glov
Chcę testować
Maybelline New York i NYX Professional
Chcę testować
Garnie Pure Active
Chcę testować
Kosmetyki Max Factor
Wyniki testu
Kosmetyki Garnier Vitamin C
Chcę testować
Kosmetyki do ciała Mixa
Chcę testować
Laureaci
Chcę testować
suche szampony Batiste
Wyniki testu
John Frieda Go Blonder
Laureaci
Vichy Dercos Oil Correct
Wyniki testu
kosmetyki Tarte
Wyniki testu
Kosmetyki Oxygenetic
Wyniki testu
Kosmetyki naturalna Pharma Care od Vis Plantis
Laureaci
L’Oréal Paris Mascara Panorama
Wyniki testu
Oillan derm+
Laureaci
seria Bright Reveal od L’Oréal Paris
Laureaci
Produkty Douglas Naturals
Wyniki testu
Avène VITAMIN ACTIV Cg
Laureaci
L'BIOTICA BIOVAX Glamour Ultra Violet for Blonds
Laureaci
Fototyp skóry
Getty Images@ yacobchuk
Pielęgnacja

Fototyp skóry – co to jest? Jak określić swój fototyp skóry

Fototyp skóry to wrodzona ilość melaniny w skórze, która określa w jaki sposób możemy się opalać i czy grożą nam poparzenia słoneczne. Po określeniu swojego fototypu skóry będziesz w stanie określić, jak wrażliwa na promieniowanie UV jesteś i jak powinnaś się opalać. O tym, jak wrażliwa jesteś na ekspozycję na słońce i promienie słoneczne, decyduje karnacja skóry!

Fototyp skóry pomoże nam w określeniu wrażliwości naszej skóry na promienie słoneczne. Wyróżniamy aż 6 typów skóry, a na każdy z nich w inny sposób działa słońce. Dlatego właśnie warto znać swój fototyp, aby wiedzieć, w jaki sposób powinniśmy się opalać i jakich kosmetyków do opalania używać. Czy każdy może się opalać? Czy wszyscy musimy korzystać z filtrów przeciwsłonecznych? Jaka ochrona jest odpowiednia dla naszego fototypu? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

Spis treści:

 1. Czym jest fototyp skóry wg Filtzpatricka?
 2. Rodzaje fototypu skóry
  1. Fototyp I - celtycki
  2. Fototyp II - północnoeuropejski
  3. Fototyp III - środkowoeuropejski
  4. Fototyp IV - południowoeuropejski
  5. Fototyp V - charakterystyczny dla rasy żółtej i mieszkańców Półwyspu Arabskiego
  6. Fototyp VI - charakterystyczny dla osób ciemnoskórych
 3. Test na określenie fototypu skóry
 4. Opalanie a fototyp skóry

Czym jest fototyp skóry wg Filtzpatricka?

Fototyp skóry to wrodzona ilość melaniny, czyli pigmentu skóry. W prostszych słowach: to podział ze względu na karnację skóry, ale także naturalną barwę oczu i włosów, czy łatwość opalania i skłonność do oparzeń słonecznych. 

 Melanina odpowiedzialna jest za zmianę koloru skóry w odpowiedzi na działanie promieni słonecznych. Ilość melaniny w skórze określa naszą łatwość opalania się oraz wysokość ryzyka poparzeń słonecznych. Dlatego właśnie niektóre osoby, mimo iż stosują kremy z wysokim filtrem SPF i tak ulegają poparzeniu, a niektórzy są bardzo odporni na działanie promieni słonecznych. 

Warto określić swój fototyp skóry. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu precyzyjnie określisz, jak długo będziesz mogła się opalać i nie ulegać oparzeniom. Dotyczy to zarazem ekspozycji skóry na słońce, jak i w przypadku opalania w solarium. Dla niektórych fototypów skóry opalanie jest niewskazane! Dodatkowo podpowie, jakiego kremu z filtrem UV powinnaś używać, co będzie przydatną informacją dotyczącą pielęgnacji ciała. Ale to nie tylko kwestie kosmetyczne. Fototyp skóry określa także, jakie dawki promieniowania mogą otrzymać osoby cierpiące na schorzenia skórne.

Klasyfikacja została utworzona w 1975 roku przez Thomasa B. Flitzpatricka i stosuje się ją po dziś dzień. Fototyp skóry według Flitzpatricka ocenia reakcję skóry na promienie ultrafioletowe. W tej klasyfikacji wyróżnionych zostało aż sześć fototypów skóry, których charakterystykę znajdziecie poniżej! Na jej podstawie określenie fototypu skóry powinno być znacznie łatwiejsze. 

Fototyp skóry
Getty Images@ master1305

Rodzaje fototypu skóry

Każda skóra inaczej reaguje na działanie promieni słonecznych. Udało się jednak sklasyfikować 6 fototypów skóry, które odpowiadają reakcji skóry na opalanie. Skala fototypów skóry według Thomasa B. Fitzpatricka klasyfikuje rodzaj skóry na podstawie jej reakcji po pierwszej ekspozycji na słońce w danym roku. Test przeprowadzany jest przez około 30 minut w godzinach popołudniowych. Dzięki tej klasyfikacji możesz sprawdzić, jaki masz fototyp skóry, a wszystko to na podstawie reakcji skóry na działanie promieni słonecznych oraz twojego wyglądu. 

Fototyp I - celtycki

To jasna skóra o różowym odcieniu, przez która często prześwitują naczynka i żyły. Ma ona również skłonność do zaczerwienień. Są to najczęściej osoby o włosach jasnych bądź rudych z niebieskimi, zielonymi lub piwnymi oczami. Fototyp celtycki ma bardzo małą ilość melaniny, więc nie posiada naturalnej ochrony przed słońcem. Bardzo szybko ulega poparzeniom i nigdy nie osiąga brązowej opalenizny. Osoby o tym fototypie nie powinny się opalać.

Fototyp II - północnoeuropejski

Fototyp północnoeuropejski to również osoby z jasną karnacją, lecz jej odcień jest bardziej neutralny niż różowy. Są to najczęściej osoby o blond włosach i niebieskich oczach. Często pojawiają się im piegi. Ten fototyp opala się bardzo powoli, jednak skóra może nabrać odcień delikatnej brązowej opalenizny. Do tego typu skory przeznaczone są kosmetyki z wysoką ochroną przeciwsłoneczną, czyli SPF 50, gdyż jest ona narażona na poparzenia słoneczne. Na takiej skórze przez działanie promieniowania UV mogą pojawiać się przebarwienia.

Fototyp III - środkowoeuropejski

Fototyp III posiada znacznie większą ilość melaniny w skórze, dzięki czemu jest ona odporna na działanie promieni słonecznych. Karnacja nadal jest dosyć jasna, lecz wpada w ciepłe, żółte tony. Osoby o tym fototypie mają włosy w kolorze blondu, ciemnego blondu bądź brązu. Czasami na początku opalania może się pojawić lekkie podrażnienie lub zaczerwienienie skóry, lecz jest ona odporna na poparzenia. Ten typ skóry dość łatwo się opala, w tym przypadku stosujemy średnią ochronę przeciwsłoneczną SPF 30. Dodatkowo rzadko ulega oparzeniom, dlatego ten rodzaj karnacji śmiało może korzystać z kąpieli słonecznych.

Fototyp IV - południowoeuropejski

Fototyp południowoeuropejski to mulaci oraz osoby ze śniadą lub oliwkową cerą. Włosy mają w kolorze ciemnego brązu lub czarne, a oczy piwne, zielone, brązowe. Poparzenia słoneczne właściwie nie występują ze względu na wysoką zawartość melaniny w skórze i nie ma problemów z opalaniem. Osoby o tym typie cery powinny korzystać z filtrów ochronnych SPF 15 lub SPF 20, aby spowolnić procesy starzenia się skóry. 

Fototyp V - charakterystyczny dla rasy żółtej i mieszkańców Półwyspu Arabskiego

Skóra w fototypie V ma dużą ilość melaniny, dlatego szybko się opala i praktycznie nie ulega poparzeniom słonecznym. Jednakże, aby zadbać o skórę, warto również używać kosmetyków z filtrami ochronnymi. Ten typ skóry charakteryzuje się naturalnie ciemną karnacją, ciemnymi lub czarnymi włosami i brązowymi oczami.

Fototyp VI - charakterystyczny dla osób ciemnoskórych

VI fototyp skóry to osoby o ciemnobrązowej lub czarnej cerze. Skóra ta nigdy nie ulega poparzeniom słonecznym oraz bardzo mocno się opala. Osoby te posiadają ciemne włosy i oczy. Przy tym fototypie można stosować kremy o bardzo niskim filtrze- od 6 do 10 SPF.

Fototyp skóry
Getty Images@ Sabrina Bracher

Zobacz także: SPF - co to znaczy? Czym jest SPF 20, 30, 50 i który wybrać?

Test na określenie fototypu skóry

Jeśli nadal nie jesteś pewna, jaki posiadasz fototyp skóry, istnieje krótki test, który pozwoli ci go określić. Wystarczy, że odpowiesz na kilka pytań. 

1.  Jaki masz naturalny kolor włosów? 

a) bardzo jasne blond lub rude, 
b) blond lub jasnobrązowe,
c) ciemny blond lub brązowe,
d) ciemnobrązowe lub czarne.

2. Jaki masz kolor oczu? 

a) jasnoniebieskie, 
b) niebieskie, zielone lub szare,
c) brązowe, zielone lub piwne, 
d) brązowe lub niemalże czarne. 

3. Jaki odcień ma twoja nieopalona skóra? 

a) bardzo jasny, 
b) jasny lub lekko zaróżowiony,
c) średnio jasny lub beżowy,
d) jasnobrązowy lub z oliwkowymi tonami.

4. Czy na twojej skórze pojawiają się piegi? 

a) tak, dużo i na całym ciele, 
b) dużo,
c) w wybranych miejscach (np. tylko na twarzy),
d) nie.

5. Pod wpływem słońca twoja skóra: 

a) nigdy się nie opala, od razu staje się czerwona, 
b) czasem, ale bardzo rzadko, brązowieje. Częściej ulega poparzeniom,
c) nabiera ładnego brązowego koloru, a przebywanie na słońcu nie szkodzi. Sporadycznie mogą pojawiać się lekkie oparzenia,

d) opala się na brązowo i to dość szybko.

Jeśli wskazałaś większość odpowiedzi a, prawdopodobnie masz fototyp I. Przewaga odpowiedzi b wskazuje na fototyp II. Fototyp III z kolei to większość odpowiedzi c. Jeśli w odpowiedziach przeważała odpowiedź d, może to oznaczać fototyp IV.

Pamiętaj, że taki test to jedynie wskazówka, która może pomóc ci w przybliżeniu określić fototyp skóry!

Opalanie a fototyp skóry 

Określenie naszego fototypu skóry pomaga nam określić, w jaki sposób możemy osiągnąć wymarzoną opaleniznę oraz zapobiec poparzeniom słonecznym. Im wyższy wskaźnik fototypu skóry, tym większa zawartość melaniny, co pozwala na osiągnięcie lepszego efektu opalenizny. Trzeba jednak pamiętać, że bez względu na to, jaki fototyp skóry posiadamy, nigdy nie można przesadzać z opalaniem. Zawsze warto stosować filtry o dostosowanej do naszego rodzaju cery ochronie przeciwsłonecznej SPF. Nawet osoby o bardzo ciemnej skórze, przy długim opalaniu bez ochrony, są zagrożone szybkim starzenie się skóry oraz jej chorobami. Dlatego właśnie bez względu na odcień skóry, wystawianie skóry na działanie promieniowania UV może być groźne. Dlatego należy rozważnie korzystać z kąpieli słonecznych i unikać ekspozycji na słońce w godzinach, kiedy słońce jest najsilniejsze, zwłaszcza latem. Są to godziny pomiędzy 10:00 a 16:00. I chociaż różne fototypy inaczej reagują na opalanie, to każda osoba powinna aplikować krem SPF na około 20 minut przed wyjściem.

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
Jak się pozbyć trądziku? Nie tylko oczyszczanie jest ważne! Poznaj 4 kroki do pięknej skóry
Pielęgnacja
Jak się pozbyć trądziku? Nie tylko oczyszczanie jest ważne! Poznaj 4 kroki do pięknej skóry
Współpraca reklamowa
EISENBERG Paris i FOREO
Pielęgnacja
Symbioza Piękna: EISENBERG Paris i FOREO Sweden łączą siły w wyjątkowej kolaboracji
Współpraca reklamowa
shehand
Pielęgnacja
Ta seria z ceramidami kompleksowo zadba o skóry dłoni! 
Współpraca reklamowa
Rzęsy bondingowe nanolash
Makijaż
Rzęsy bondingowe Nanolash - szybki sposób na zachwycające spojrzenie
Współpraca reklamowa
Rossmann
Styl życia
Nowa misja Rossmanna: Inspirujemy, wspieramy, pomagamy innym kochać siebie na co dzień
Współpraca reklamowa
Avene
Pielęgnacja
Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji
Współpraca reklamowa
Neonail manicure na walentynki
Manicure
Jaki manicure na walentynki? Te kolory symbolizują miłość i pobudzają zmysły 
Współpraca reklamowa
COLORUM
Moda
Kolorowa rewolucja w świecie smartwatchy od Colorum!
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2024
Manicure
Modne paznokcie 2024. TOP 9 trendów, które będą hitem tego roku 
Aneta Zygmuntowicz Iga Pejas
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Diety
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost