Reklama

Kaszaki to torbiele (cysty), które powstają w obrębie mieszków włosowych i gruczołów łojowych, gdy dojdzie do zaczopowania ich ujść. We wnętrzu takiej cysty gromadzą się substancje łojowe, komórki naskórka oraz fragmenty mieszków włosowych. Powierzchowne torbiele naskórkowe (nazywane także prosakami) mają postać kremowej lub żółtej cysty, która jest miękka lub twarda. Wyglądem przypomina ona trochę pryszcza. W żadnym wypadku jednak nie można jej wyciskać, gdyż grozi to powstaniem stanu zapalnego i blizny.

Reklama

Fot.: iStock

W jakich miejscach na ciele mogą powstać kaszaki?

Kaszaki powstają w miejscach, gdzie jest duża ilość gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Najczęściej występują one na twarzy, szyi, głowie (owłosiona skóra głowy) i w okolicach narządów płciowych. Na twarzy kaszaki pojawiają się zwykle na policzkach, pod oczami oraz na powiekach.

Kaszaki u dzieci

Kaszaki najczęściej powstają w okresie dojrzewania w związku z zaburzoną pracą gruczołów łojowych oraz między 30. a 40. rokiem życia. Kaszaki u dzieci to rzadkość, jeśli jednak się u nich pojawiają, to zwykle są umiejscowione w okolicach oczu.

Dlaczego robią się kaszaki?

Do formowania się kaszaków można mieć genetycznie uwarunkowaną skłonność (np. częściej powstają one u osób z ciemną karnacją skóry). Ale pojawiają się one również w efekcie mechanicznych uszkodzeń mieszków włosowych, nadmiernego opalania się, zaniedbywania higieny czy zakażenia wirusem HPV.

Reklama

Kaszaki – leczenie i zapobieganie

Prawdopodobieństwo powstania kaszaków zmniejsza regularne złuszczanie naskórka. Jeśli jednak kaszak już się pojawi, można go samodzielnie usunąć. Po nacięciu jego powierzchni zdezynfekowaną igłą, należy delikatnie "wyłuskać" go ze skóry. Trzeba jednak bardzo uważać, żeby podczas takiego zabiegu się nie skaleczyć, ani nie doprowadzić do zakażenia. O usunięcie kaszaka możemy też poprosić kosmetyczkę. Ale w sytuacji, gdy jego okolice staną się zaczerwienione, a on sam zacznie boleć, należy zgłosić się do dermatologa. Zakażone lub wyjątkowo duże kaszaki są usuwane chirurgicznie.Zobacz także: Te twarde narośle to przede wszystkim problemem estetycznym, ale mogą także utrudniać chodzenie. Sprawdź, jak walczyć z nagniotkami!Kaszaki warto też pokazać lekarzowi z jeszcze jednego powodu. Tylko specjalista odróżni tę zmianę od trudniejszego do usunięcia tłuszczaka czy nerwowłókniaka – nowotworu, który może powodować duży dyskomfort, a nawet zezłośliwieć. Zdjęcie główne: iStock

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane