Reklama

Jak dbać o skórę ze skłonnością do trądziku? Na pytania Wizażanek odpowiedziała Mirella Ogniewska-Kowalczyk, kosmetolog z wykształcenia oraz zamiłowania, która łączy wiedzę kosmetyczną i farmaceutyczną z zainteresowaniem psychodermatologią, by stosować holistyczne podejście do pielęgnacji.

Reklama
Odpowiedni dobór kosmetyków ma ogromne znaczenie dla stanu i wyglądu skóry oraz dla walki z niedoskonałościami. Uważam jednak, że bez dbałości o zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, szanse na osiągnięcie spektakularnych efektów są znacznie mniejsze – mówi ekspertka.

mat. prasowe

Na co zwrócić uwagę, dobierając latem krem do cery ze skłonnością do trądziku?

M.O.K.: Indywidualny dobór kosmetyku jest niezwykle ważny, bo każda cera ma własne potrzeby. Jest jednak kilka cech wspólnych, na które warto zwrócić uwagę w przypadku problemów z trądzikiem:

  • produkt powinien mieć lekką konsystencję, aby nie obciążać skóry; najlepsze więc będą lekkie kremy, emulsje lub żele,
  • kosmetyk musi być bogaty w składniki aktywne, które będą działać antyoksydacyjne, przeciwzapalnie, nawilżająco czy regulująco na wydzielanie sebum,
  • latem należy wybierać kremy o wysokiej ochronie, co najmniej SPF30, a najlepiej SPF50.

Niezwykle istotny jest rodzaj filtrów stosowanych w kosmetykach dla cery ze skłonnością do przetłuszczania się. Filtry chemiczne oraz mieszane umożliwiają uzyskanie lekkich konsystencji, dlatego są one najczęściej wybierane. Jeśli jednak skóra trądzikowa jednocześnie jest wrażliwa, rekomendowane są kremy z filtrami mineralnymi.

Dla skóry trądzikowej świetnym wyborem będzie krem BB z cynkiem SheerZinc SPF 30 Tinted marki Dermaquest, który dodatkowo wyrównuje kolor skóry.

mat. prasowe

Czy latem można stosować kosmetyki do twarzy z witaminą C?

M.O.K.: Latem kosmetyki z witaminą C są doskonałym wyborem, gdyż stanowią idealny duet z preparatami fotoochronnymi. Witamina C jest antyoksydantem, wspomaga też ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym i wzmacnia działanie filtrów. Z kolei filtry UV stabilizują witaminę C, zapewniając najlepsze efekty jej działania. Rezultatem takiego połączenia jest:

  • zmniejszenie szkodliwego wpływu promieniowania słonecznego na skórę,
  • opóźnienie procesu fotostarzenia,
  • walka z wolnymi rodnikami,
  • poprawa i wyrównanie kolorytu skóry,
  • zmniejszenie ryzyka powstawania kolejnych przebarwień.

Idealnym połączeniem lekkości, ochrony UV i witaminy C jest serum Jan marini C-ESTA Face Serum wraz z antyoksydacyjnym kremem ochronnym tej samej marki Antioxidant Daily Face Protectant SPF 30.

mat. prasowe

Czy latem można stosować kwasy i retinol?

M.O.K.: Tak. Kosmetyki zawierające retinol oraz kwasy mogą być stosowane zawsze, szczególnie gdy skóra jest do tych składników przyzwyczajona i dobrze na nie reaguje. Latem jednak kosmetyki te zaleca się do pielęgnacji nocnej, w ciągu dnia natomiast należy obowiązkowo używać kosmetyków fotoochronnych. Świetnym duetem będzie tu zestaw od marki Sesderma, czyli połączenie kremu z retinolem Retises na noc, oraz fotoochronnego kremu Repaskin na dzień.

mat. prasowe

Jak uniknąć latem przebarwień na twarzy?

M.O.K.: Podstawową i najlepszą bronią przeciw przebarwieniom jest skuteczna ochrona przeciwsłoneczna. Trzeba pamiętać, że na powstawanie przebarwień wpływa nie tylko sam kontakt ze słońcem, ale również:

  • stosowanie perfum, mieszanek zapachowych, olejków eterycznych, które w kontakcie ze słońcem mogą powodować powstawanie ciemnych plam,
  • przyjmowanie niektórych leków (antybiotyki, hormony, leki przeciwdepresyjne czy niesteroidowe leki przeciwzapalne), a także picie herbatek ziołowych (np. dziurawiec), ponieważ mają one działanie fotouczulające lub fototoksyczne,
  • korzystanie z kąpieli słonecznych, gdy na skórze są zmiany trądzikowe czy stany zapalne, a także po intensywnych zabiegach w gabinecie kosmetycznym.

Latem należy sięgać po kosmetyki zawierające składniki, które przeciwdziałają powstawaniu przebarwień oraz niwelują już widoczne zmiany i plamy. Bazą pielęgnacji są kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi. Kluczowe jest stosowanie ich zgodnie z zaleceniami producenta, czyli reaplikowanie ich w ciągu dnia, po każdej kąpieli oraz po intensywnym wysiłku fizycznym, w trakcie którego się spocimy i wytrzemy skórę ręcznikiem. Doskonałym wyborem jest krem marki Diego Dalla Palma Protective Face Cream Anti Age SPF 50.

mat. prasowe

Czy to prawda, że promienie słoneczne leczą trądzik?

M.O.K.: To mit. Opalona skóra początkowo wygląda ładniej, ma zdrowszy koloryt, zmniejsza się wydzielanie sebum, jednak to krótkotrwały efekt. Promieniowanie słoneczne wpływa na pogrubienie warstwy rogowej, a przesuszenie skóry, które jest skutkiem opalania, stymuluje gruczoły łojowe do zwiększonej pracy. W efekcie po przejściowej poprawie następuje znaczne pogorszenie kondycji skóry, pory stają się bardziej widoczne, zwiększa się ilość zaskórników, nasila się łojotok, pojawiają się też stany zapalne, które mogą prowadzić do powstawania przebarwień czy nawet blizn. Dlatego nie należy rezygnować ze stałej ochrony przeciwsłonecznej.

Jak poprawnie nakładać filtry?

M.O.K.: Aby filtr przeciwsłoneczny odpowiednio zabezpieczał skórę, należy pamiętać o kilku zasadach:

  • kosmetyk z filtrem stanowi ostatni etap pielęgnacji, aplikujemy go więc po nałożeniu serum i kremu,
  • pierwsza aplikacja preparatu fotoochronnego powinna mieć miejsce ok. 30 minut przed wyjściem na słońce,
  • jeśli chcemy wykonać makijaż, po nałożeniu kremu przeciwsłonecznego należy odczekać ok .20-30 minut, a sam makijaż zrobić delikatnie, unikając pocierania skóry.
  • ważna jest ilość nakładanego preparatu przeciwsłonecznego – rekomenduje się, aby stosować 2 mg kremu na każdy cm2 skóry, czyli jednorazowo na twarz i szyję powinniśmy nałożyć tyle kremu, ile mieści się na palcu wskazującym i środkowym,
  • dla utrzymania ochrony przeciwsłonecznej obowiązkowa jest reaplikacja (ponowne nakładanie kosmetyku) w ciągu dnia. Należy to robić co 2 godziny lub po każdej kąpieli, spoceniu się czy wytarciu skóry ręcznikiem.

Dla kobiet, które nie chcą latem obciążać skóry nadmierną ilością kosmetyków idealnym wyborem będą kremy przeciwsłoneczne z pigmentem. Mogą one zastąpić lekki makijaż. Tu doskonale sprawdzi się emulsja marki Epionce Daily Shield Lotion Tinted SPF 50.

mat. prasowe

Czym w upalne dni zastąpić ciężkie podkłady, gdy cera nie jest idealna?

M.O-K.: Świetną alternatywą są kosmetyki przeciwsłoneczne z kolorem, czyli kremy tonujące, kremy BB/CC czy pudry. Często zawierają one też składniki pielęgnacyjne, więc można zastąpić nimi krem nawilżający, krem z filtrem i podkład.

Do moich ulubieńców należy ochronny krem koloryzujący marki Mesoestetic Mesoprotech Melan 130+ Fluid koloryzujący SPF50. Niezwykle wygodny w użyciu i reaplikacji jest także mineralny puder ochronny SPF 50 w pędzlu marki Colorescience Sunforgettable Mineral Sunscreen Brush.

mat. prasowe
mat. prasowe
Reklama

Materiał powstał z udziałem Topestetic

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane