Dyskomfort, napięcie, a czasem również szorstkość. Mając suchą skórę, musimy mierzyć się na co dzień z wieloma wyzwaniami. Na szczęście są na to sprawdzone sposoby i produkty, które działają na naszą cerę łagodząco. Z pomocą specjalistki dermatologii, lekarki medycyny estetycznej, doktor Anny Jędrowiak przygotowaliśmy dla was kilka cennych porad. Pielęgnacja suchej skóry nie będzie miała już przed wami żadnych tajemnic!

Reklama

Doktor wyjaśnia, jakie są najczęstsze przyczyny przesuszenia skóry i na co należy zwrócić szczególną uwagę przy pielęgnacji. Opowiada, jak pozbyć się uczucia swędzenia i pieczenia. Pomaga też kobietom w ciąży w walce z suchą skórą twarzy i ciała.

Jakie są najczęstsze przyczyny przesuszenia skóry?

Doktor Anna Jędrowiak: Suchość skóry często jest uwarunkowana genetycznie (alergie u członków rodziny predysponują do suchości skóry) i wówczas najczęściej rozpoczyna się w dzieciństwie. W trudniejszych sytuacjach suchość skóry może prowadzić do atopowego zapalenia skóry, czyli najczęstszej choroby skóry wieku dziecięcego. Większość ludzi po 60.roku życia zmaga się z suchością skóry, szczególnie kobiety w okresie postmenopauzalnym. Ponadto niedoczynność tarczycy, choroby nerek, niedożywienie i utrata masy ciała oraz niektóre leki sprzyjają suchości skóry. Także zmniejszona wilgotność powietrza np. zimą, długie kąpiele, agresywne środki myjące, nadmierne procedury złuszczające oraz przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach to jedne z częstszych przyczyn suchości skóry.

Czy pielęgnacja skóry suchej powinna być dostosowana do pory roku? Na co należy zwrócić uwagę?

A.J.: Pielęgnacja skóry powinna być dostosowana do jej aktualnych potrzeb. Nawet skóra sucha potrafi okresowo się przetłuszczać. Zimą preferowane są kosmetyki o bogatszych konsystencjach, szczególnie na noc. Także serum nawilżające z kwasem hialuronowym w głównej mierze przyda się w okresie jesienno-zimowym. Latem zasadniczo wymagamy lżejszych produktów pielęgnacyjnych. Krem z filtrem SPF, choć powinien być stosowany cały rok, latem jest szczególnie ważny.

Jak skutecznie odbudować naruszoną barierę hydrolipidową skóry w warunkach domowych?

A.J.: W tym celu świetnie sprawdzą się produkty posiadające składniki naturalnie występujące w naszej skórze, jak kwas hialuronowy i ceramidy. Warto skórę nawilżać często, szczególnie tuż po kąpieli. Nowoczesne kosmetyki zawierają cząsteczki stopniowo uwalniające składniki aktywne, dzięki temu skóra zostaje nawilżona nawet na cały dzień. Należy wystrzegać się agresywnych środków myjących oraz długich, gorących kąpieli.

Jak pozbyć się uczucia swędzenia i pieczenia?

A.J.: Do tego nieodzowne będą mocno nawilżające produkty kojące oraz delikatne produkty myjące uwzględniające skomplikowaną strukturę płaszcza hydrolipidowego. Najlepiej jeśli produkty te są hipoalergiczne, pozbawione substancji drażniących i bezpieczne dla skóry wymagającej. Przydatne będzie serum z kwasem hialuronowym stosowane przed nawilżeniem 2xdziennie oraz kremy z dodatkiem pantenolu, madekasozydu, niacynamidu i masła shea. Jeśli wymienione środki nie wystarczą warto zasięgnąć porady dermatologa.

Jak dobrze przeprowadzić demakijaż suchej cery?

A.J.: Skóra sucha bardzo często oznacza cerę wrażliwą. Demakijaż wymaga więc delikatnych produktów, wspierających fizjologiczne, lekko kwaśne pH skóry, niezawierających alkoholu i posiadających składniki kojące np. glicerynę, niacynamid czy kwas hialuronowy. Należą do nich pianki oczyszczające i żele micelarne do cery wrażliwej, które zostały przebadane okulistycznie i są bezpieczne dla gałki ocznej. Do demakijażu skóry suchej o mniejszej wrażliwości bardzo dobrze sprawdzą się żele oczyszczające, czy kremy-pianki z dodatkiem ceramidów.

Co lepsze dla skóry: krem czy serum?

A.J.: Dla skóry najlepsze jest jednoczesne stosowanie serum i chwilę później kremu nawilżającego, przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. Produkty te wzajemnie się uzupełniają. Serum ma mniejsze cząsteczki składników aktywnych i penetruje głębiej. Krem działa bardziej powierzchownie i jednocześnie tworzy warstwę okluzyjną, czyli zabezpieczającą przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego. Bezpieczne, przebadane i hipoalergiczne produkty świetnie sprawdzą się także na skórze powiek.

Jaka jest różnica między nawilżaniem a natłuszczaniem skóry suchej? Co jest lepsze?

A.J.: Nawilżanie wiąże się z dostarczeniem skórze składników wiążących wodę w naskórku. Świetnie w tej kwestii sprawdzi się glicerol, kwas hialuronowy, mocznik, czy dimetikon. Każda skóra, nawet tłusta wymaga regularnego nawilżenia. Z kolei natłuszczenie wiąże się z dostarczeniem bogatszych składników lipidowych, np. ceramidów lub masła shea, które działają bardziej powierzchownie, stanowiąc zewnętrzną, ochronną warstwę przed środowiskiem zewnętrznym. Są to składniki polecane nie tylko skórze bardzo suchej, gdyż dzisiejsze nowoczesne technologie pozwalają na stosowanie silnie natłuszczających kosmetyków bez nasilenia trądziku, czy innych zmian łojotokowych.

Jakie kosmetyki najlepiej sprawdzą się w przypadku suchej skóry?

Redakcja Wizaz.pl: Postawmy na produkty, które wzmocnią barierę ochronną skóry, ochronią ją przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, nawilżą, łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia. Taki jest MINERAL 89 BOOSTER od VICHY. Bogata w 15 cennych składników woda wulkaniczna VICHY, wspiera naturalne mechanizmy obronne skóry. Zawarty w kosmetyki kwas hialuronowy pomaga z kolei zapewnić optymalny poziom nawilżenia i daje efekt wypełnienia.

Pomocny przy pielęgnacji suchej skóry będzie też Nawilżający Balsam od CeraVe. Zawiera 3 kluczowe dla skóry ceramidy, dzięki czemu pomaga odbudować naturalną barierę ochronną skóry. Zastosowana technologia MVE pozwala na stopniowe uwalnianie składników aktywnych i długotrwałe nawilżenie skóry. Jest bezzapachowy i niekomedogenny. Odpowiedni również dla dzieci od 3 roku życia.

Świetnym uzupełnieniem zestawu będzie TOLERIANE DERMALLERGO od LA ROCHE-POSAY. Krem nie tylko intensywnie nawilża skórę (zapewniając efekt na 48 godzin!), ale także redukuje zaczerwienienia i uczucie dyskomfortu spowodowane suchością skóry. Regeneruje i wzmacnia barierę ochronną skóry. Cera jest widocznie zregenerowana, wygląda zdrowiej i nieustannie jest chroniona przed czynnikami zewnętrznymi (nie tylko przed zimnem czy wiatrem, ale także przed klimatyzacją i zanieczyszczeniami powietrza)

Mat. prasowe

Czy można stosować retinoidy przy suchej skórze?

A.J.: Można stosować retinoidy przy suchej skórze, jednak wyłącznie, gdy nie ma objawów stanu zapalnego. Należy to robić bardzo ostrożnie, gdyż wiele osób z suchą skórą w ogóle nie toleruje pochodnych witaminy A. Należy rozpoczynać stosowanie od najsłabszych retinoidów. Aplikacja powinna nastąpić na skórze całkowicie suchej (najwcześniej 15 minut po umyciu), za pierwszym razem po nawilżeniu znanym produktem, cienko i w strefie T. Przy bardzo wrażliwej skórze za pierwszym razem warto preparat zmyć np. po 30 minutach. Przy dobrej tolerancji stopniowo można wydłużać czas i częstotliwość ekspozycji.

Co zrobić, aby podkład dodatkowo nie uwydatniał suchych miejsc na skórze?

A.J.: Jeśli skóra sucha się łuszczy, nie należy jej dodatkowo podrażniać. Wskazane są bogate, łagodzące oraz najlepiej hipoalergiczne produkty nawilżające stosowane często (dwa lub więcej razy dziennie) oraz delikatne produkty myjące (syndety, nawilżające emulsje, olejki myjące), uzupełniające poziom lipidów. Pomocne będzie także serum z kwasem hialuronowym stosowane przed kremem nawilżającym, najlepiej dwa razy dziennie. Niestety do czasu ustąpienia zmian łuszczących się podkład będzie tylko uwydatniał te dolegliwości. Tymczasowo należy wstrzymać się z produktami złuszczającymi. Jeśli mimo prawidłowej pielęgnacji zmiany nie ustąpią, wskazana jest konsultacja z dermatologiem.

Jak w ciąży walczyć z suchą skórą twarzy i ciała?

A.J.: Skóra w ciąży bywa bardzo kapryśna. Może wystąpić zarówno poprawa, jak i pogorszenie jej wyglądu. Na twarz zalecane są produkty nawilżające, choć niekomedogenne, natomiast na ciało regularnie stosowane produkty mocno nawilżające. W składzie szukamy masła shea, niacynamidu, gliceryny, ceramidów i kwasu hialuronowego. Z uwagi na większe ryzyko świądu skóry w ciąży wskazane jest stosowanie produktów hipoalergicznych, również do mycia. Koniecznie trzeba stosować kremy z filtrami SPF, aby uniknąć przebarwień.

Mat. prasowe
Reklama

Materiał powstał z udziałem marek Vichy, Cerave i La Roche-Posay

Reklama
Reklama
Reklama