Kaolin - właściwości i zastosowanie glinki porcelanowej
Kaolin to glinka, która nadaje się do stosowania w każdym rodzaju skóry. Zobacz, jak w łatwy sposób skorzystać z jej drogocennych właściwości.

- Laura Grzelak
Kaolin nazywana jest też białą glinką, glinką porcelanową (ponieważ jej pierwszym zastosowaniem była produkcja porcelany) i glinką chińską. To jedna z najdelikatniejszych i najszlachetniejszych glinek.
Co to jest kaolin?
Określenie "kaolin" pochodzi od nazwy chińskiej góry Gaoling, co oznacza "wysoka góra". To właśnie tam po raz pierwszy wydobyto ten surowiec i zaczęto wykorzystywać jego właściwości. Złoża kaolin można znaleźć także w Europie, szczególnie we Francji i Niemczech, ale to glinka kaolinowa z Chin uznawana jest za tę najszlachetniejszą.
Kaolin wydobywa się w kopalniach glinki, a następnie suszy na słońcu. Kolejny etap to już tylko rozdrobnienie glinki - taka naturalna skała od razu nadaje się do zastosowania na ciało.
Zobacz także: Tonik z octu jabłkowego - jak zrobić i jak działa?
Właściwości glinki kaolinowej
Kaolin ma neutralne dla skóry pH, dlatego poleca się ją do stosowania w każdym rodzaju cery. Nie przesusza skóry i nie powoduje uczucia ściągnięcia.
Glinka kaolinowa zawiera szereg korzystnych dla naszego zdrowia minerałów, takich jak:
- magnez
- wapń,
- potas,
- sód,
- żelazo,
- cynk.
W skład tej skały osadowej wchodzą kwarc, mika oraz minerały na bazie krzemu i glinu.
Biała glinka bardzo dobrze oczyszcza skórę z wszelkich zanieczyszczeń, w tym sebum, ale bez podrażnień i zaczerwienienia skóry, którą mogą powodować inne, na przykład zielona glinka. Dodatkowo ma działanie wygładzające strukturę skóry.
Cera po zastosowaniu jest promienna, zdrowo wyglądająca i matowa. Regularne stosowanie kaolin przyczynia się do redukcji zmian trądzikowych, podrażnień, łupieżu. Z kolei dzięki dostarczeniu wartości odżywczych, również włosy stają się silniejsze i zdrowsze.
Glinka kaolin na twarz
Kaolin możemy stosować bezpośrednio na twarz w formie odżywczej maseczki. Wystarczy, że proszek rozmieszamy z odrobiną wody, a następnie zaaplikujemy na oczyszczoną cerę przy użyciu pędzla do masek. Taką maseczkę należy co chwilę zwilżać wodą - gdy zaschnie, może być trudna do usunięcia.
Glinka kaolinowa to także świetna baza do naturalnego pudru do twarzy. Wystarczy zmieszać ją z mąką ryżową oraz odrobiną glinki czerwonej, która zniweluje biały kolor kaolin. Taki puder nie zapcha skóry, delikatnie ją zmatuje, ale nie przesuszy. To świetny wybór dla wrażliwców i fanów naturalnego makijażu.
Białą glinkę często możemy znaleźć w różnego rodzaju produktach do skóry, a nawet w pastach do zębów. Warto je wybierać jeśli chcemy oczyścić skórę z toksyn i dostarczyć jej niezbędnych składników odżywczych.
Glinka kaolin na włosy
Kaolin to także hit do oczyszczania skóry głowy. Peelingi do skóry głowy często zawierają właśnie białą glinkę. W domowych warunkach możemy również bez kłopotu przygotować podobną mieszankę. Wystarczy zmieszać ją z delikatnym szamponem, spienić i nałożyć na skalp, a następnie wykonać masaż skóry głowy. Peeling z kaolin oczyści skórę głowy, pobudzi cebulki i uniesie włosy u nasady.
Glinka kaolinowa zastąpi także suchy szampon do włosów. Bez kłopotu zaabsorbuje nadmiar sebum i przedłuży trwałość fryzury o dodatkowy dzień. Nie musimy się także obawiać nadmiernego przesuszenia i podrażnienia skóry głowy.