Jak dbać o skórę pod maseczką?
Choć prawdopodobnie zdążyliśmy się już przyzwyczaić do noszenia maseczek ochronnych, nasza skóra nie pozostaje temu obojętna. Jak ją wspomóc i o nią zadbać, gdy ciągle nosimy maskę?

Z powodu pandemii koronawirusa od długich tygodni nie rozstajemy się z maseczkami ochronnymi podczas każdego wyjścia na świeże powietrze. Wcześniej, z przerażeniem oglądaliśmy zdjęcia medyków z obtarciami na twarzy od ciągłego noszenia masek, a dziś ten problem dotyczy też nas. Kiedy już zaakceptowaliśmy fakt zaparowanych okularów od maseczki i znaleźliśmy sposób na to, aby gumki nie obcierały uszu, pora przyjrzeć się bardziej naszej skórze pod maseczką.

Zobacz także: Szokujące zdjęcia pielęgniarek. Na ich twarzach widać skutki pandemii koronawirusa
Maseczka ochronna a kondycja skóry
Skóra pod maseczką może stać się szara, szorstka, bardziej skłonna do niedoskonałości. Jednak największą bolączką, szczególnie osób z cerą wrażliwą, są podrażnienia, podobne do tych, których doświadczają medycy. Jeśli maseczka przylega do skóry (a odpowiednio nałożona powinna) nawet godzinny spacer może wywołać bolące, czerwone zmiany.Dlatego pielęgnując skórę warto przede wszystkim zadbać o jej nawilżenie i nawodnienie jeszcze przed nałożeniem maseczki. Jeśli po zdjęciu zauważymy, że skóra w miejscach przylegania maseczki piecze, jest bardziej szorstka i zaczerwieniona, powinniśmy natychmiast ją natłuścić. Warto wtedy sięgnąć po maść witaminową, krem bogaty w masło shea, albo krem BeBanthen, który często jest stosowany przy odparzeniach pieluszkowych u dzieci i zaaplikować kosmetyk punktowo na problematyczną strefę. Jeśli tego nie zrobimy, a mamy wrażliwą skórę, z każdym założeniem maseczki problem będzie się pogłębiał.
Posiadaczki mieszanej i tłustej cery być może zaraz po zdjęciu maseczki nie odczują nic złego. Mogą jednak po pewnym czasie zauważyć wysyp nowych niedoskonałości. Temperatura pod maseczką, gdy oddychamy, zwiększa się, co sprzyja otwarciu się porów. Dlatego mając skórę skłonną do zaskórników i pryszczy, warto poświęcić więcej czasu na jej dokładne oczyszczanie - sumiennie wykonywać demakijaż, myć twarz żelem lub pianką dwa razy dziennie, złuszczać z pomocą delikatnych kwasów. Cera sucha pod maseczką może doświadczyć uczucia ściągnięcia i mocniejszego wysuszenia. Po każdorazowym zdjęciu jej, warto nawilżyć skórę mgiełką do twarzy, tak jak to robimy, gdy spędzamy wiele godzin w klimatyzowanym pomieszczeniu. Nakładanie ciężkiego makijażu, a następnie zakładanie maseczki również nie sprzyja zdrowej skórze. Gdy tak naprawdę spod maski widać jedynie nasze czoło, brwi i oczy, warto postawić na lekki krem nawilżający z filtrem SPF lub krem BB.
Źródło zdjęcia: Istock