonecznym oraz bardzo mocno się opala. Osoby te posiadają ciemne oczy, ciemne włosy. Przy tym fototypie można stosować kremy o bardzo niskim filtrze- od 6 do 10 SPF.

Zobacz także: Co zrobić, aby opalenizna przetrwała dłużej?

Opalanie a fototyp skóry 

Określenie naszego fototypu skóry pomaga nam określić, w jaki sposób możemy osiągnąć wymarzoną opaleniznę oraz zapobiec poparzeniom słonecznym. Im wyższy wskaźnik fototypu skóry, tym większa zawartość melaniny, co pozwala na osiągnięcie lepszego efektu opalenizny. Trzeba jednak pamiętać, że bez względu na to, jaki fototyp skóry posiadamy, nigdy nie można przesadzać z opalaniem. Zawsze warto stosować filtry o dostosowanej do naszego rodzaju cery ochronie przeciwsłonecznej SPF. Nawet osoby o bardzo ciemnej skórze, przy długim opalaniu bez ochrony, są zagrożone szybkim starzenie się skóry oraz jej chorobami.

letnia opalenizna
cdwheatley/iStock
Pielęgnacja
Opalenizna - jak się bezpiecznie opalić i utrzymać efekt na dłużej?
Ładna i trwała opalenizna to połączenie odpowiedniej pielęgnacji, ochrony przeciwsłonecznej i naszego rodzaju skóry. Peelingi ciała, suplementacja beta-karotenem i kremy z filtrem UV to niezbędnik każdej osoby, która marzy o skórze muśniętej słońcem i głębokim, brązowym odcieniu. Jeśli jednak chcecie pozbyć się opalenizny, koniecznie przetestujcie nasze sposoby o działaniu złuszczająco-rozświetlającym.

Opalenizna to odpowiedź ochronna skóry na zbyt dużą ilość promieniowania UV. Aby bezpieczne i szybko się opalić, musimy dostosować ochronę przeciwsłoneczną do naszego fototypu skóry. Sprawdźcie, jakie rozróżniamy rodzaje opalenizny, jak ją utrwalić oraz usunąć. Spis treści: Jak powstaje opalenizna? Jak się opalać szybko i bezpiecznie? Rodzaje opalenizny Opalenizna w solarium Jak utrwalić opaleniznę? Jak pozbyć się opalenizny? Jak powstaje opalenizna? Powstawanie opalenizny to bardzo prosty proces. Jego pierwszym etapem jest ekspozycja skóry na promieniowanie UV . Wskutek zetknięcia promieni słonecznych ze skórą dochodzi do wzmożonej produkcji melaniny. Melanina odkłada się w naskórku, by chronić głębsze warstwy skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB . Melanina to barwnik skóry, który w wyniku nagromadzenia nadaje skórze ciemniejszy odcień. Jak się opalać szybko i bezpiecznie? Aby opalać się szybko i bezpiecznie, musimy trzymać się kilku podstawowych zasad i dobrać odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną do naszego fototypu skóry . W zależności od rodzaju naszej skóry dobieramy odpowiedni poziom ochrony SPF, dzięki czemu nasza skóra nie ulega oparzeniom. Z kolei jeśli użyjemy zbyt mocnej ochrony nasza skóra się nie opali. Fototyp I - celtycki To jasna skóra o różowym odcieniu, przez która często prześwitują naczynka i żyły.  Skóra ma naturalnie małą ilość melaniny, więc nie posiada naturalnej ochrony przed słońcem. Bardzo szybko ulega poparzeniom i nigdy nie osiąga brązowej opalenizny.  Fototyp II - północnoeuropejski Fototyp północnoeuropejski to również osoby z jasną karnacją w neutralnym odcieniu. Są to...

turbo przyspieszacz opalania
Newsy
Turbo przyspieszacz opalania z Rossmanna to hit Wizażanek: “Przestałam opalać się na czerwono"
Turbo przyspieszacz opalania Kolastyna to prawdziwa perełka z Rossmanna, którą odkryły Wizażanki. Jest niedrogi, a daje ultra szybki efekt opalenizny jak z Karaibów!

Turbo przyspieszacz opalania Kolastyna kosztuje w Rossmannie 18,99 zł. Recenzentki odkryły, że ten niepozorny kosmetyk intensywnie przyspiesza opalanie i powoduje, że skóra zyskuje piękny odcień. Opalenizna po tej perełce wygląda jak z wczasów w tropikach!  Jak działa przyspieszacz opalania Kolastyna z Rossmanna Turbo przyspieszacz opalania Kolastyna to poręczny spray do ciała, który powstał z myślą o osobach, które marzą o szybkiej i głębokiej opaleniźnie. Zdecydowanie skraca czas powstawania naturalnej opalenizny, a przy tym powoduje, że jej odcień staje się ładniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Potwierdzają to szczególnie osoby, które mają trudność z opalaniem się, a ich skóra często się czerwieni pod wpływem słońca. Swoje wyjątkowe działanie przyspieszacz zawdzięcza stymulowaniu melaniny - to ona odpowiada za przyciemnienie skóry. Przy tym kosmetyk doskonale dba o skórę, pielęgnuje ją i chroni przed utratą wody. Przyspieszacz opalania wystarczy równomiernie zaaplikować na ciało tuż przed wyjściem na słońce. Warto jednak pamiętać o kremie z filtrem, aby uniknąć oparzeń - przyspieszacz skraca bezpieczny czas przebywania w świetle promieni słonecznych. Krem z SPF należy nałożyć na przyspieszacz, po jego wchłonięciu przez ciało. Turbo przyspieszacz Kolastyna zawiera karotenoidy. To naturalne antyoksydanty , które silnie pobudzają system obronny skóry, co zmniejsza ryzyko powstawania przebarwień. Opinie o turbo przyspieszaczu opalania Kolastyn W naszym KWC znajdziemy wiele opinii o tym przyspieszaczu opalania z Rossmanna - Wizażanki potwierdzają, że skutecznie stymuluje powstawanie pięknej opalenizny. Cenią go też za niską cenę, wydajność i dobrą dostępność w drogerii. Dzięki powyższemu produktowi przestałam opalać się na czerwono.Skóra ma w końcu oliwkowy odcień :) Kosmetyk bardzo wydajny, ale...

beta-karoten - tabletki na opalanie
iStock
Pielęgnacja
Beta-karoten – jak działają tabletki na opalanie?
Beta-karoten sprawi, że nasza opalenizna dłużej się utrzyma i będzie bardziej intensywna. Dodatkowo zapobiegnie poparzeniom słonecznym i przebarwieniom. Tabletki na opalanie są więc bardzo skuteczne, jednak nie należy przyjmować ich zbyt dużo!

Tabletki na opalanie z beta-karotenem świetnie sprawdzą się u osób, które nie mogą się opalić lub mają bardzo jasną skórę. Dodatkowo sprawią, że skóra będzie gładka, miękka i nawilżona. Jeśli jednak zaczniemy przyjmować dużo ilość beta karotenu, skóra może się zabarwić na żółto! Pamiętacie więc, aby suplementację zacząć dwa tygodnie przed opalaniem i skończyć maksymalnie tydzień po. Czym jest beta-karoten? Beta-karoten to związek należący do karotenoidów, czyli czerwonych, pomarańczowych i żółtych barwników roślinnych. Jest to również prowitamina A , dlatego jej przyjmowanie pozwoli uzupełnić braki witaminowe i pozytywnie wpłynie na cały organizm. Beta-karoten ma zdolność osadzania się w naskórku, stąd jego najpopularniejsze działanie, czyli wspomaganie opalania . Dodatkowo ma duży wpływ na wygląd naszej skóry. Reguluje pracę gruczołów łojowych i regeneruje skórę, dzięki czemu zapobiega suchości i nadmiernemu rogowaceniu się naskórka . Zobacz także: Jak szybko się opalić i nie zniszczyć skóry? Jak działają tabletki na opalanie? Beta-karoten odkłada się w naskórku, dzięki czemu przedłuża trwałość opalenizny i sprawia, że skóra szybciej się opala . Ponadto zmniejsza ryzyko poparzeń słonecznych i sprawia, że nasza skóra opala się na brązowo. Pamiętajcie jednak, że mimo wszystko należy używać filtrów słonecznych. Ocenia się, że beta-karoten chroni skórę na poziomie kosmetyki z 2-3 SPF. Tabletki na opalanie z beta-karotenem przyciemnią naszą skórę nawet bez opalania ! Składnik pobudza melanocyty do produkcji melaniny, co prowadzi do subtelnego przyciemnienia skóry. Opalanie się z suplementacją beta-karotenem nie tylko przeciwdziała poparzeniom, ale także zapobiega powstawaniu przebarwień na skórze. Dodatkowo jest to silny antyoksydant , który neutralizuje negatywne działanie promieni słonecznych i spowalnia...

Fotolia
Pielęgnacja
Bezpieczne opalanie- co powinnaś o nim wiedzieć?
Kochamy słońce i zazwyczaj z utęsknieniem go wyczekujemy, lecz niekiedy może nas ono skrzywdzić. Warto więc znać parę zasad bezpiecznego opalania.

  Jaki filtr do opalania? Nie od dzisiaj wiadomo, że w celu ochrony skóry przed słońcem należy odpowiednio ją zabezpieczyć kremami z filtrem . Zastanawiacie się, jaki on powinien być? Wiele zależy od fototypu skóry . Jeżeli macie rude włosy , albo jesteście blondynkami z bladą skórą , piegami i jasnymi oczami, to sięgnijcie po kosmetyki z SPF minimum 30 . Jeżeli macie jasną karnację z niewielką ilością piegów, jasnymi oczami i włosami blond , ale w różnych odcieniach, to wybierzcie produkty z SPF 15-30. Jeśli macie delikatnie śniadą karnację, piwne/ szare oczy i włosy w kolorze brązowym, lub ciemnego blondu , to zdecydujcie się na SPF 6-15. Jeżeli macie ciemne włosy, brązowe oczy i   śniadą cerę , to wystarczą wam produkty o SPF 4-10. Opalanie podczas okresu Naturalne jest, że podczas opalania brzuch się nagrzewa, co może spowodować intensywniejsze krwawienie , a nawet krwotok. Lepiej położyć się w półcieniu. Tatuaż a opalanie Kiedy tatuaż jest świeży, nie można się opalać, jak również kąpać w słonej wodzie . Natomiast kiedy miejsce tatuażu już się zagoi, musimy liczyć się z tym, że długotrwałe działanie promieni słonecznych może prowadzić do rozjaśnienia tatuażu , który dodatkowo także traci ostrość.  Antybiotyk a opalanie Po niektórych lekach mogą się pojawić reakcje fotoalergiczne . Warto szczególnie uważać, kiedy zażywamy tetracykliny i chinolony. Zmiany takie jak rumień i pęcherzyki zazwyczaj pojawiają się w miejscach, które były bezpośrednio narażone na działanie promieni słonecznych. Opalanie po depilacji laserowej Po depilacji laserowej nie można się opalać przez minimum 4 tygodnie. Należy też wtedy stosować kremy z wysokim filtrem. Zobaczcie także:   Nowości kosmetyczne. Ochrona przeciwsłoneczna na...

Nasze akcje
Bourjois Jak dopasować podkład
Makijaż
Jak dobrać podkład, aby odpowiadał na potrzeby skóry?
Współpraca reklamowa
tolpa acne
Pielęgnacja
Gdy cera płata nam figle. Jak skutecznie zapobiegać niedoskonałościom?
Współpraca reklamowa
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M La Roche-Posay
Pielęgnacja
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay sprawdzony przez mamy i dzieci
Współpraca reklamowa
Pielęgnacja
Promienna skóra i mocne włosy - zaufaj sprawdzonym formułom oraz składnikom aktywnym i ciesz się pięknym wyglądem na wiosnę
Współpraca reklamowa
Douglas-collection-skincare-skin-focus-vitamin-radiance-main-beauty
Pielęgnacja
„Skóra wygląda młodziej, bardzo zdrowo i jest pełna blasku”. Kosmetyki do pielęgnacji Douglas Collection przetestowane!
Współpraca reklamowa
Asus Zenbook 14 OLED
Styl życia
Moc możliwości, którą zmieścisz w torebce - poznaj idealnego laptopa do pracy i rozrywki od ASUS
Współpraca reklamowa
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty
Pielęgnacja
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty - teraz mogę cieszyć się piękną cerą i nawilżonymi ustami!
Współpraca reklamowa
modelka trzyma RETI AGE Sesderma
Pielęgnacja
Kosmetyki z tym składnikiem znakomicie niwelują oznaki starzenia
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2023 trendy
Manicure
Modne paznokcie 2023: TOP 6 trendów, które będą hitem tego roku! [Kolory i wzory]
Aneta Zygmuntowicz
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost