Reklama

W jakim wieku można rozpocząć przygodę z depilacją? Czy przygotowując się do depilacji powinnyśmy wziąć pod uwagę nasz cykl miesiączkowy? A co ze znamionami, piegami i bliznami? Czy kobiety je posiadające mogą się depilować? Te i inne pytania zadaliśmy dermatologowi Urszuli Kozłowskiej.

Reklama

Czy depilator zrywa naskórek?

Dr n. med. Urszula Kozłowska: Jest nieprawdą, że depilator może zerwać naskórek. Urządzenie skonstruowano tak, że chwyta wyłącznie włoski wystające nad powierzchnię skóry, a te zostają stosunkowo łatwo usunięte z mieszków włosowych bez naruszenia otaczającego naskórka. Włosy na ciele, zwane meszkowymi, nie trzymają się tak mocno skóry, jak włosy na głowie, których depilować oczywiście nie należy.

Czy kobiety w ciąży mogą używać depilatora i urządzenia IPL?

Dr n. med.: Nie ma przeciwwskazań do depilacji mechanicznej w ciąży, ponieważ depilator nie emituje energii mogącej stworzyć zagrożenie dla zdrowia lub życia płodu. Pamiętajmy jednak, że skóra w okresie ciąży może łatwiej ulegać podrażnieniom – zarówno mechanicznym, jak i po kosmetykach – dlatego należy zwrócić uwagę, aby kosmetyki po depilacji były hipoalergiczne i odpowiednie dla kobiet w ciąży.Depilator laserowy powinien być używany zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli nie zaleca on tego z powodu braku danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania w ciąży, należy zrezygnować z tego pomysłu.

Z jakich metod depilacji mogą korzystać nastolatki?

Dr n. med.: Zdecydowanie najlepszą metodą dla nastolatek będzie golenie lub depilacja mechaniczna. Efekty mogą być jednak krótkotrwałe z powodu nadmiaru hormonów okresu dojrzewania, więc może być tak, że depilację na początku trzeba będzie wykonywać częściej. Metoda laserowa jest zalecana przez producenta wyłącznie dla osób pełnoletnich i wyłącznie z ciemnymi włoskami.

Czy kobiety mające pajączki i żylaki na nogach mogą się depilować?

Dr n. med.: Rozszerzenia naczyniowe zwane potocznie pajączkami nie są przeciwwskazaniem do depilacji mechanicznej ani laserowej. Obecność żylaków jako takich również nie stanowi problemu o ile powierzchnia skóry pokrywająca widoczne rozszerzenia żylne jest niezmieniona i nieuszkodzona. W przypadku gojących się powierzchownych ran, skaleczeń czy przebarwień depilacja nie powinna być wykonywana.

Czy opalanie może mieć niekorzystny wpływ na świeżo wydepilowaną skórę?

Dr n. med.: Po depilacji, szczególnie po pierwszym zabiegu przy mechanicznej, a także przy każdym kolejnym przy mechanicznej i laserowej, mogą pojawić się podrażnienia. Początkowo są to zaczerwienienia, które po ekspozycji na słońce lub światło solaryjne mogą ulec zbrązowieniu i zamienić się w przebarwienia pozapalne, ustępujące bardzo długo. Dlatego bezpośrednio po depilacji nie należy wystawiać skóry na silne światło słoneczne do momentu zniknięcia widocznych przebarwień (zwykle ok. 24-72 godzin).W przypadku depilacji laserowej opalanie jest niewskazane w całym okresie wykonywania depilacji (zarówno przed zabiegami, po nich, jak i pomiędzy), ponieważ w celu uzyskania najlepszych rezultatów i uniknięcia podrażnień skóra powinna być możliwie nieopalona. W praktyce nie musi to oznaczać całkowitej rezygnacji z opalania (np. latem), a jedynie konieczność fotoprotekcji (odzież, kremy z filtrem itp.).

Jaka metoda depilacji jest najlepsza dla kobiet posiadających pieprzyki i piegi?

Dr n. med.: Znamiona i piegi nie stanowią problemu w przypadku depilacji mechanicznej, aczkolwiek nie zaleca się usuwania włosów rosnących w obrębie dużych znamion z powodu ryzyka podrażnienia.Depilacja laserowa może być niebezpieczna, w szczególności, gdy stosujemy urządzenia o dużej energii (dostępnych w gabinetach). Istnieje ryzyko uszkodzenia wiązką laserową zmiany barwnikowej i doprowadzenia do jej wzrostu, co w konsekwencji może prowadzić do konieczności monitorowania lub usunięcia chirurgicznego. Należy omijać miejsca, gdzie występują znamiona, a jeśli są bardzo liczne – zrezygnować z depilacji laserowej na rzecz mechanicznej.

Czy blizny stanowią przeszkodę w depilacji?

Dr n. med.: Tzw. blizny „stare”, czyli po 6 miesiącach od urazu/operacji nie stanowią żadnej przeszkody do depilacji. Blizny świeże, szczególnie do 6 tygodni po ich powstaniu, należy omijać.

Jaka długość włosa jest odpowiednia do depilacji?

Dr n. med.: Długość włosa potrzebna do depilacji mechanicznej to mniej niż 1 mm, więc nie ma potrzeby, aby specjalnie zapuszczać włoski (wystarczy powtarzać zabieg w odstępach tygodniowych). Depilacja dłuższych i grubszych włosów jest zwykle bardziej bolesna, dlatego najlepiej powtarzać ją w krótkich odstępach czasu, np. raz w tygodniu.Do depilacji laserowej należy odczekać kilka tygodni (3-6), aby poddane wcześniej depilacji mechanicznej włosy odrosły. Można je w tym czasie golić.

Jakie parte ciała można poddać depilacji?

Dr n. med.: Istnieją specjalne nasadki przeznaczone do depilacji miejsc wrażliwych: bikini, pach i twarzy. Przy pomocy nasadki do miejsc wrażliwych można wydepilować także okolice brzucha i piersi, jeśli taka potrzeba istnieje. Podobnie jak łydki, można depilować uda, przedramiona czy ramiona. Jeśli zabieg okaże się zbyt bolesny, wskazane jest użycie nasadki do okolic wrażliwych.

Czy cykl miesiączkowy kobiety ma znaczenie dla depilacji?

Dr n. med.: Cykl miesiączkowy kobiety nie ma istotnego wpływu na powodzenie depilacji ani odczuwanie bólu w trakcie. Faktycznie, nad ranem (godz. 6.00) duża ilość kortyzolu może zmniejszyć ból, stąd zaleca się wtedy m.in. fitness. Depilacja w czasie miesiączki jest możliwa, choć z uwagi na towarzyszące nam wówczas dolegliwości bólowe, nie jest to okres korzystny do wykonywania jakichkolwiek zabiegów.

Reklama

Czy po depilacji można sięgać po olej Tamanu?

Dr n. med.: Po depilacji powinny być używane jedynie kosmetyki do tego przeznaczone, przede wszystkim hipoalergiczne. Olejki roślinne mogą wywołać podrażnienie, wiec nie należy ich stosować bezpośrednio po depilacji.materiał powstał we współpracy z marką Braunzdjęcia: mat. PR, iStock

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane