Reklama

Olejek lawendowy ma działanie przeciwzapalne i jest silnym antyoksydantem. Świetnie się sprawdzi w pielęgnacji cery trądzikowej, tłustej i dojrzałej. Ma również właściwości relaksacyjne i pomaga w problemach z zasypianiem. Można go kupić w drogeriach i sklepach zielarskich, ale również w bardzo prosty sposób przygotować w domu. Wystarczy zalać łodygi w olejku bazowym, na przykład lnianym bądź arganowym.

Reklama

Jak zrobić olejek lawendowy krok po kroku?

Olejek lawendowy możemy zrobić zarówno ze świeżych, jak i suszonych kwiatów oraz łodyg lawendy. Do jego wykonania będzie nam również potrzebny olej bazowy i słoik.

Olejek lawendowy ze świeżej lawendy

  1. Do dużego słoika wkładamy świeże łodygi lawendy. Powinny być one upchane dość gęsto, aby olejek był skoncentrowany.
  2. W garnku podgrzewamy około 200 ml oleju bazowej, świetnie sprawdzi się tutaj olej lniany, olej arganowy lub oliwa z oliwek.
  3. Gorącym olejem zalewamy lawendę. Czekamy, aż olej ostygnie.
  4. Teraz wystarczy przelać olej przez sitko do czystego słoika lub butelki, aby pozbyć się łodyg i kwiatków.
  5. Olejek należy trzymać w chłodnym i zaciemnionym miejscu lub w ciemnej buteleczce. Świetnie się sprawdzą ciemne buteleczki z pipetką, dzięki którym łatwiej będzie dozować odpowiednią ilość produktu.

Olejek lawendowy z suszonej lawendy

Olejek z suszonej lawendy przygotowuje się podobnie jak ten ze świeżych łodyg i kwiatków. Trwa to jednak zdecydowanie dłużej.

  1. Suszoną lawendę wrzucamy do słoiczka. Potrzebujemy jej zdecydowanie mniej niż świeżej. Wystarczy, że będzie ona sięgać do 1/3 wysokości małego słoika.
  2. Słoik zalewamy 200 ml oleju bazowego.
  3. Mieszankę pozostawiamy w nasłonecznionym miejscu na okres 2-4 tygodni. Im dłużej, tym kosmetyk będzie bardziej skoncentrowany.
  4. Przelewamy olejek przez sitku lub gazę do małej buteleczki i trzymamy w ciemnym, chłodnym miejscu.

Zobacz także: 5 zastosować olejku lawendowego.

Reklama

Gdzie kupić olejek lawendowy?

Olejek lawendowy to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych. Możemy go kupić w sklepach zielarskich, drogeriach, w internecie. Zazwyczaj produkt ten kosztuje od kilku do 10 złotych za 10 mililitrów i jest mega wydajny!

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane