Reklama

Kubeczek menstruacyjny jest bardziej ekonomiczną i ekologiczną alternatywą dla tamponów i podpasek. Przy nabraniu wprawy założenie go zajmuje dosłownie chwilę, po której możecie zapomnieć o kubeczku na długie godziny. Kluczowy jest dobór odpowiedniego rozmiaru, bo zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża miseczka będzie sprawiać kłopoty. Podpowiadamy, jak założyć kubeczek menstruacyjny, a następnie jak bez trudu go wyjąć.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak działa kubeczek menstruacyjny? Zalety i wady
  2. Jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego?
  3. Stosowanie kubeczka: o czym pamiętać przed pierwszą aplikacją?
  4. Jak składać kubeczek menstruacyjny?
  5. Jak założyć kubeczek menstruacyjny?
  6. Jak często opróżniać kubeczek menstruacyjny?
  7. Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?
  8. Co zrobić, gdy kubeczek menstruacyjny utknął w pochwie?
  9. Jak dbać o kubeczek menstruacyjny?

Jak działa kubeczek menstruacyjny? Zalety i wady

Kubeczek menstruacyjny wykonany jest najczęściej z silikonu medycznego, który jest materiałem elastycznym, niekruszącym się, dobrze tolerowanym przez organizm. Po umieszczeniu go w pochwie zbiera krew miesiączkową. Jeśli będziecie o niego prawidłowo dbać, pojedynczy kubeczek posłuży wam długie lata. Nic więc dziwnego, że cieszy się coraz większą popularnością.

Jest rozwiązaniem o wiele bardziej ekonomicznym niż podpaski i tampony, biorąc pod uwagę ich ilość zużywaną w czasie jednej menstruacji i fakt, że zakupu kolejnego zestawu środków higienicznych trzeba dokonywać co miesiąc. Chętnie wybierany jest również przez kobiety, którym zależy na ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko. Niewątpliwą zaletą jest też pojemność kubeczka, która sprawia, że po założeniu go można o nim zapomnieć nawet na 8-12 godzin!

Czy więc kubeczek menstruacyjny ma jakieś wady? Ograniczone są możliwości używania go u kobiet, które jeszcze nie współżyły, choć wiele zależy od kształtu i grubości (elastyczności) błony dziewiczej. W takim przypadku najlepiej skonsultować się z ginekologiem, który oceni jej wygląd i doradzi, czy zakładanie kubeczka nie będzie stanowiło ryzyka jej naruszenia. Może się też czasem zdarzyć, że kubeczek zostanie umieszczony zbyt wysoko (głęboko), utrudniając wyjęcie. Są jednak na to sposoby, o których piszemy poniżej.

Zobacz także: Kubeczek menstruacyjny - czy jest bezpieczny?

Jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego?

Dobór odpowiedniego rozmiaru kubeczka menstruacyjnego jest najważniejszym krokiem, ponieważ zarówno za duży, jak i za mały nie będzie prawidłowo spełniał swojej funkcji. Zbyt duży będzie kłopotliwy we wkładaniu do pochwy, może też być wyczuwalny podczas noszenia, co nie powinno mieć miejsca. Zbyt mały z kolei przede wszystkim może przeciekać, ponieważ nie będzie wystarczająco ściśle przylegał do ścianek pochwy. Wielu producentów kubeczków zamieszcza na swojej stronie specjalne „kalkulatory”, które po udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań, pomagają dobrać rozmiar miseczki. Pod uwagę należy wziąć takie kwestie jak budowa ciała, wiek, obfitość miesiączki, liczbę porodów.

  • rozmiar S – jest odpowiedni dla nastolatek, kobiet, które nie współżyły, nie rodziły (albo rodziły, lecz na drodze cesarskiego cięcia), dla kobiet o drobnej budowie ciała, niskich;
  • rozmiar M – zalecany jest dla kobiet w wieku ok. 30 lat, które nie mają za sobą porodu waginalnego bądź rodziły, ale mają drobniejszą budowę ciała;
  • rozmiar L – polecany jest kobietom o pełniejszej budowie ciała i/lub wysokich (powyżej 180 cm) oraz kobietom, które w sposób waginalny urodziły jedno lub więcej dzieci.

Przy zakupie kubeczka warto wziąć pod uwagę również jego elastyczność. Jeśli aktywnie uprawiacie sport i macie dobrze wyćwiczone mięśnie dna miednicy, lepszym rozwiązaniem będzie ten mniej elastyczny, sztywniejszy. Dlaczego? Zbyt miękki może się w takim przypadku zaginać, uwalniając zgromadzoną w nim krew.

Zobacz także: Kubeczek menstruacyjny z Rossmanna – czy warto kupić i jaki wybrać?

Stosowanie kubeczka: o czym pamiętać przed pierwszą aplikacją?

Kupiłyście kubeczek i co dalej? Przede wszystkim zapoznajcie się dokładnie z instrukcją, która z pewnością rozwieje wiele waszych wątpliwości. Następnie obowiązkowo należy kubeczek wysterylizować. Możecie to zrobić, gotując go przez kilka minut (ale pamiętajcie, żeby kubeczek nie dotykał dna garnka, w przeciwnym razie może zostać uszkodzony!) albo zalewając wrzątkiem. Należy go pozostawić do wyschnięcia bądź po prostu osuszyć papierowym ręcznikiem czy papierem toaletowym.

Pierwsze próby aplikacji kubeczka warto podjąć jeszcze przed menstruacją, żeby sprawdzić, w jakiej pozycji będzie wam najwygodniej i jaki sposób składania najlepiej się u was sprawdzi. Warto mieć pod ręką lubrykant, który ułatwi założenie kubeczka.

Jak składać kubeczek menstruacyjny?

Jeszcze zanim spróbujecie umieścić kubeczek w pochwie, musicie zastanowić się, w jaki sposób go złożyć. Jest to konieczne, ponieważ bez złożenia średnica jego górnej krawędzi będzie zbyt duża i włożenie będzie bardzo utrudnione lub nawet niemożliwe. Istnieje co najmniej sześć sposobów składania. Najlepiej przetestować kilka i wybrać ten, który jest dla was najwygodniejszy.

Getty Images@Rina Dozornaya

Zwykle najczęściej wybierane są trzy spośród zilustrowanych powyżej sposobów: na kształt litery C, litery E oraz tzw. „punch down”. Na czym dokładnie polegają? Na poniższym zdjęciu widać kubeczek menstruacyjny złożony w kształt litery C. Jest to technika najłatwiejsza, która polega na przytrzymaniu górnej krawędzi kubeczka palcem wskazującym, a następnie zgięcie go w pół.

Getty Images@AnSyvanych

Trochę bardziej skomplikowana wydaje się technika składania w kształt litery E. W rzeczywistości jednak wystarczy uchwycić z jednej strony krawędź kubeczka na jej środku i ścisnąć, a następnie przybliżyć do przeciwległej krawędzi. Plusem takiego sposobu jest to, że górna część miseczki ma mniejszą średnicę niż przy literze C, co może ułatwić jego włożenie.

Getty Images@AnSyvanych

Trzecia technika to tzw. „punch down”. W tej metodzie należy palcem wskazującym wcisnąć z jednej strony krawędź kubeczka, skierować ją w stronę jego dna i ścisnąć podstawę miseczki.

Getty Images@AnSyvanych

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

Najważniejsze jest zrelaksowanie się i rozluźnienie mięśni. Napięte mięśnie dna miednicy mogą bardzo utrudnić włożenie kubeczka. Zadbajcie więc o intymną atmosferę i spokój. Ważny jest także wybór pozycji. Przetestujcie na sobie, czy najłatwiej wam umieścić kubeczek w pochwie w pozycji leżącej, kucającej czy może stojącej z jedną nogą postawioną na brzegu wanny, stołeczka czy sedesu. Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

  1. Dokładnie umyjcie ręce ciepłą wodą z mydłem. Przyjmijcie wybraną pozycję i złóżcie kubeczek zgodnie z jedną z technik.
  2. Dla ułatwienia zadania weźcie kilka głębokich wdechów i wydechów, żeby rozluźnić mięśnie.
  3. Trzymając kubeczek kciukiem i palcem wskazującym (lub środkowym) wsuńcie kubeczek do pochwy i puśćcie go. W tym momencie powinien się rozłożyć, przylegając ściśle do jej ścianek.

Jak sprawdzić, czy kubeczek znajduje się w odpowiednim miejscu i czy nie będzie przeciekał? Miseczka powinna być wkładana poniżej szyjki macicy, ale płycej niż tampon i nie może wystawać z pochwy. Kubeczek więc w całości powinien być umieszczony w pochwie, włącznie z pętelką bądź łodyżką. Podczas ruchu nie może być wyczuwalny. Jeśli więc w czasie chodzenia odczuwanie dyskomfort, prawdopodobnie znajduje się zbyt nisko. Brzeg kubeczka powinien ściśle przywierać do ścianek pochwy, jeśli więc wyczuwacie, że przemieszcza się i zbyt łatwo nim poruszać podczas chwytania palcami, to znak, że nie jest wystarczająco „przyssany”. Należy też sprawdzić, czy kubeczek prawidłowo się rozłożył. Jeśli pod palcami są wyczuwalne nierówności i wgłębienia na jego powierzchni, trzeba umieścić go na nowo.

Zobacz także: TOP 3 kubeczków menstruacyjnych - opinie z KWC

Jak często opróżniać kubeczek menstruacyjny?

Kobiety, które dopiero zaczynają używać kubeczka, zazwyczaj mają dylemat, jak często go wyciągać i opróżniać. Wszystko zależy od obfitości miesiączek. Przy mniej obfitych można nosić kubeczek nawet do 12 godzin bez wyjmowania (jednak nie dłużej!), dlatego jest on dobrym rozwiązaniem również na noc. Przy bardziej obfitych opróżnianie może być potrzebne co 3-4 godziny. Podczas pierwszej menstruacji zabezpieczanej kubeczkiem opróżniajcie go właśnie co kilka godzin, żeby zorientować się, jak szybko ulega napełnieniu. Oczywiście należy wziąć też pod uwagę fakt, że w pierwszych 2-3 dniach miesiączki krwawienie jest bardziej intensywne.

Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

Po upływie określonego czasu należy wyciągnąć kubeczek. Tutaj niezbędna będzie łazienka, żeby mieć możliwość wylania krwi miesiączkowej i umycia kubeczka. Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

  1. Dokładnie umyjcie ręce i przyjmijcie odpowiednią pozycję.
  2. Dwoma palcami chwyćcie dno kubeczka i lekko ściśnijcie. Ewentualnie możecie wsunąć jeden palec wzdłuż boku kubeczka i nacisnąć go. W obu technikach chodzi o to, żeby kubeczek odessał się od ścianek pochwy, co ułatwi jego wyciągnięcie. W żadnym razie nie należy ciągnąć kubeczka na siłę bez wcześniejszego odessania!
  3. Trzymając dno kubeczka, powoli (!) wyjmujcie go z pochwy, najlepiej ruchem kołyszącym na boki. Ruch ten nie może być zbyt gwałtowny, w przeciwnym razie, jeśli miseczka jest wypełniona po brzegi, może dojść do rozlania jej zawartości.

Po wylaniu krwi do odpływu lub toalety należy kubeczek wypłukać pod bieżącą wodą, ewentualnie wodą z butelki. Nie macie dostępu do wody? Awaryjnie wystarczy dokładnie przetrzeć go papierem toaletowym.

Getty Images@Prisca Laguna

Co zrobić, gdy kubeczek menstruacyjny utknął w pochwie?

Może się zdarzyć, że kubeczek został umieszczony zbyt głęboko albo nie odessał się od ścianek pochwy. Przede wszystkim nie denerwujcie się, ponieważ stres wzmaga napięcie mięśni dna miednicy i dodatkowo utrudnia wyciąganie kubeczka. Oddychajcie głęboko, żeby się uspokoić. Warto ukucnąć, ponieważ w takiej pozycji skraca się kanał pochwy. Dodatkowo popracujcie mięśniami, naprzemiennie napinając je i rozluźniając, jak przy parciu.

Reklama

Jak dbać o kubeczek menstruacyjny?

Wiecie już, jak założyć i jak wyjąć kubeczek menstruacyjny. Równie istotna jest kwestia jego przechowywania i dezynfekowania, co pozwoli na korzystanie z niego nawet przez kilka lat. Po każdej menstruacji i na początku kolejnej należy do wygotować. Kubeczek przechowujcie w dołączonym woreczku lub pudełeczku, które powinno zapewniać przepływ powietrza. Raz na jakiś czas woreczek należy wyprać w delikatnym płynie do prania. Może się zdarzyć, że kubeczek odbarwi się na skutek kontaktu z krwią menstruacyjną. Pomocny będzie sok z cytryny: moczcie w nim kubeczek przez około godzinę, a następnie go wygotujcie.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane